Kodėl keičiamas miesto kraštovaizdis?Bukas – jautresnis medelis, sunkiau prigyjantis, o štai skroblai, pasodinti A. Kulviečio g., prie dviračių tako, puikiai auga. Kęstučio Putelio nuotr.

Kodėl keičiamas miesto kraštovaizdis?

Į „Naujienų“ redakciją kreipėsi jonavietis Raigardas. Miesto gyventojas sunerimęs dėl Prezidento gatvės medžių.

Ragino dalyvauti konkurse ir laimėti papildomų lėšų
Nepaprasta žiemos pasaka atšiauriojoje Laplandijoje
Sutinkant Naujuosius jonaviečiams nuotaiką sugadino ugniagesiai

Bukai ir skroblai

Jo žodžiais, pagal projektą planuojama šioje gatvėje sodinti bukus ir skroblus. Gyventoją domina, kodėl pasirinkti nelietuviški gana lepūs augalai.

„Anksčiau šioje gatvėje augo liepos, tad kodėl vėl jų neatsodinus? Bukai – atvežtiniai medžiai, skiepyti, jie vargsta augdami mūsų šalyje, nes nenumeta lapų, rudenį ir žiemą atrodo kaip negyvi. Tiek bukų, tiek skroblų mieste jau turime – vaikų žaidimų aikštelėje Rimkų mikrorajone, A. Kulviečio gatvėje, Jonažolių skvere. Jie gal ir išvaizdūs, prabangūs medžiai, bet ne tokie ilgaamžiai kaip liepos. Kodėl norima pakeisti miesto kraštovaizdį? Ar tai sprendžia Jonavos rajono savivaldybės Želdinių ir želdynų apsaugos ir priežiūros komisija?“ – klausė jonavietis.

Suteikia žaismingumo

Jonavos rajono savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjo Vaido Zakarausko teigimu, nenorėta, kad visa sodinama augalija būtų vienspalvė, todėl šiai gatvei parinkti dviejų spalvų augalai. „Bukai – raudonlapiai, skroblai – žalių lapų. Šie medžiai – taip pat visiškai skirtingo šakotumo augalai. Nevienodos medžių lajos suteiks Prezidento gatvei daugiau žaismingumo“, – teigė V. Zakarauskas.

Savivaldybės atstovas įsitikinęs, kad medžiai mūsų mieste tikrai nevargs. „Medžiai vargtų tuo atveju, jei juos pasodintume, pavyzdžiui, automagistralėje Vilnius–Kaunas, tačiau Prezidento  gatvė nėra pagrindinė, čia automobilių srautas kur kas mažesnis. Tad dėl taršos augalai tikrai nenukentės. Kalbant apie jų fiziologiją, bukas yra silpnesnis negu skroblas, tačiau šiems medžiams duotas trejų metų garantinis laikotarpis. Jei per tą laiką jie neprigytų, tiekėjai turės kitus pasodinti“, – sakė jis.

Medžiai vežami iš Lenkijos arba Šiaurės Vokietijos. Tokios kokybės augalų, pavyzdžiui, 5 cm kamieno skersmens, atitinkamo aukščio lajos, Lietuvos medelynai ne visada turi, todėl juos įsigyjame užsienyje.

Būti konkretiems

V. Zakarausko įsitikinimu, dėl medžių ar kitų miesto reikalų visada bus įvairių nuomonių – vieni sutiks, kiti prieštaraus.

„Jonaviečiai teikia daug ir įvairių pasiūlymų, tad į vienus atsižvelgiama, į kitus – ne. Tai daugiau diskusijų klausimas, todėl visada bus pasipiktinusių žmonių. Priimdami bet kokį sprendimą, turime būti konkretūs ir nesiblaškyti. Jei bus klausomasi kiekvieno gyventojo nuomonės, tai jokių darbų niekada ir nepadarysime“, – pabrėžė Savivaldybės atstovas.

Jis taip pat pridūrė, kad Savivaldybės Želdinių ir želdynų apsaugos ir priežiūros komisija į  projektų rengimą nesigilina, ji sprendžia tik mieste kertamų ir sodinamų medžių klausimus, nesusijusius su projektais.

Numato teisės aktai

Pasak UAB „Jonavos paslaugos“ Želdinių priežiūros vadybininkės Rasos Imbrasienės, parenkant medžių veisles, reikia vadovautis taisyklėmis ir Lietuvos teisės aktais, kurie numato medžių veislės ir dydžių, skirtų urbanizuotoms vietovėms, parinkimą.

Ji akcentavo, kad gatvių želdiniams taikomi nemaži reikalavimai. Želdiniai turi būti neaukšti, kompaktiškų lajų, atsparūs užterštam orui, nereiklūs dirvožemiui, pakantūs ir kitiems faktoriams.

„Labai gerai, kad apie tai kalbama, žmones būtina šviesti šiais klausimais. Daugeliui jų atrodo, kad galime sodinti medžius kokius norime ir kur norime, tačiau taip nėra. Jau ne vieną kartą sakėme, kad dėl kiekvieno medelio pasodinimo, net prie savo namo, jei tai yra valstybės žemė, reikia gauti Savivaldybės sutikimą. Ta pati tvarka galioja ir medžiui iškirsti. Dirbdama mieste susiduriu su priešiškai nusiteikusiais gyventojais, kuriems atrodo, kad jie daro labai gerą darbą sodindami ąžuolus prie daugiabučių. Jie nesupranta, kad ąžuolas vargs ir po 20 metų neturės vietos kokybiškai augti, jį reikės nupjauti“, – mintimis pasidalijo ir UAB „Jonavos paslaugos“ atstovė.

KOMENTARAI