Kodėl į Jonavos medžius įsisuko pjūklai?Neseniai prie Savivaldybės nupjautos trys eglės. K. Putelio nuotr.

Kodėl į Jonavos medžius įsisuko pjūklai?

Dažnam praeiviui drastiškai genėjamos šakos ar pjaunami medžiai mieste kelia nemalonių jausmų. Dėl gyventojų saugumo ir miesto švaros kartais nelieka kitos išeities – tenka nupjauti senus, išpuvusius medžius ar juos išgenėti. Jonavoje tokie darbai atliekami kasmet. Šią savaitę praretintos netoliese rajono Savivaldybės augusios sutankėjusios eglės, Žeimių gatvėje nupjauti du storakamieniai klevai.

Kaime įstatymo pataisos sutiktos nepalankiai
Prašyti kompensacijų už šildymą neskuba
2018-2019 mokslo metais bazinė mokykla – Jonavos Senamiesčio gimnazija

Kasmet pjaunami medžiai

Pasak miesto seniūno Povilo Beišio, medžiai mieste pjaunami kiekvienais metais. „Pumpurai jau sprogsta, todėl šįmet augalų pjovimo darbai jau baigiasi. Iki šiol medžių žymėjimas ir pjovimas  vyko visame mieste: Vytauto, A. Kulviečio ir kitose gatvėse“, – teigė jis.

Seniūnas informavo, kad sprendimą, kuriuos medžius pjauti, genėti ir į žemę įleisti naujus sodinukus, priima Jonavos rajono savivaldybės Želdinių ir želdynų apsaugos ir priežiūros komisija. „Atsižvelgdama į pateiktus gyventojų prašymus, komisija įvertina medžių būklę ir nusprendžia, ar augalus būtina šalinti. Jonavoje kasmet išpjaunama kelios dešimtys medžių“, – sakė pašnekovas.

Neseniai pašalintos prie Savivaldybės stovėjusios trys eglės. „Jos augo per tankiai, tad, komisijos sprendimu, kelios nupjautos. Žeimių gatvėje, prieš rajono Savivaldybę, pašalinti ir du invazinės rūšies seni, išpuvę uosialapiai klevai, kurių trapios šakos galėjo bet kada lūžti. Vienas medis jau buvo net pasviręs virš važiuojamosios kelio dalies“, – pridūrė seniūnas.

Nupjovus medžius, lieka daugybė kelmų. „Kelmai frezuojami pagal galimybes, kai būna tinkamas laikas, nesugadinant vejos. Šiuos darbus atlieka UAB „Jonavos paslaugos“ darbuotojai, dirbantys specialia įranga kelmams frezuoti“, – teigė jis.

Ne visus darbus atlieka mūsų mieste įsikūrusi bendrovė. Medžiams, kuriems reikia galingesnės technikos ir įrangos nupjauti, samdomos kitos įmonės. Uosialapius klevus nupjovė UAB „Aplinkos darbai“.

Nupjautų ir nugenėtų medžių atliekos tą pačią akimirką yra susmulkinamos ir išvežamos iš miesto. K. Putelio nuotr.

Augalų sodinimas 

Anot miesto seniūno, pernai buvo pasodinta nemažai augalų: Panerių mikrorajone – 56 klevai, Kulviečių kvartale – 21 skroblas, 3 bukai. Tai dideli, daugiau kaip 5 m aukščio medžiai. Daugiabučių kiemuose sodinami mažesni medeliai – pernai pasodinta kelios dešimtys maždaug trijų metrų aukščio augalų.

P. Beišys akcentavo, kad Jonavoje yra daug pasenusių, pūvančių ir į daugiabučių langus besiremiančių medžių.

„Laukia nemažai darbų. Sodinant naujus medelius, bus randama jiems tinkamesnė vieta – atitraukiama nuo pastatų, parenkama ir medžio rūšis, kad neaugtų iki 20 metrų aukščio. Svarbu, kad gyventojams netektų bijoti audrų metu galingų storakamienių griūties“, – aiškino pašnekovas.

Jis taip pat informavo, kad bet kokių augalų sodinti mieste negalima. Aplinkos ministro įsakymu yra patvirtinti reikalavimai medžiams sodinti urbanizuotose teritorijose.

„Vykdydami pirkimus, mes prisegame šio įsakymo nuostatus, kad rangovai parinktų medžius, vadovaudamiesi būtent šiais reikalavimais, o ne sodintų bet kokius iš urėdijos atvežtus beržus. Geriau bus jų mažiau, bet turėsime gerą kokybę. Sodinami jau paūgėję 10 centimetrų kamieno storio medžiai turi daug didesnę tikimybę prigyti ir užaugti. O kai pasodinamas piršto storumo medelis, didelė rizika, kad jį kas nulauš“, – pabrėžė P. Beišys.

Patiems nevalia

Jei daugiabučio namo kieme augantis medis gyventojui trukdo, nereikia galvoti, kad jį taip lengvai bus galima pačiam pašalinti. Pasak Jonavos rajono savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyr. specialistės Juditos Gaidukevičienės, miestelėnai, norintys apgenėti ar nupjauti medžius, augančius valstybinėje žemėje, turi kreiptis į miesto seniūniją.

„Dėl prie daugiabučių augančių medžių pjovimo darbų gyventojas turi kreiptis į Savivaldybę. Privataus sklypo ribose medžiai nesaugotini, todėl jiems pjauti leidimo nereikia“, – teigė J. Gaidukevičienė.

Jos teigimu, per savaitę sulaukiama po keletą prašymų nukirsti ar nugenėti medžius.

„Ir ne tik miesto gyventojai kreipiasi, dažniausiai gauname seniūnijų darbuotojų prašymus, mat medžiai auga bendro naudojimo teritorijose“, – akcentavo Savivaldybės atstovė.

Nesuderinus su seniūnija, medžių ir krūmų daugiabučio kiemo teritorijoje sodinti taip pat negalima. Poreikius būtina išsakyti seniūnijai, kuri sprendžia, ar apskritai vieta tinkama medžiams sodinti, ar ateityje nėra toje vietoje numatytas šaligatvių, šiluminių trasų tiesimas, kiti darbai.

Miestas turi žaliuoti

UAB „Jonavos paslaugos“ želdinių priežiūros vadybininkė Rasa Imbrasienė akcentavo, kad šiuo metu gatvių želdiniams taikomi dideli reikalavimai. Želdiniai turi būti neaukšti, kompaktiškų lajų, atsparūs užterštam orui, nereiklūs dirvožemiui, pakantūs ir kitiems faktoriams. Prieš pusšimtį metų į tai nebuvo kreipiamas dėmesys.

Jonavoje, kaip ir visuose kituose rajonuose, galioja Lietuvos želdinių įstatymas. „Sodinant bet kokį medį ar krūmą, reikia žiūrėti, kad atitiktų reikalavimus. Aiškiai nurodoma medelio aukštis, storis, lajos plotis, tvirtumas, kokybė. Miesto teritorijai tinka anaiptol ne visos augalų rūšys, tad atrenkami tie medžiai, kurie jaukiai įsikomponuotų į urbanistinę erdvę. Kai kurie augalai yra neatsparūs druskoms, jautriai reaguoja į užterštą orą ir panašiai“, – pabrėžė bendrovės atstovė.

Prieš penkerius metus sudaryta viso miesto medžių inventorizacija, buvo suskaičiuotas kiekvienas augalas, įvertinta jo būklė. Šiuo planu šiandien ir vadovaujamasi.

Atspariausios ir populiariausios medžių rūšys Jonavoje – liepos, klevai, šermukšniai. „Miesto erdvėms tinka ir kaštonai, tačiau šiuo metu jie turi lapų ligą. Iš krūmų – lanksvos, putleniai tinkamiausi miesto teritorijoms. Jie atsparūs, ilgaamžiai, nereikalaujantys didelės priežiūros. Bukas ir skroblas pasirenkami rečiau dėl pačios medžio lajos dydžio. Tai gana dideli medžiai, reikalaujantys daug erdvės. O mes šios prabangos mieste neturime. Vis dėlto augmenija miestui reikalinga ne tik puošti aplinkai bei teikti daugiau žalumos, bet ir mažinti taršą“, – teigė R. Imbrasienė.

Sužydės gėlynai

Pašnekovė nudžiugino, kad, atšilus orams, šalia Sąjūdžio aikštės ir Savivaldybės teritorijoje esančios pievelės turėtų pasipuošti 6000 krokų žiedais. Bendrovės atstovė tikisi, jog prie gražios iniciatyvos prisidės ir kitos įmonės, tad žydinčių plotų mieste turėtų daugėti.

„Nors krokai ir neilgai žydi, bet aplinką tikrai papuošia. Vėliau netrukdo vejos priežiūrai. Ateityje norėtume juos pasodinti ir miesto parkuose, pavyzdžiui, Ramybės skvere. Sieksime, kad mieste atsirastų daugiau daugiamečių gėlių, keisime jų asortimentą, įtrauksime naujų rūšių“, – teigė ji.

Pašnekovė patikino, kad ir šią vasarą Jonava sužydės gėlėmis. „Naujas gėlynas atsiras prie Jonavos sporto arenos, taip pat planuojama, kad kiekvienas mikrorajonas pasipuoš skirtingų spalvų gėlėmis: rytuose – geltona, vakaruose – oranžinė, pietuose – violetinė. Tikimės, kad šis planas bus įgyvendintas, mat išgauti tokį sumanymą yra sudėtinga dėl skirtingų gėlių rūšių“, – sakė R. Imbrasienė.

KOMENTARAI