Konkurso dalyviai džiugino puikiomis chemijos žiniomisA. Kuliešienė ir rajono meras Eugenijus Sabutis apdovanoja geriausius jaunuosius chemikus. K. Putelio nuotr.

Konkurso dalyviai džiugino puikiomis chemijos žiniomis

Praėjusią savaitę Jonavos Senamiesčio gimnazijoje surengtas jau trečiasis Dr. Bronislovo Lubio vardo respublikinis chemijos konkursas buvo dar viena proga moksleiviams pagilinti chemijos žinias.

Kalėdų senis į šventę atvyko šarvuočiu
Jaunimas imasi pabėgėlių ambasadorių vaidmens
Visuomeniški jaunuoliai dalyvavo diskusijoje „Jaunimas Europoje: kas toliau?“

Populiarumas vis auga

Chemijos konkurse dalyvavo 88 moksleiviai iš 22 šalies gimnazijų. Konkurso organizatorę  –  Senamiesčio gimnaziją  – ypač džiugino tai, kad sulaukta komandos iš Plungės „Saulės“ gimnazijos, kurioje mokėsi šviesaus atminimo B. Lubys. Tarp konkurso naujokų – ir Vilniaus Simono Daukanto gimnazistai, be jų, atvyko dar trys sostinės komandos. Kaunui atstovavo keturios: Lietuvos sveikatos mokslų universiteto, Kauno technologijos universiteto (KTU), Jėzuitų ir Rokų gimnazijos mokiniai.

Garbingai savo gimnazijai atstovavo ir jonaviečiai. K. Putelio nuotr.

Jonavos rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Vytautas Žebrauskas, sveikindamas konkurso dalyvius, pasidžiaugė, kad kone šimtas jaunų žmonių yra neabejingi vienam iš sunkiausių mokslų – chemijai. „Man šmėkštelėjo tokia mintis: jeigu jie visi savo gyvenimą susies su chemija, „Achemos“ atstovams teks susimąstyti apie darbo vietų plėtimą“, – šmaikštavo V. Žebrauskas ir linkėjo pademonstruoti gilias žinias bei surasti laiko tarpusavyje pabendrauti.

KTU Cheminės technologijos fakulteto dekanas Eugenijus Valatka, džiaugdamasis konkurso dalyvių gausa, tikino esąs ramus, nes chemijos pramonė klestės ir ateityje. „Nebijokite, jeigu šiandien kas nors nepasiseks, jei parodysite ne tokius rezultatus, kokių tikėjotės. Vis tiek eikite tuo keliu, nes chemija – ne tik sunkus, bet ir nepaprastai įdomus mokslas, jame daug meno, muzikos ir filosofijos“, – teigė E. Valatka.

Pasak pačių svarbiausių konkurso partnerių atstovo, AB „Achema“ personalo ir bendrųjų reikalų direktoriaus Gitenio Subačiaus, Senamiesčio gimnazijai jau trečius metus užtenka ryžto organizuoti tokį renginį. „Tikiuosi, kad gimnazistų neabejingumas peraugs į meilės chemijai jausmą, kad pasirinksite su ja susijusį gyvenimo kelią. Mūsų bendrovės noras būtų, kad pirmenybę teiktumėte inžinerinėms specialybėms“, – ragino G. Subačius.

Konkurso dalyviams teko atlikti ir praktinius eksperimentus.
Kęstučio Putelio nuotr.

Varikliukas – gimnazistai

Konkurso iniciatorė ir koordinatorė chemijos mokytoja ekspertė Audronė Kuliešienė pritarė G. Subačiaus išsakytoms mintims ir teigė, kad „chemijos meilės sėklą šioje mokykloje pasėjo mokytoja Janina Katinienė, dabar tereikia plėtoti jos idėjas.“

Mokytoja neslėpė, kad kasmet renginį organizuoti tampa vis sunkiau, nes  norisi siekti tobulybės. „Sunkumą sudaro tai, kad para turi tik 24 valandas, – šypsojosi pašnekovė. – Esame mokytojos, dirbame ir savo tiesioginį darbą, o konkursas yra popamokinė, nemokama veikla. Tačiau čia patiriame tiek teigiamų emocijų, kurių neįmanoma įvertinti jokiais pinigais. Smagu, kad geras varikliukas yra ir patys gimnazistai. Tai jie, numatytai datai artėjant, pradeda klausinėti, kada pradėsime ruoštis. Jei ne mūsų gimnazistai, dalis idėjų nueitų vėjais.“

Pasak A. Kuliešienės, konkursui populiarumo prideda ir tai, kad, skirtingai nei olimpiadose, čia nėra griežtos atrankos. „Ypač provincijos moksleiviams patekti į olimpiadas yra kone utopinis dalykas. Todėl ir norisi alternatyvių konkursų, kurie turėtų savo vertę, akademinį svorį. Žinoma, idėja puoselėjama vardan Bronislovo Lubio. Man yra tekę dirbti „Achemos“ mokykloje dar jam gyvam esant, aš tada supratau, kad  ten viskas yra vaikui ir dėl vaiko“, – pabrėžė chemijos mokytoja.

Konkurso idėja, anot A. Kuliešienės, yra labai paprasta, norima, kad mokiniams būtų smagu, kad jie domėtųsi chemijos mokslu ir suprastų – tai nėra vien akademiniai sprendimai. Ji apgailestavo, kad renginio dalyvių skaičius yra ribotas, mat gimnazijoje tėra du chemijos kabinetai, pritaikyti dirbti 80 moksleivių. Todėl registraciją, kaip ir pernai, teko nutraukti trečią dieną po paskelbimo. „Tokio susidomėjimo iniciatyvos pradžioje nesitikėjome. Vis dėlto manau, kad konkurso kokybė nukentėtų, jei jis būtų labai didelis“, – pastebėjo pašnekovė.

Geranoriški partneriai

Sklandžia konkurso eiga tradiciškai pasirūpino gimnazijos kolektyvas, vadovaujamas direktorės Ritos Čiužienės ir chemijos mokytojos A. Kuliešienės. Jį rengiant bendradarbiauta su Lietuvos chemijos mokytojų asociacija, „Achemos“ bendrove, Dr. Bronislovo Lubio labdaros ir paramos fondu, Kauno technologijos universitetu bei Jonavos rajono savivaldybe.

Konkurso dalyviams buvo surengta ekskursija po gamyklą.

Kad mokytojai išgirstų pačias svarbiausias aktualijas, pasirūpino KTU Cheminės technologijos fakultetas. Susirinkusieji galėjo išklausyti net keturias paskaitas: dr. Viktorijos Eisinaitės „Inovatyvios pigmentų įkapsuliavimo ir stabilizavimo priemonės mėsos gaminiams“; doc. dr. Ramūno Lygaičio „Organinės medžiagos šviečiančių diodų technologijos pradinis elementas“; prof. dr. Lino Kliučininko „Ekoefektyvumas – planetos išlikimo strategija“ bei dr. Tado Prasausko  „Patalpų oro kokybė”.

„Šis konkursas yra chemijos mokslo populiarinimas, nes viskas prasideda nuo mokyklos. Pastebėjau, kad populiariausios visai ne su chemija susijusios  specialybės, o tos, kurios dažniau afišuojamos per televiziją. Mes patys susiduriame su šiomis tendencijomis. Kadangi gamyba yra tvirtesnis šalies ūkio pagrindas, svarbus šalies vystymuisi ir turtėjimui, esame už tai, kad inžinierių daugėtų“, – pastebėjo G. Subačius. Dėl to glaudžiai bendradarbiaujama su KTU, aktyviai dalyvaujama šios aukštosios mokyklos Karjeros dienose.

Nugalėtojų plejada

Tarp gimnazijų, kurios vykdo moksleivių atranką, šiemet nepralenkiama buvo Kauno KTU gimnazija. Tarp ugdymo įstaigų, kurios moksleivių atrankos nevykdo, pirmą vietą užėmė Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos komanda, antrąją – Vilniaus Simono Daukanto gimnazija, o konkurso „bronza“ atiteko Kėdainių Šviesiajai gimnazijai.

Geriausiai spręsti teorines užduotis sekėsi Justui Petrauskui, KTU gimnazijos pirmokui, Benui Skripkiūnui, Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos pirmokui, Nojui Osinskui, Vilniaus Žirmūnų gimnazijos antrokui, ir Edvardui Vinerskui, Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos antrokui.

Praktines užduotis mokyklų, vykdančių moksleivių atranką, grupėje geriausiai šiemet įveikė pirmokai Titas Radzevičius ir Justas Petrauskas iš KTU gimnazijos bei antrokai Benas Matuzevičius ir Ignas Mačiulis iš Vilniaus licėjaus.

Mokyklų, nevykdančių moksleivių atrankos, grupėje praktines užduotis geriausiai „lukšteno“ pirmokai Dominykas Žviedrys bei Petras Rauka (Vilniaus Simono Daukanto gimnazija) ir antrokai Donatas Černikauskas ir Ervinas Svirskis iš Kėdainių Šviesiosios gimnazijos.

Neigia nuostatas

Pirmasis Dr. Bronislovo Lubio vardo respublikinis chemijos konkursas  Senamiesčio gimnazijoje surengtas prieš dvejus metus. Jame dalyvavo  76 mokiniai iš 19 Lietuvos mokyklų.

Renginio tikslas – paskatinti mokinius ne tik kaupti, bet ir kūrybiškai taikyti praktines bei teorines chemijos žinias, ugdyti atsakingą požiūrį į technologijų ir gamtos mokslų suderinamumą ir paneigti nuostatą, kad chemija yra tik formulių bei sąvokų mokslas.

Konkursas vyksta trimis etapais. Pirmajame atvykusieji dalyvauja protų mūšyje. Antroje dalyje gimnazistai išsiskaido: pirmokai atlieka praktinį eksperimentą, o antrokai sprendžia individualias teorines užduotis. Trečiame etape pirmokai ir antrokai susikeičia vietomis. Esant tokiai organizavimo struktūrai, dalyviai gali laimėti ir individualioje įskaitoje, ir geriausiai atlikti praktinę dalį, o laimi komanda, kuri pelno daugiausia taškų.

Vilma KASPERAVIČIENĖ

KOMENTARAI