Kultūros pokyčiai: nuo emocijų iki racionalių sprendimų

Kultūros pokyčiai: nuo emocijų iki racionalių sprendimų

Jonavoje vis dar nenutyla aistros dėl pokyčių kultūros srityje. Pamažu nurimus diskusijoms dėl Jonavos kultūros centro (JKC) folkloro ansamblio „Laduta“ vadovių pasikeitimo, nuslopus debatams dėl Savivaldybės teatro bei Krašto muziejaus reorganizavimo, į užmarštį nueinančius įvykius prikėlė žinia, kad iš vaikų folkloro „Ramtatukai“ vadovių atleidžiama Judita Margevičienė, paliekant kolektyvui vadovauti Loretą Ratautienę. Situaciją pakomentuoti paprašėme Jonavos kultūros centro direktorių Sergejų Jefimenką ir rajono merą Eugenijų Sabutį.

Ar jaučiate artėjančių Kalėdų alsavimą?
Kur tautinis kostiumas, ten ir grožis, ir išmonė
Dainų šventėje geros emocijos liejosi per kraštus

Bendruomenės laiškas

„Ramtatukų“ bendruomenė žiniasklaidai rašo: „Jonavos kultūros centro vaikų folkloro ansamblio „Ramtatukai“ bendruomenę labai nuliūdino žinia, kad šio būrelio viena iš  įkūrėjų ir vadovių – Judita Margevičienė atleidžiama iš vadovės pareigų. Gaila, kad naujasis Kultūros centro direktorius neįvertino geros etnografijos specialistės ir vaikams perduodamų vertingų žinių. Taip, iš etnografijos verslo nepadarysi, bet tai darbas širdimi, tai didžiavimasis savo tauta, jos paveldu, istorija. Turbūt ne vienas jonavietis pamena per miesto šventes vaikus ir vadoves pasipuošusius tautiniais rūbais ir linksmai dainuojančius, šokančius ar žaidžiančius lietuviškus žaidimus. 2017-ieji paskelbti Tautinio kostiumo metais. „Ramtatukai“ buvo atrinkti į finalinį pasirodymą Dubingiuose, dalyvavo Baltijos šalių festivalyje „Baltica“, į kurį patenka patys geriausi šalies kolektyvai. Jonaviečiams taip pat suteikta antroji meninės mėgėjų veiklos kategorija. Mūsų jaunam kolektyvui tai didžiulis įvertinimas, o vadovėms Juditai Margevičienei ir Loretai Ratautienei – jų nuoseklaus darbo rezultatai.

Džiaugiamės, kad garbingai atstovaujame Jonavos kultūros centrui daugelyje respublikinių renginių ir švenčių. Kitais metais švęsime Lietuvos valstybės šimtmetį, vadovių galvoje jau sukasi idėjos ir nauji sumanymai, kaip geriau pasirodyti atrankoje į kitąmet vyksiančią Lietuvos šimtmečio dainų šventę „Vardan tos…“. Lapkričio mėnesį „Ramtatukai“ minės jau penktąjį savo gimtadienį. Sunku suvokti tokius Kultūros centro vadovo sprendimus, artėjant tokiems reikšmingiems renginiams, kai bandoma sugriauti su didžiuliu atsidavimu kurtą kolektyvą. Vaikų kolektyvą. Mes, tėveliai, ne kartą lydėję į keliones, koncertus, norime išreikšti savo didžiulį apgailestavimą ir nusivylimą. Mes matėme vadovių darbą ir atsakingumą tiesiogiai, džiaugiamės kolektyvo pasiekimais, todėl nesuprantame jokių objektyvių tokio sprendimo motyvų.“

Daugybė klausimų

Toks kreipimasis sulaukė atgarsio visuomenėje. „Man atrodo, kad prasidėjo tragiška krizė, kultūros naikinimas arba kažkas, ko man nesuprasti. Visais laikais mūsų Lietuvėlė stengėsi išlaikyti savo kalbą, raštą ir kultūrą. O šiuo metu… Buvo skaudu girdėti, kaip Elena Živaitienė („Ladutos“ vadovė – I. N.) buvo atleista. /…/ Dabar naujas didelis šokas! Judita Einikytė (Margevičienė – I. N.)! Kas ją pažįsta, tai gali galvą guldyt už šios moters profesionalumą savo darbo srityje!!! Ir ypač skinant laurus ir garsinant Jonavą su „Ramtatukais“! Ar kas domėjosi, kiek Jonavos savivaldybės teatras yra nuskynęs apdovanojimų ir įrašęs Jonavos vardą istorijoje? Bet kas čia vyksta? Ir kodėl?“ – „Facebook“ paskyroje rašo Vilma Stepšienė.

Jos nuomonę palaikė daug socialinio tinklapio skaitytojų. Visomis blogybėmis kaltinamas JKC direktorius S. Jefimenka. Tad ir paprašėme jį pakomentuoti, kas iš tiesų dedasi kultūros srityje.

„Ramtatukai“ gyvuos

Anot S. Jefimenkos, niekur nedingsta nei „Ramtatukai“, nei „Laduta“ – ir ateityje šie kolektyvai repetuos, dalyvaus koncertuose, važiuos į Dainų šventes.

„Judita Margevičienė kaip dirbo, taip ir dirba – užima etnologės-režisierės pareigas, o 0,3 etato (vaikų folkloro kolektyvo vadovės), vadovaujantis naujo Darbo kodekso 35 str. 5 dalimi, sujungiamas su pagrindiniu etatu. Teiravausi kitos kolektyvo vadovės nuomonės, kas atsitiks su „Ramtatukais“, jeigu Judita nebedirbs su vaikais. Išgirdau atsakymą, kad kolektyvas ir toliau gyvuos. Tad mažuosius artistus mokys Loreta Ratautienė. Tikiuosi, kad Judita ir toliau talkins savo kolegei“, – komentavo JKC direktorius.

Jungiant Krašto muziejų prie Jonavos kultūros centro, atsiranda dvi „persidengiančios“ pareigybės – abiejose įstaigose dirba po etnokultūros specialistę. Pasak S. Jefimenkos, J. Margevičienei paaiškinta, kad nuo sausio 1 dienos viena jų turės palikti darbo vietą. Lygiai tas pats atsitinka ir su kitomis pareigybėmis – sekretorės, ūkvedžio, parodų organizatorių ir t. t. „Su Judita šį klausimą aptarėme, pasiūliau jai visiškai kitas pareigas – režisierės, bet ji atsisakė. Taigi pokalbis tikrai įvyko, aš jos neatleidau. Vadovausimės Darbo kodeksu ir žiūrėsime, kam teikti pirmenybę“, – sakė S. Jefimenka.

Išskirtinis dėmesys 

Kalbėdamas apie „Ladutą“, pašnekovas pripažino, kad nemalonumų užsitraukė tada, kai pradėjo domėtis šio kolektyvo brangiai kainuojančiomis kelionėmis į užsienį.

„Kultūros centras turi 17 kolektyvų, o kasmet važinėja tik  „Laduta“. Kodėl? Suprasčiau, jei tai būtų išvykos į festivalius, konkursus, kuriuose garsinama Lietuva ir Jonava. Bet važiuojama netgi tada, kai jų nėra. Tai mane labai nustebino, nes tokioms išvykoms yra išleidžiami biudžeto, tiksliau Kultūros centro, pinigai“, – aiškino S. Jefimenka.

Jo nuomone, norite išvykti – prašom, niekas nedraudžia. Tačiau pasižvalgyti po užsienį nori ir kiti kolektyvai. „Kodėl nevažiuoja „Varūna“ ar „Jonė“? Nevienodas lygis? Bet mes niekada neleisime užaugti kitam kolektyvui iki atitinkamo lygio, jeigu jį laikysime uždarę Jonavoje“, – dalijosi mintimis centro vadovas.

S. Jefimenkos teigimu, tuomet, kai pradėta aiškintis dėl tų kelionių, „Ladutos“ vadovė ir pareiškė daugiau čia nedirbsianti. „Tiesą sakant, nepuoliau ant kelių prašyti, kad pasiliktų. Ji išėjo prieš pat keičiantis Darbo kodeksui, gavo didžiausią išeitinę kompensaciją. Viską susitvarkė iki liepos 1 dienos. O „Laduta“ niekur neprapuolė ir neišbyrėjo. Dabar šiam kolektyvui vadovauja Audra Noreikaitė“, – akcentavo jis.

Nauji kolektyvai

Žvelgdamas į perspektyvą, S. Jefimenka patikino, kad Kultūros centre meno puoselėtojų ne tik nesumažės, bet bus suburta ir naujų grupių. Šiuo metu deramasi su keliais kolektyvais, kurie turėtų įsilieti į rajono kultūrą.

Ateityje veiklą pradėti ketina akordeonistai su nauja tradicine kapela – tai būtų žaisminga grupė. „Kalbamės su žmonėmis ir tikime, kad atsiras stipri akordeonistų komanda“, – sakė pašnekovas.

Planuose – simfoninis kamerinis kvartetas, propaguosiantis klasikinę muziką. Kultūros centro gyvenimą ketina pagyvinti merginų šou grupė, kurios narės ne tik šokiais užpildytų pauzes, bet ir pasveikintų svečius, padėkotų atvykusiems koncertuoti kolektyvams. Dainininkų būrį papildys jonavietės, dalyvavusios „Lietuvos balso“ projekte, tai būtų aštuonių merginų ansamblis. Šiuo metu intensyviai ieškoma grupei vadovaujančio žmogaus. Didesnį dėmesį norima skirti popchorui „Šuldu buldu“, kuris skina pergales koncertuodamas įvairiose Lietuvos vietose.

„Nė vienas kolektyvas nesubyrėjo, neišsiskirstė. Galbūt kam nors patogu teigti, kad Jonavoje griaunama kultūra, bet iš tikrųjų pokyčiai yra tik į gera, – akcentavo S. Jefimenka. – Apkaltinti, neįsigilinus į esmę, labai nesudėtinga. Pakanka prisiminti Joninių šventę. Ne kartą teko girdėti įvardijamą 50 tūkstančių eurų sumą. Bet tokių pinigų nebuvo. Šventės finansavimas nesikeičia jau septynerius metus. Šiemet gavome nemažai lėšų iš rėmėjų, šviesos ir muzikos fontanai mums apskritai nekainavo – tai buvo „Achemos“ dovana Jonavai. Nežinau, kam reikalingos tokios manipuliacijos.“

Mero komentaras

Rajono Savivaldybės meras E. Sabutis teigė, kad tas, kuris turi išankstinę nuostatą, kiekvieną komentarą supras taip, kaip jam bus patogiau. Pasak pašnekovo, rajono valdžia nėra ir nebuvo nusistačiusi nei prieš etnokultūrą, nei prieš kurį meno kolektyvą ar atlikėją. Jis akcentavo, kad visos meno ar kultūros rūšys mums visiems turi būti vienodai svarbios. „Negalima iškelti vieno dalyko, o kitus palikti nuošalėje kaip nesvarbius. Visi stengiasi, dirba ir yra svarbūs. Teigti, kad Jonavos rajone mes žlugdome etnokultūrą, tikrai neteisinga, nes nė vienas kolektyvas nėra uždarytas, visi renkasi, repetuoja, pasirodo renginiuose, toliau aktyviai vykdo savo ne tik kasdienę veiklą, bet ir ruošiasi 2018 metų Dainų šventei“, – teigė E. Sabutis.

Mero nuomone, jeigu Krašto muziejuje ir Kultūros centre dirbančios etnokultūros specialistės atlieka skirtingas funkcijas, tai galima viską suderinti – reorganizacija dar tik prasideda ir turi būti baigta iki gruodžio 31-osios, o ir po Naujųjų metų niekas netrukdo veiklą tobulinti, permąstyti ir koreguoti, todėl teigti, kad šiuo metu esantis etatų sąrašas yra galutinis ir nekoreguotinas – nėra teisinga. Kur kas didesne blogybe jis laiko metamus kaltinimus žmogui, kuris kur nors suklydo. „Švietimo sistemoje vaikus mokome, kad klysti yra žmogiška, kad iš klaidų reikia mokytis. Juk klaidų nedaro tik tas, kas nedirba. Bet kai tik pasiekiame aukštesnį lygį, kai užimame aukštesnes pareigas, tokiu atveju pradedama teigti, kad šiems žmonėms klysti negalima, – sakė meras. – Šiuo atveju, jeigu matome klaidą, neteisingą sprendimą, užsipuolame tai priėmusius asmenis, o aš būčiau linkęs viską spręsti dialogu ir racionaliu priėjimu, o ne raginimais bausti ar atleisti. Kol kas matau labai daug emocijų, o tai veda prie beprasmio konflikto. Visiems mums reikia nustoti karščiuotis, pasistengti emocijas pervesti ant proto bėgių ir kalbėtis, o ne svaidytis kaltinimais.“

Kalbėdamas apie sudėtingą, bet įdomų kultūros žmonių darbą, meras pabrėžė, kad kartais mes patys savo preferencijomis kuriame nelygybę tarp žmonių. „Aš tą labai jaučiu. Dėl ko? Visi mes ir mūsų darbai, neišskiriant nė vieno asmens, turi būti vienodai svarbūs. Tačiau šio konflikto metu pradedu manyti, kad mums bandoma įpiršti mintį, jog kultūrinį darbą dirbantys žmonės ir jų veikla yra prasmingesnė už kitų. Tokiu būdu vėl dirbtinai kuriamas konfliktas supriešinant žmones. Man visi darbuotojai, nesvarbu, kas jie būtų – režisieriai, vairuotojai, valytojos, mokytojai – VISI – yra vienodai lygūs, jų darbas vienodai prasmingas“,  – pabrėžė E. Sabutis.

Dėl Jonavos kultūros centro direktoriaus asmens ir atlyginimo. „Viešojoje erdvėje visi, kas tik netingi, teigia, kad Sergejus Jefimenka yra statytinis, nes yra socialdemokratas. Noriu priminti, kad jis išrinktas konkurso būdu. Jame dalyvavo du asmenys, daugiau norinčiųjų nebuvo. Konkursą organizavo Savivaldybės administracija, o ne meras. Sąlygas rengė Savivaldybės administracija, o ne meras. Komisija konstatavo, kas yra nugalėtojas, o ne meras. Sutikite – jeigu konkurse dalyvautų asmuo, priklausantis kitai partijai, ir jį laimėtų, matyt, partinę priklausomybę pabrėžti nebūtų taip smagu. Dėl atlyginimo dydžio galiu pasakyti tiek, kad, bet kuriam kitam asmeniui tapus Kultūros centro direktoriumi, jis būtų nustatytas toks pat maksimalus, nes, mano giliu įsitikinimu, atlyginimas žmogų turi motyvuoti, kad jis galėtų iš karto dirbti visa energija, negalvodamas apie galimas klaidas ir kaip jos atsilieps jo algos galimam pakėlimui ar nepakėlimui“, – teigė rajono meras.

Skaitytojams primename, kad per kelerius pastaruosius metus Jonavos kultūros centre pasikeitė trys vadovai. Suprantama, kiekvienas turėjo savo vadovavimo stilių ir charakterį. Ir apie kiekvieną teko išgirsti negatyvių nuomonių. O gal S. Jefimenka yra per griežtas ir labai reiklus?

„Drausmės, darbuotojų atsakomybės klausimą turi spręsti vadovas, taip pat jis turi nagrinėti visus kitus su įstaigos veikla susijusius klausimus. Gal kartais ir pasikarščiavo, aš šito negaliu nei teigti, nei neigti, tačiau visada reikia ieškoti kompromiso, kuris nebūtinai turi patikti abiem pusėms. Primenu, kad reorganizavimo klausimais direktorius turi vykdyti Tarybos sprendimus. Taryba vertina įstaigų vadovų veiklą, ji gali spręsti, ar jų darbas yra patenkinamas“, – akcentavo pašnekovas.

Meras nesutinka su nuomonėmis, kad siekiama „gesinti“ kultūrą rajone – juk neatsisakoma nė vieno kolektyvo, kol kas pasikeitė tik vieno vadovė, pasitraukusi savo noru. Tačiau į viešumą skleidžiama netiksli, dažniausiai gandais ar asmeniškumais paremta informacija, nenorint pastebėti, kad jau visai greitai duris atvers atnaujinta Didžioji salė, kad rekonstruota daug vidinių erdvių, skirtų būtent kolektyvų repeticijoms, kad numatytos Europos Sąjungos lėšos kaimų kultūros centrų pastatų renovacijai.

KOMENTARAI