Kūrybinga vasara Samulevičių memorialinėje sodybojeAutorės nuotr.

Kūrybinga vasara Samulevičių memorialinėje sodyboje

Visą liepos mėnesį Jonavos krašto muziejaus darbuotojai kvietė penktadienius leisti smagiai ir kūrybingai gamtos apsuptyje esančioje Samulevičių memorialinėje sodyboje. Iš miesto centre esančių patalpų į priemiesčio sodybą trumpam persikėlė ir visi amatai bei vaikams ir suaugusiesiems skirtos edukacijos.

Ką arkangelas Mykolas veikia Bukonyse?
Namo netekusi šeima laikinai apsistojo pas kaimynus: renkama parama
Apie „Aidą“ – teatrų forumą. Apie forumo aidą

Autentiškoje aplinkoje

Vos keletą kilometrų nuo Jonavos miesto centro nutolusi sodyba yra unikali savo istoriniu ir kultūriniu palikimu. Čia net kelis dešimtmečius gyveno trijų žinomų menininkų šeima, lankydavosi to meto Lietuvos šviesuoliai, kultūros pasaulio elitas. Atvykusieji į sodybą gali pajusti ypatingą vietos dvasią, paskatinusią dar tarpukariu čia įsikurti vieną žymiausių XX amžiaus lietuvių tapytoją, geriausiai žinomą mūsų ekspresionistą Antaną Samuolį. Kaune gyvenęs menininkas pasirinko šį vienkiemį dėl nuostabios gamtos ir teigiamo pušynų poveikio jo sveikatai. Sodyboje ilgą laiką gyveno ir jo brolio žmona, tarptautiniu mastu žinoma menininkė ir pasakų vaikams kūrėja Stasė Samulevičienė bei jos sūnus – tragiško likimo dramaturgas Raimundas Samulevičius.

Atvykus į sodybą, galima pajusti tą pačią autentišką aplinką, kuri kadaise supo menininkus. Nors memorialiniame muziejuje dabar nebėra kadaise S. Samulevičienės turėto ūkio, visai šalia, senajame vaismedžių sode, ganosi kaimynų auginami gyvuliai, o sodybą puošiančios medinės skulptūros viršūnėje susuktame lizde jau ne pirmus metus jauniklius augina gandrų šeimynėlė. Nenuostabu, kad Kaune gyvenę ir dirbę Samulevičiai pailsėti nuo miesto triukšmo čia atvykdavo nuolat – vos ištaikę laisvą minutę. Ir dažniausiai ilsėdavosi ne vieni – atnaujintą ekspoziciją puošiančios istorinės nuotraukos byloja, kad sovietmečiu čia apsilankydavo ir su dramaturgu R. Samulevičiumi bičiuliavęsi tokie teatro grandai kaip Juozas Miltinis ir Vaclovas Blėdis.

Senieji amatai atgimsta

Jau trečią vasarą iš eilės Samulevičių sodyboje muziejaus darbuotojai siūlo išbandyti tradicinius amatus – keramikos dirbinių ir švilpynių gamybą bei jų išdegimą atvirame lauže, panaudojant senuosius gamybos metodus, juostų audimą ir pynimą, čia galima pasidaryti dekoratyvias kompozicijas iš džiovintų lauko gėlių ir augalų, kurių apylinkėse nestinga, o patys mažiausieji kviečiami prisiminti senuosius liaudies žaidimus – tuos, kuriuos žaisdavo jų seneliai ir proseneliai.

Sodyboje veiklos atsiranda ir dideliam, ir mažam. Kol mamos ar vyresnieji vaikai gilinasi į juostų audimo subtilybes, vaikai gali kurti fantastinius personažus iš molio, dekoruoti savo nulipdytas švilpynes ar lakstyti po sodybą supančias pievas.

Išskirtinė programa

Visiems atvira ir be galo nuoširdi Samulevičių šeima nuolat būdavo draugų apsuptyje. Tiek jų namuose, tiek vienkiemyje dažnai lankydavosi šeimos draugai ir to meto intelektualai – R. Samulevičiaus kolegos aktoriai, režisieriai, rašytojai. Kailio apdirbimo meistrė S. Samulevičienė, kūrusi linksmus pūkuotus pasakų personažus, nė vieno svečio neišleisdavo tuščiomis – kiekvienam, išeinančiam iš jų namų, įteikdavo sėkmę nešantį linksmą savo kūrybos pūkuotuką, vadinamą šlamučiu. Kiekvienas šlamutis skirtingas ir nepakartojamas.

Tęsiant Samulevičių šeimos tradiciją, iš šios sodybos ir šiandien niekas neišleidžiamas tuščiomis. Muziejaus darbuotojai kiekvienam čia atvykusiajam siūlo pasisiūti savo mistinį augintinį, saugantį ir globojantį namus. Tai unikali edukacinė programa, kurios metu net patys mažiausieji išmokomi siuvimo amato gudrybių, taip pat artimiau susipažįsta su tautodailininkės kūryba ir turi galimybę susikurti savo pirmąjį pūkuotą personažą ar jaukų suvenyrą artimiesiems.

Ši edukacinė programa įtraukia ne tik vaikus – su malonumu į šlamučių kūrybą įsijaučia ir suaugusieji, be to,  ji tampa smagia pramoga vaikų gimtadienių, klasės išvykų ar net mergvakarių dalyviams.

[Best_Wordpress_Gallery id=“20″ gal_title=“samule“]

KOMENTARAI