Keturkojų sterilizacija – kelias link tuštesnių gyvūnų prieglaudų

Keturkojų sterilizacija – kelias link tuštesnių gyvūnų prieglaudų

Šią savaitę Jonavoje jau antrąjį kartą vyko gyvūnų globos organizacijos „Lesė“ atstovų iš Vilniaus surengta nemokama keturkojų kastracijos/sterilizacijos akcija. Organizatoriai tikisi, kad iniciatyva padės sumažinti nepageidaujamų augintinių palikuonių skaičių. Susidomėjusių šia programa – daug, tačiau padėti visiems norintiems neleidžia ribotos finansinės galimybės.

Šiandien atidaromas Jonavos slidinėjimo centras
Ar jau dorojate šių metų derlių?
Ką atnešė pirmieji reformos mėnesiai?

Egzistuoja mitai

„Lesės“  vadovė Vesta Auškalnienė „Naujienoms“ pasakojo, kad pagrindinis nemokamas kastracijos tikslas – humaniškais metodais palaipsniui sumažinti benamių kačių bei šunų skaičių. Tokios operacijos yra vienintelis būdas stabdyti beglobių gyvūnų dauginimąsi. Nepaisant to, tarp žmonių vis dar sklando mitai apie kastracijos/sterilizacijos žalą.

„Susiduriame su kalbomis, kad katei ar kalytei atsivesti vieną vadą yra sveika. Girdime, kad kastracija, sterilizacija yra ėjimas prieš gamtą. Tai yra mitai, dėl kurių į pasaulį būna atvedama daugybė niekam nereikalingų keturkojų. Vada gyvūnui yra ne malonumas, o stresas. Kastracija/ sterilizacija – puikus sprendimas, padedantis išvengti bereikalingo benamių keturkojų skaičiaus augimo“, – kalbėjo „Lesės“ vadovė.

Didelis susidomėjimas

Pirmą kartą ši programa Jonavoje buvo vykdoma 2017 metų lapkričio mėnesį. Norinčius nemokamai sterilizuoti/ kastruoti keturkojus registravusi VšĮ “Miesto katė” savanorė Sandra ,,Naujienoms” pasakojo, kad pirmos akcijos metu užregistruotas  keturkojų skaičius gerokai viršijo organizatorių planus ir galimybes. Tuomet į programos dalyvių sąrašą patekę, bet savo eilės nesulaukę augintiniai, operuoti šią savaitę.

„ Apie pirmąją akciją skelbėme internete, rajono spaudoje. Tiesa, niekur netalpinome informacijos, kad programa Jonavoje vyks šią savaitę, nes tiesiog nebuvo laisvų vietų. Dabar kastruoti/sterilizuoti augintiniai, kurie buvo užregistruoti pirmosios akcijos metu, tačiau tada nebuvo operuoti – lapkričio mėnesį į mus kreipėsi tiek daug norinčių sudalyvauti programoje, kad jų skaičius viršijo visas „Lesės“ galimybes. Mums labai pasisekė, kad ši programa pasiekė Jonavą. Viena tokios akcijos diena kainuoja apie 500 eurų“, –  kalbėjo VšĮ „Miesto katė“ savanorė Sandra.

Milžiniška nauda

Lapkritį vykusios akcijos metu buvo operuoti 33 keturkojai – sterilizuotos 29 patelės, kastruoti 4 patinai. Šią savaitę sterilizuota 21 katė, 7 kalės, kastruoti 2 šunys ir 10 katinų.

Preliminariai skaičiuojama, kad viena patelė per metus atveda apie 10 palikuonių. Taigi nesunku suskaičiuoti, kad vien šią savaitę įvykusi akcija neleido į pasaulį ateitį maždaug 280 keturkojų. Susumavus lapkričio ir šios savaitės operuotų patelių skaičių, galima spėti, kad „Lesės“ organizuota iniciatyva padėjo išvengti apie 570 keturkojų palikuonių Jonavos rajone.

Trūksta finansavimo

Programa finansuojama gyvūnų globos organizacijos „Lesė“ lėšomis. Gydytojų apgyvendinimu pasirūpino Jonavos miesto seniūnija, o patalpas operacijoms užleido gyvūnų veterinarijos centras „VetPet“.

„Mes dėkingi tiek miesto seniūnijai, tiek patalpas suteikusiai veterinarijos gydyklai. Akcija finansuoja „Lesė“, tačiau prisideda ir Švedų fondas, kuris skiria pinigėlių kaimo vietovėse bei mažuose miesteliuose gyvenančių gyvūnų kastracijai. Akcijos neremia valstybė. Tiesa, nemaža dalį mūsų lėšų sudaro gyvūnų mylėtojų skirti 2 proc. gyventojų pajamų mokesčio“, – kalbėjo V. Auškalnienė.

Nemokama keturkojų sterilizacija/kastracija būtų vykdoma dažniau, jei rajono Savivaldybė padėtų finansuoti tokio pobūdžio programas. Vis tik tikimasi, kad ši akcija buvo ne paskutinė. Susidomėję turėtų sekti informaciją Jonavos rajono žiniasklaidoje.

KOMENTARAI