Kūdikio kraitelio įteikimo tvarka įgavo lankstumo?

Kūdikio kraitelio įteikimo tvarka įgavo lankstumo?

Dar šių metų pradžioje Jonavos rajono savivaldybės taryba nutarė, kad visi miesto ligoninėje pasaulį išvydę naujagimiai bus apdovanoti kraiteliais. Prieš keturis mėnesius planuotą Cezario pjūvį Kauno klinikose turėjusi jonavietė klausia, ar teisinga, kad jos likimo moterys negauna būtiniausių reikmenų rinkinių, nors jų vaikai – taip pat jonaviečiai.

Trijų datų pamokas turėtume geriau išmokti
Paaiškėjo, kas Jonavai atstovaus kitame ,,Dainų dainelės” etape
Parako senstanti mokytojų bendruomenė dar turi

(Ne)teisingas sprendimas?

,,Pavasarį susilaukiau vaikelio. Kadangi pati gimdyti negalėjau, Jonavos ligoninė mane išsiuntė į Kauno klinikas planuotam Cezario pjūviui. Žinau, kad mūsų mieste gimdančios mamos gauna kraitelius savo kūdikiams. Aš jo negavau, nes mano vaikas pasaulį išvydo Kaune. Nepraturtėsi nuo tokios dovanos, bet mano kūdikis  – jonavietis, tai ar teisinga, kad jis negauna miesto dovanos? Juk aš net neturėjau galimybės rinktis, kur gimdyti – gavau siuntimą į Kauną, ten ir važiavau“, – rašė jonavietė (vardas ir pavardė redakcijai žinomi).

Tarybos sprendimą įteikti kraitelius tik toms mamoms, kurios gimdė Jonavos ligoninėje, vos jam pasirodžius kritikavo ir Remigijus Osauskas. Jo teigimu, iniciatyva – graži, tačiau apdovanoti turėtų būti visi šiais metais gimę jonaviečiai.

,,Idėjos autorius – Artūras Šalaševičius (aut.past. – Jonavos ligoninės Akušerijos ginekologijos skyriaus vedėjas). Mano žiniomis, jis ir norėjo, kad kraiteliai būtų teikiami tik mūsų miesto ligoninėje gimusiems vaikams. Priimant Tarybos sprendimą buvo akcentuojama, kad tokia tvarka paskatins moteris rinktis Jonavos ligoninę. Atsižvelgus į A. Šalaševičiaus pageidavimus nutarta, kad nesvarbu, ar Jonavoje gimdys moteris gyvenanti Ukmergėje, ar Kaišiadoryse, ji dovaną gaus, o jonavietės, kurios kūdikio susilaukė kitame mieste – netenka tokios teisės.  Man šis sprendimas neatrodė teisingas nei ankčiau, nei dabar. Yra moterų, kurios gimdo ne Jonavoje, nes neturi pasirinkimo. Tiesa sakant, aš manau, kad kraiteliai turėtų būti įteikti visiems šiais metais gimusiems jonaviečiams, bet yra, kaip yra. Ir visgi kraitelių dovanojimo tvarka greičiausiai nėra aiškiai aprašyta, tai – žodinis sutarimas. Manau, kad jį pakeisti gali Jonavos rajono savivaldybės administracijos direktorius, nes šiai iniciatyvai skirtos lėšos buvo administracijos eilutėje. Tikrai nėra gražu, kai mama, Kaune gimdžiusi net ne savo noru, netenka miesto dovanos.  Tas kraitelis turėtų būti įteiktas jos kūdikiui“, – svarstė R. Osauskas.

Įgavo lankstumo?

„Naujienoms“ susisiekus su Jonavos rajono savivaldybės administracijos direktoriumi Valdu Majausku, paaiškėjo, kad žiemąį skelbtas savivaldos sprendimas, apdovanoti tik mūsų mieste gimusius kūdikius, tikrai gali turėti išimčių. Pasak jo, moterys, kurios gimdė ne Jonavoje dėl to, kad miesto medikai negalėjo suteikti joms reikiamų paslaugų, turi teisę prašyti būtiniausių reikmenų kraitelio.

,,Šios idėjos tikslas – paskatinti moteris gimdyti mūsų mieste, tačiau buvo jau ne viena diskusija šia tema. Girdėjome nusiskundimų, tačiau mano žiniomis, tos moterys, kurios ruošėsi gimdyti Jonavoje, bet negimdė, nes mūsų miesto ligoninė negalėjo suteikti joms būtinų paslaugų, turi teisę gauti kraitelius. Manau, kad susisiekus su A. Šalaševičiaus vadovaujamu skyriumi, ši problema būtų išspręsta”, – kalbėjo V. Majauskas.

Susisiekia patys?

Kad kraitelis priklauso moterims, kurios gimdė kitose gimdymo įstaigose, nes neturėjo kito pasirinkimo, pasakojo ir pats A. Šalaševičius. Jo teigimu, su tokiomis gimdyvėmis susisiekia už tai atsakingos skyriaus darbuotojos.

„Jei mes dėl kažkokių medicininių priežasčių išsiunčiame gimdyvę į Kauną, vėliau susisiekiame su ja ir įteikiame kraitelį. Kai moterys pačios nusprendžia negimdyti Jonavoje, dovana joms nepriklauso. Mes jau turėjome jonaviečių, kurios su siuntimu išvyko gimdyti į Kauną. Jos sulaukė mūsų darbuotojų kvietimo atsiimti kraitelio. Taigi tam, kam priklauso dovana, tas ir gaus ją“, – kalbėjo A. Šalaševičius.

Išgirdusi, kad kraitelis jai priklauso, į ,,Naujienas“ kreipusis skaitytoja retoriškai klausė, ar jame bus tinkamų daiktų, dar pavasarį gimusiam jos kūdikiui?

Kęstučio Putelio nuotr.

KOMENTARAI