Krizių centro padaliniuose pagalbos tikrai sulauksitePasak I. Grikun, Krizių centro padaliniuose ir mamos, ir vaikučiai apsaugoti nuo nepriteklių ir smurto. Kęstučio Putelio nuotr.

Krizių centro padaliniuose pagalbos tikrai sulauksite

Krizinė situacija šeimoje – artimo liga ar netektis, smurtas ir konfliktai, nepriteklius, sveikatos problemos, darbo praradimas – tai tik keletas dalykų, kurie veikia tiek fizinę, tiek psichologinę žmogaus būklę. Jonavos rajono socialinių paslaugų centre asmenims, patekusiems į tokią situaciją, suteikiama specializuota kompleksinė pagalba.

Vaikams pailgėjo atostogos: nukeliama mokslo metų pradžia
Pabėgėliams mūsų rajone bus perkami butai
Pasirašyta pirmoji gatvių apšvietimo modernizavimo garantijos sutartis

Suteikė pagalbą

Kasmet Krizių centro padaliniuose (Jonavos miesto Rimkų mikrorajone, Žeimiuose, Upninkuose) trumpalaikis prieglobstis suteikiamas vidutiniškai 15 kartų. Jo sulaukia ir vienišos besilaukiančios moterys, ir mamos su mažamečiais vaikais, ir netgi pilnos šeimos.

Pasak Jonavos rajono socialinių paslaugų centro laikinai einančios direktorės pareigas Ingos Grikun, vien tik šiemet specialistų iniciatyva laikinai priglaustos jau penkios šeimos su mažamečiais vaikais ir besilaukiančios mamos.

„Prieš patekdamos į Krizių centrą, keturios šeimos gyveno kaimo seniūnijose itin prastomis sąlygomis. Smarkiai atšalus orams, likus gyventi antisanitariniuose būstuose, tiek suaugusiųjų, tiek mažamečių vaikų sveikatai ir gyvybei būtų kilusi grėsmė“, – pabrėžė laikinoji vadovė.

Čia apsigyvenusiems žmonėms buvo suteiktos kompleksinės paslaugos: gyvenamojo būsto dezinfekcija nuo kenkėjų, slaugytojo, psichologo, socialinio darbuotojo pagalba. „Buvo tarpininkauta surenkant reikiamus dokumentus socialiniam būstui gauti. Suteikta parama drabužiais, maisto produktais, medikamentais. Kūdikiui susirgus, iškvietėme Greitąją medicinos pagalbą, mažylis paguldytas į Kauno klinikas. Po gydymo parvežtas atgal į Krizių centrą“, – suteiktas paslaugas vardijo I. Grikun ir pridūrė, kad su visomis šeimomis intensyviai dirbama, ugdant pozityvios tėvystės įgūdžius, moterys mokomos tinkamai pasirūpinti vaikų sveikata, asmens higiena.

Sunki buitis

„Naujienos“ pakalbino ir šiuo metu Krizių centro Rimkų padalinyje su mažametėmis atžalomis gyvenančias dvi seseris. Žeimių seniūnijos gyventojos Alina ir Monika pasakojo, kad iki šiol jos turėjo labai prastas gyvenimo sąlygas.

„Namuose šalta, krosnis retai kūrenama, o šiuo metu, kai su sese prižiūrime vos kelių mėnesių kūdikius, ten gyventi tapo neįmanoma. Vyrų neturime, pačioms be kitų pagalbos išgyventi sunku“, – teigė vos pusantro mėnesio kūdikį ir dar dvejų metų sūnų auginanti 24-erių Alina.

Moterys džiaugėsi, kad daug padėjo socialinės darbuotojos. „Jos ir paragino čia laikinai įsikurti. Kambaryje šilta ir jauku, šalia – šaltas ir karštas vanduo, tualetas. Jau keletą savaičių mes čia gyvename, tačiau netrukus vyksime į namus, pas ten pasilikusias mamą ir 18-metę sesę. Šiuo metu namuose vyksta nedideli remonto darbai. Labai padeda seniūnas Faustas Pilipavičius“, – pasakojo trijų mėnesių mažylį auginanti 23-ejų Monika.

Abi seserys gauna socialines pašalpas – 90 eurų vertės „Maximos“ kortelę ir 45 eurus grynais.

Pasak moterų, Krizių centre jos pamatė kitą – teigiamą – gyvenimo pusę: tai ne tik geresnės gyvenimo sąlygos (vanduo, šiluma), bet ir specialistų pagalba, naudingi socialinių darbuotojų pamokymai ir patarimai.

Moterų ateities planuose – mokymasis, darbo paieškos, savarankiškas, socialiai atsakingas gyvenimas.

Patyrė smurtą

Centre teikiama pagalba ir smurtą artimoje aplinkoje patyrusioms moterims. Pasak I. Grikun, Rimkų padalinyje šiuo metu gyvena 21-erių besilaukianti jonavietė. Ji į Krizių centrą kreipėsi pati, kai pradėjo smurtauti jos sugyventinis.

„Suteikus laikino apgyvendinimo paslaugas, su jauna moterimi dirba ir psichologė, ir slaugytoja, ir socialinė darbuotoja. Kadangi nukentėjusioji išėjo iš namų be jokių asmeninių daiktų, jai skiriama parama maisto produktais, drabužiais, taip pat higienos priemonėmis. Tarpininkaujama ir dėl kreipimosi į medikus, policijos pareigūnus. Socialinis darbuotojas yra pirmasis pagalbininkas moteriai apsisprendžiant dėl šeimos gerovės, tačiau jis nėra atsakingas už pasirinktą gyvenimo būdą, priimtus sprendimus ir jų pasekmes“, – pabrėžė I. Grikun.

Nelengva profesija

Pasak laikinosios vadovės, darbas su šio sluoksnio žmonėmis nėra lengvas. „Socialiniai darbuotojai negali išspręsti visų problemų, ypač tada, kai patys asmenys nėra suinteresuoti keisti savo gyvenimo būdo. Mūsų tikslas – padėti didinti jų gebėjimą spręsti iškilusius sunkumus, kitaip tariant, suteikti galimybę šeimoms savarankiškai funkcionuoti“, – akcentavo pašnekovė.

Jos žodžiais, socialinis darbas ne visada teisingai suprantamas. „Tai ne mechaninis procesas, o dažnai nematoma, neapčiuopiama, neišmatuojama veikla, galinti sukelti netgi dviprasmiškas nuomones visuomenėje. Darbas su žmonėmis, siekiant jiems padėti keisti gyvenimo būdą, tai – ilgas ir sunkus procesas. Be to, vienas tų bėdų lauke – ne karys, tam reikalingas visų institucijų glaudus bendradarbiavimas ir bendruomenės parama“, – sakė I. Grikun.

KOMENTARAI