Kūrybingi vaikai suvijo spalvingą folkloro siūlų kamuolį

Neseniai Jonavoje vyko trečiasis respublikinis vaikų ir jaunimo folkloro festivalis „Siūlai, siūlai, susivykit“, skirtas Tautinio kostiumo metams ir Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui paminėti. Šis tradicija jau tapęs renginys Jonavos kultūriniame gyvenime tampa reikšmingu ir laukiamu įvykiu, taip pat dalyvių bei žiūrovų traukos centru. Nuotaikingoje šventėje dalyvavo jaunieji pasakotojai, dainininkai, muzikantai, šokėjai iš įvairių Lietuvos regionų. Festivalio metu taip pat vyko edukaciniai žaidimai, folkloristai susipažino su tradiciniais amatais.

Jaunimas pavertė Jonavą tautinių šokių sostine
J. Ralio gimnazijos abiturientų šimtadienio šventė
Jaunuosius stygininkus įtraukė „Etiudų fiesta 2018“

Akį traukė kostiumai 

Ramybės skvere vykęs festivalis buvo kupinas jaunatviškos energijos. Lietuvių tautosakos lobynus atvėrė iš įvairių šalies kampelių atvykę kolektyvai – vaikų ir jaunimo folkloro ansambliai iš Platelių, Varėnos, Kaišiadorių, Marijampolės, Švenčionių, Kauno, mūsų rajono ir miesto.

„Labai smagu, kad festivalyje šiais metais dalyvauja atstovai iš beveik visų etnografinių regionų – Žemaitijos, Suvalkijos, Dzūkijos ir Aukštaitijos, trūko tik svečių iš Mažosios Lietuvos. Tikimės juos pamatyti kitų festivalių metu“, – sakė renginio vedėja, Jonavos kultūros centro renginių režisierė Kristina Jaskūnienė.

Sambūris yra skirtas Tautinio kostiumo metams paminėti, todėl renginyje netrūko įvairius etnografinius šalies regionus atspindinčių drabužių.

Jaunimo ir vaikų tautiniais rūbais tądien žavėjosi į etninį renginį visų pasveikinti atvykusi Jonavos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pa­vaduotoja Vijolė Šadauskienė. „Labai gera matyti vienoje vietoje tiek daug jaunų pasipuošusių žmonių. Manau, kad jūs didžiuojatės, nešiodami tradicinį lietuvišką drabužį. O mes didžiuojamės jumis, kad šokate, dainuojate senas lietuvių liaudies dainas. Labai norėtųsi, kad šis ratas suktųsi kaip amžinasis variklis, kad mūsų tradicija – liaudies dainos, šokiai, pasakėčios – eitų iš kartos į kartą ir niekada jų savo tautoje nepamirštume“, – emocingai kalbėjo Savivaldybės atstovė.

Trys kolektyvai

Jonavos kraštui atstovavo trys kolektyvai: Barupės mokyklos vaikų folkloro ansamblis „Radastėlė“, Jonavos kultūros centro vaikų folkloro ansamblis „Ramtatukai“, Raimundo Samulevičiaus progimnazijos vaikų folkloro ansamblis „Vėrinėlis“.

Pastarasis šiame festivalyje dalyvavo pirmą kartą. „Liaudies dainą populiarinti tiesiog būtina, nes vaikai nuo etninės kultūros labai tolsta. Džiaugiamės, kad tik prieš metus susikūręs mūsų folkloro kolektyvas pamažu auga. Ateityje į savo programą įtrauksime ir lietuvių liaudies instrumentus“, – sakė Raimundo Samulevičiaus progimnazijos vaikų folkloro ansamblio „Verinėlis“ vadovė, pradinių klasių mokytoja Genovaitė Jurkevičienė, pati dainuojanti vienoje modernaus folkloro grupėje.

Šiam kolektyvui taip pat vadovauja muzikos mokytoja Rasa Petrusevičienė, pradinių klasių mokytoja Gražina Murauskienė. Ansamblį sudaro 40 mokinių iš trijų skirtingo amžiaus grupių. „Esame jau pasirodę savo mokyklos renginiuose, žadame dalyvauti ir kitur. Pasisiuvome tautinius rūbus. Vieniems kepures numezgė mokytoja Ingrida Zvicevičienė, kitiems – tėveliai, tautines juostas audė mokytoja Danguolė Pinkevičiūtė su mama. Labai džiaugiamės, kad mus palaiko visa mokyklos bendruomenė“, – šypsenos veide neslėpė vadovės.

Atrakcijos vaikams

Šioje šventėje buvo daugybė linksmų atrakcijų. Edukacijos kiemelyje Jonavos krašto muziejaus darbuotojai šventės dalyvius mokė pasipuošti tradiciniais raštais lininį maišelį ir pasigaminti molines švilpynes.

Mažiesiems jonaviečiams ir svečiams buvo įrengtas žaidimų kiemelis. Visi susirinkusieji galėjo išmėginti taiklumą mėtydami lankelius ant medinio stovo, jėgas išbandyti rungtyniaudami su medinėmis klumpėmis, pažaisti su senoviniais mediniais žaislais, nuspalvinti kiekvieno etnografinio regiono ornamentus.

Visą šeštadienio popietę netrūko linksmos lietuvių liaudies muzikos, dainų, pasakėčių, padavimų, skaičiuočių, tautinių šokių, ratelių ir liaudies žaidimų.

Folkloro svarba

„Vėrinėlio“ vadovės viena kitai antrino, kad vaikams būtina susipažinti su etnine lietuvių kultūra, folkloras jiems duoda didelės naudos. „Per muzikos pamokas, jei yra galimybė, visada klausomės ir aptariame ką nors iš tautosakos. Šiandien jaunimas tolsta nuo tradicijų. Todėl labai džiaugiamės, kad mokiniams suteikiama proga dalyvauti tokiuose festivaliuose. Jiems naudinga pažiūrėti, kuo kiti bendraamžiai užsiima“, –  teigė G. Jurkevičienė.

Šiai minčiai pritarė ir Barupės mokyklos vaikų folkloro ansamblio „Radastėlė“ vadovė Inga Petrikonienė. „Šios šventės vaikai labai laukia, nes pamato, kokia yra didelė bendraminčių šeima, bendruomenė. Todėl labai smagu, kad į Jonavą atvažiuoja jaunimo iš visų šalies regio­nų. Vaikus labai žavi tautinis kostiumas. „Radastėlė“ gyvuoja penkiolika metų, kartos jau keičiasi, smagu, kad į kolektyvą įsilieja ir pirmųjų folkloristų vaikai“, – kalbėjo vadovė, su kolektyvu koncertavusi visuose trijuose festivaliuose.

Šventės dalyvių tėveliai taip pat pritarė panašioms mintims. „Lankydamas folkloro ansamblius ir dalyvaudamas gražiose šventėse, jaunimas išmoksta groti senoviniais instrumentais, dainuoti lietuvių liaudies dainas, tokiu būdu daugiau sužino apie istoriją, kultūrą, plečia savo žinių bagažą ir akiratį. Išvykose jie susiranda draugų, dalijasi įspūdžiais. Džiaugiamės, kad mūsų mieste vyksta folkloro festivaliai, žavintys energija ir neblėstančiu jaunatviškumu“, – šypsenos veide neslėpė mama Jurgita.

 

KOMENTARAI