Kas žaidė, dūko, tas liko sveikas ir drūtasJKC nuotr.

Kas žaidė, dūko, tas liko sveikas ir drūtas

Nuo seno Atvelykis dar buvo vadinamas vaikų velykomis arba Velykėlėmis. Tokią šventę su senolių tradicijomis pabandė atgaivinti ir Jonavos kultūros centras, pakvietęs smalsuolius į Krašto muziejaus kiemelyje apsistojusį reginį.

Jonavos „antrarūšiai“
Didžiausia gyvenimo dovana – mylėti ir būti mylimam
Upninkuose – žygis su žinomu archeologu

Nors tądien, penktadienį, mieste švaistėsi piktokas vėjas, sukdamas perdžiuvusius medžių lapus, senojo pastato išorinės sienos švietė pavasariškias piešiniais, ryškiais, fantazija prisodrintais ornamentais. Svetelius pasitinkančios kultūrnešės Judita ir Rūta kvietė visus prieiti arčiau, ypač krikštamotes, lankančias savo krikšto vaikus, padovanoti vienų kitiems atsineštų margučių, pagaliau pasisupti ant senmedžių šakų pritaisytų sūpynių. „Kas žais, dūks per Atvelykį, tas visus metus bus sveikas ir drūtas“,- tikino jos. Atokiau moterys ant laužo kepė šimto kiaušinių kiaušinienę, tad praalkusieji tuoj pat jos, su spirgučiais, dėjosi į lėkšteles, niekas senų margučių, savaitę išlaikytų kamaroje, nelupinėjo. Kiti vaikai žvalgėsi į vėjo kilnojamą saldainių gamintojos Elenos kioskelį, kur jų laukė blizgančiais popieriukais apvynioti saldumynai.

Šventės globėjas meras Eugenijus Sabutis, pasveikinęs visus šventės proga, patikino, kad vėjas piešinių nenuplėš, o šauniausieji dailininkai tikrai gaus ne vieną gardžią dovanėlę. Sugriežė pagrindinių linksmintojų, kultūrnešių Ingos ir Loretos armonikos, sudainavo ir sutrepsėjo jų ansambliukai „Radastėlė“ ir „Ramtatukai“. Šokius keitė paporinimai, mįslės – viskas, kaip senolių gadynėje.

Sunku, oi sunku buvo vertinimo komisijai 138 autorių darbeliuose pastebėti įdomiausius, tuos, kurie aiškiausisi atspindi Velykaičio temą. Įsivaizduokite, vien „Dobilo“ lopšelis – darželis pateikė 55 piešinius, 33 – Kulvos pagrindinė mokykla, o kur dar Jonavos pradinukai, Bukonių, Užusalių vaikai, mokyklos – darželio „Bitutė“ mokinukai. Pagaliau paskelbta, kad bene dailiausiai spalvas derino ir dryželius vedžiojo mažasis „Dobilo“ dailininkas Karolis Pučka, „Bitutės“ mokinukė Miglė Ulinauskaitė ir Jonavos pradinės mokyklos trečiokė Izabelė Stalpovskytė. Šiems ir atiteko saldžiausios padėkos.

Baigiamoji šventės dalis tilpo užuovėjoje tarp keturių muziejaus sienų. Čia vaikai, pamokyti etnologės Rasos, pabandė kiaušinius nudailinti vašku, čia pat pabaigti dažyti ir didžiausi, kelių amžių pamatus remiantys mediniai margučiai, kurie galbūt išsilaikys iki kitų metų ir sutvirtins Velykėlių tradiciją.

KOMENTARAI