„Lankesa“ puikia nuotaika užkrėtė visą Lietuvą

Jonavos suaugusiųjų švietimo centro liaudiškos muzikos kapela „Lankesa“ šiais metais iškilmingai mini savo veiklos dešimtmetį. Per šį laiką muzikalių žmonių kolektyvas surengė apie pusę tūkstančio koncertų. Ta proga jos nariai grįžta mintimis į pačią susibūrimo pradžią, džiaugiasi aktyvia veikla ne tik šalyje, bet ir už jos ribų.

Skulptorės jubiliejus atsispindi ekspozicijose
Netekome visuomenės veikėjo A. Stirnos
Kineziterapeutas Laurynas: „Užmirškite žodį „tingiu“

Lyg vieninga šeima

Kiekvieną trečiadienį „Lankesos“ nariai repetuoti susirenka kolektyvo senbuvės Onutės Galeckienės namuose. „Neįsivaizduoju savo gyvenimo be šių man mielų žmonių. Vadovas Antanas Kirvelevičius – variklis, kuris mus visus išjudina muzikuoti ir dainuoti. Mes – lyg vieninga, laiminga šeima. Dešimtmetis šioje kapeloje praėjo įspūdingai – svečiavomės ir koncertavome visuose šalies rajonuose, taip pat ir svetur – Lenkijoje, Latvijoje, Baltarusijoje“, – sakė kapelos dainininkė.

Visi darnaus kolektyvo nariai džiaugiasi atradę „Lankesą“. Jau aštuonerius metus į kapelos veiklą įsiliejusi Dalia Kubiliūnienė teigė, kad laikas pralėkė kaip viena diena. „Metai buvo įspūdingi: daug išvykų, kelionių, naujų pažinčių. Visur, kur tik vykome, buvome gražiai ir svetingai sutikti“, – džiaugėsi ji.

Ne vienus metus repeticijas lankanti Valerija Visockienė bendramintei antrino, kad susieiti kaskart smagu – ir laikas greičiau praeina, ir ligos išgaruoja. Moteriai labiausiai patinka koncertuoti Birštone – kartu ir klausytojus palinksmina, ir patys gražiame kurorte pailsi.

Kas savaitę – du koncertai

Kolektyvą papildė ir muzikai neabejingi vyrai – Vaclovas Anuprevičius, Vincas Bieliūnas ir Valerijus Posach. „Kiek jau visur nuvykta, kiek daug visko matyta, o kiek prakaito išlieta! Per metus turime per pusę šimto koncertų, kas savaitę – maždaug po dvi išvykas. Turbūt mažai kapelų Lietuvoje tiek koncertų skaičiuoja per savo gyvavimo metus. Spėjame visur, kadangi mes – senjorai, turintys nemažai laisvo laiko“, – kalbėjo V. Bieliūnas.

Kapelos naujokai – sutuoktiniai Stefanija ir Julius Urbonai. „Iš pradžių į šį kolektyvą nuėjo mano vyras. Grįžęs iš koncertų ir repeticijų nuolat dalydavosi įspūdžiais. Tada ir aš pasvajodavau prie jų būrio prisijungti. Džiaugiuosi, nes svajonė išsipildė. Nors dar esu nauja narė, bet jaučiuosi lyg būčiau su visais daugybę metų“, – šypsenos veide neslėpė S. Urbonienė.

Pasak prieš ketverius metus „Lankesos“ muzikantu tapusio Vytauto Aleksandravičiaus, kapelos išskirtinis bruožas yra išjudinti žiūrovus, kad šie taptų kuo linksmesni. „Smagu matyti, kai žmonės, klausydamiesi mūsų repertuaro, pradeda šokti, rankomis susikabinę dainuoja.  Mes juos taip „užvedame“, kad paskui nuo scenos ir nulipti sunku būna“, – kalbėjo triūba grojantis V. Aleksandravičius.

Muzikantai džiaugėsi, kad „Lankesos“ dainoms eiles kuria rajono poetai.  Beje, kūrybingi ir patys kolektyvo nariai. „Kadangi turiu nemažai laisvo laiko, tad, skaitydamas poetų eiles, bandau joms pritaikyti muziką. Ją įrašau į kasetę, kad nepamirščiau melodijos. Pirmiausia pats išmokstu, o paskui kitus mokau. Taip ir gimsta mūsų kolektyvo nauji kūriniai“, – pasakojo muzikantas Bronius Kaminskas.

Nominacijų kraitė

Liaudiškos muzikos kapela džiaugiasi per dešimtmetį aplankiusi ne tik daugelį Lietuvos vietovių, bet ir keliavusi už šalies ribų. Kasmet „Lankesa“ zuja iš vieno krašto į kitą. Čia ji pakviesta į Kupiškį, čia atsidūrusi Joniškėlyje, čia jau Birštonas laukia… Ir taip per dešimtmetį šventės, konkursai, varžytuvės, koncertai ir kiti renginiai jau pasiekė pusės tūkstančio skaičių.

Jonaviečiai nuolat dalyvauja Širvintose vykstančioje tradicinėje kaimo kapelų šventėje-varžytuvėse „Kaimynėli, būki svečias“ ir armonikininkų šventėje „Antano armonika“, Molėtuose – respublikiniame armonikininkų konkurse-varžytuvėse „Armonikierių du@i“, Šiauliuose – Lietuvos kaimo muzikantų ir kapelų festivalyje „Ant rubežiaus“, Kaune – kaimo kapelų šventėje-varžytuvėse „Kaziuk, pagrok man valsų“ bei tarptautiniame folkloro festivalyje „Atataria lamzdžiai“, Zarasų r. – tarptautiniame tradiciniame nepriklausomos savitos muzikos ir šiuolaikinės baltų kultūros festivalyje „Mėnuo juodaragis“, Jonavos rajono folkloro ansamblių, liaudiškų kapelų bei pavienių atlikėjų šventėje-konkurse „Trenk polkutę“ ir kituose renginiuose. Kolektyvas apdovanotas daugybe diplomų, nominacijų ir padėkų.

Nenuilstantys muzikantai laukiami svečiai ne tik įvairių mūsų šalies miestų ir miestelių šventėse, bet ir užsienyje. Kapela sėkmingai koncertavo Baltarusijoje, Latvijoje, Lenkijoje.

A. Kirvelevičiaus teigimu, „Lankesa“ dalyvavo 12 tarptautinių renginių, susipažino su daugeliu įvairių kolektyvų, o festivalyje „Suklegos“ užmezgė ryšius su muzikos gerbėjais iš Izraelio. Anot jo, gal ateityje pavyks nuvažiuoti ir į šią šalį, pristatyti lietuvių muziką, pagarsinti Jonavos vardą.

Apie vadovą

Šio kolektyvo vadovas A. Kirvelevičius – energijos nestokojantis muzikantas. „Žmogumi-orkestru“ vadinamas jonavietis kovo mėnesį šventė gražią 75-erių metų sukaktį.

Užaugo Dzūkijoje, gausioje, net devynių vaikų, šeimoje. A. Kirvelevičius prisimena, kad mama juokaudavo: „Koks gi tu dzūkas be dainos? Dainuok, vaikeli. Daina pradžiugins širdelę – ir gyventi bus linksmiau“.

Jis teigė, kad dainas ir meilę muzikai paveldėjo iš savo tėvų Juozo ir Onos, kuriuos dažnai kaimų žmonės kviesdavo į pobūvius, vestuves, laidotuves, nes abu gražiai dainuodavo, giedodavo ir šmaikštaus žodžio kišenėje neieškodavo.

Vaikystėje mažajam Antanui teko ganyti kolūkio karves. Ganydamas nuolat grojo lūpine armonikėle. Kai gavo pirmą savo uždirbtą atlyginimą, nusipirko armoniką „Hohner“. Nuo to laiko jis ne tik groja, bet ir kolekcionuoja instrumentus.

Savo namuose kapelos vadovas turi sukaupęs nemažą kolekciją senovinių muzikos instrumentų. Juos labai brangina ir saugo atskirame kambaryje. „Visi instrumentai nesugedę, jais galima groti. Aš kasdien juos aplankau. Vienais pagroju, kitus paglostau, į trečius pažvelgiu. Man jie visi brangūs ir mieli“, – teigė A. Kirvelevičius.

Atlikdamas kūrinius tuo pačiu metu muzikantas sugeba groti net aštuoniais instrumentais. Daugybę metų muzikuojantis jonavietis groja armonika, mušamaisiais instrumentais, cimbolais, lūpine armonikėle, kontrabosu, netgi varpeliais nukabinėtais batais. Jo „amunicija“ sveria net 70 kilogramų!

A. Kirvelevičius – dažnas veidas ir televizijos laidose bei projektuose. Ne vieną kartą jis dalyvavo LRT laidoje „Duokim garo“. Šių metų pradžioje jonavietis buvo pakviestas į TV3 laidą „Lietuvos talentai“, kur sėkmingai pasirodė ir pateko į pusfinalį, deja, iki finalo pritrūko žiūrovų balsų.

KOMENTARAI