Kas padės neįgaliesiems įveikti barikadas?

Kas padės neįgaliesiems įveikti barikadas?

Jonava kasmet gražėja ir puošiasi naujais akcentais. Dviračių takai, sutvarkytas Joninių slėnis, įrengtas slidinėjimo centras, remontuojamos gatvės, renovuotų namų gausa. Daugelis jonaviečių teigia, kad tai – puikus miestas gyventi. Tačiau ar infrastruktūros pritaikymo ir patogumų čia daugėja ir fizinę negalią turintiems žmonėms? „Naujienos“ pakalbino jonaviečius, kurie kasdien vežimėliais išrieda į miesto gatves.

Ugniagesiai vykdo akciją „Gyvenkime saugiai“
Abiturientams atėjo didysis išbandymas
Institucijos mokosi saugoti vaiko teises kartu

Padeda geri žmonės

Jonavoje gyvenančio Andrejaus Daškevičiaus nuomone, Jonava – patogus miestas gyventi ir neįgaliesiems. „Daugelis įstaigų turi nuovažas, liftus, kurie mums labai reikalingi. Ten, kur nėra palengvinančių užvažiavimą priemonių, sulaukiame pagalbos. Štai, pavyzdžiui, paskambinus į DNB banką, į lauką ateina klientų aptarnavimo skyriaus darbuotojai ir suteikia reikalingą paslaugą. Jei būtinai reikia patekti į banką, tuomet važiuoju į Kaune esantį šio banko filialą. Turiu man pritaikytą automobilį, tad su didelėmis problemomis mieste tikrai nesusiduriu“, – teigė A. Daškevičius.

Jis taip pat pridūrė, kad ir Jonavos kūno kultūros ir sporto centras taip pat turi stačius laiptus, kuriais užvažiuoti neįgaliajam tikrai neįmanoma. „Bet yra daug gerų žmonių, jų paprašau, visi mielai pagelbėja ir užneša laiptais aukštyn“, – džiaugėsi jonavietis.

Vyras šiuo metu gyvena nuomojamame bute, daugiabučio pirmajame aukšte. „Kadangi neturiu savo nuosavo būsto, negaliu stoti į eilę dėl nuovažos įrengimo. Tiek metų vežime sėdėdamas visko gali išmokti, tad į laiptinę patenku pats, laikydamasis už turėklų užvažiuoju laiptais“, – teigė pašnekovas.

Nusiskundimų mažai

Pasak fizinę negalią turinčios jonavietės Editos Vaitekauskaitės, miestas palyginti gerai pritaikytas žmonėms, sėdintiems invalido vežimėliuose.

„Rekonstruotose gatvėse šaligatvių apvadai nuolaidūs, įrengtos nuožulnos į daugelį įstaigų, netgi yra keltuvų. Aš daug važinėju mieste ir su jokiais sunkumais nesusiduriu. Mums įvažiuojamos vaistinės, gydymo įstaigos, prekybos centrai ir kiti pastatai, tiesa, ne visi, bet yra iš ko pasirinkti. Visame mieste gali laisvai judėti rateliais“, – džiaugėsi ji.

Editos teigimu, puikus Pirminės sveikatos priežiūros centro pritaikymas – įvažiavimas, aikštelė, liftas. Patogu patekti ir Jonavos viešąją biblioteką. „Labai smagu, kad prie Senamiesčio gimnazijos rekonstruotas stadionas, o dabar sutvarkyta ir Vasario 16-osios gatvė – tai galimybė sportuoti gryname ore. Taip pat pagirtina, kad ir verslininkai jau pagalvoja apie neįgaliuosius. Štai ties kirpykla Parko gatvėje yra nuovaža, nesunkiai gali patekti ir į kai kurias privačias kavines“, – sakė pašnekovė.

Kai kur patekti sunku

Moters teigimu, sudėtingiausia įvažiuoti į DNB banką, Jonavos kūno kultūros ir sporto centrą. Žmonių pagalbos prireiks, jei norėsi lankytis treniruočių klubuose, o prekybos centro „Jonė“ tik pirmas aukštas pasiekiamas. Tikras kuriozas – Suaugusiųjų švietimo centre kasmet vyksta neįgaliųjų šventė, tačiau ten nėra jokios nuovažos. Sudėtinga, nepatogu patekti į Jonavos ligoninės pastatą, o juk ten yra reabilitacijos skyrius, suteikiamos daugeliui reikalingos paslaugos.

„Keista, kad tai akivaizdžiai matoma problema, tačiau jos niekas nesprendžia“, – akcentavo jonavietė.

Nepatogios ir automobilių statymo vietos prie daugiabučių. „Man teko kelerius metus dėl to vargti, bet šiemet vieta jau pažymėta. Įrengtas nuolydis užvažiuoti ant šaligatvio. Dėl jo kreipiausi į bendrovę „Jonavos paslaugos“, darbą atliko greitai. Dėl nuovažos ar keltuvo įrengimo visiems neįgaliesiems reikia kreiptis į Jonavos socialinių paslaugų centrą, ten pateikti prašymus. Man keltuvą įrengė greitai, tiesa, nelabai kokybiškai, bet dabar jį prižiūri „Kauno liftų“ bendrovės darbuotojai, tad nėra bėdų“, – akcentavo Edita.

Žino problemas

Jonavos kūno kultūros ir sporto centras – tai vienas iš pašnekovų minėtų pastatų, į kurį sėdinčiajam vežimėlyje patekti sunku. „Žinome, kad tai yra didelė bėda, laiptai statūs. Tačiau greitu laiku situacija pagerės, nes daugelis čia vykusių renginių ir užsiėmimų persikels į naująją Jonavos sporto areną. Ten bus netgi specialios vietos fizinę negalią turintiems žmonėms, taip pat įrengtas ir liftas. Į kai kuriuos sporto renginius neįgalieji galės patekti nemokamai, tačiau tai priklausys nuo renginių organizatorių“, – teigė Kūno kultūros ir sporto centro direktorės pavaduotojas sportui Laurynas Gailius.

Miesto centre, J. Basanavičiaus gatvėje, įsikūrusio prekybos centro „Jonė“ antrasis ir trečiasis aukštai yra sunkiai pasiekiami. Pasak UAB „Almura“ direktoriaus Vytauto Vaštakos, šiuo metu nėra galimybės įrengti lifto, nors apie tai ir buvo mąstoma rekonstruojant pastatą. „Tai labai opi problema, bet, deja, įrengti lifto negalime. Kai pertvarkėme pastatą, prie laiptų esantis plotas buvo per siauras keltuvui sumontuoti, o šalia pastato to padaryti taip pat nebuvo galima dėl specialios statinio konstrukcijos. Atsiprašome visų neįgaliųjų dėl tokios situacijos. Jei būtų planuojama antrojo ir trečiojo aukšto teritorijos plėtra, būtinai šią problemą spręstume“, – akcentavo V. Vaštaka.

Jonavos suaugusiųjų švietimo centro direktorius Vytas Vaicekauskas taip pat žino, kad per neįgaliesiems skirtas šventes, rengiamas šioje įstaigoje, į pastatą įvažiuoti sunkoka. „Specialaus užvažiavimo fizinę negalią turintiems žmonėms neturime, tačiau visi renginiai vyksta pirmajame aukšte esančioje aktų salėje, tad pagelbėti reikia tik minimaliai, užnešant keletą laiptelių. Ateities planuose numatyta pastato renovacija, tuomet tikrai bus įrengtas patogesnis įvažiavimas ir neįgaliesiems“, – sakė V. Vaicekauskas.

Džiaugiasi nuovaža

Praėjusiais metais prie Lietavos gatvės 29-ojo namo pirmojo aukšto nuovaža įrengta Liudvikui Matoniui. „Jaučiu didžiulį dėkingumą tiems žmonėms, kurie operatyviai pasirūpino tai padaryti. Mano prašymas buvo patenkintas itin greitai. Atsiradusi galimybė patogiai patekti iš buto į kiemą iš esmės pakeitė mano gyvenimą“, – „Naujienoms“ yra sakęs 75-erių metų jonavietis L. Matonis, kuriam neįgalumas buvo nustatytas prieš maždaug 15 metų.

Anksčiau į lauką vyras patekdavo tik padedamas draugo, kuris išnešdavo ir jį, ir ratukus. „Iki tol su artimaisiais gyvenau kitame daugiabutyje Kosmonautų gatvėje. Ir ne pirmame, bet trečiame aukšte. Patyriau ir vargo, ir išlaidų. Pamenu, už kiekvieną manęs su ratukais nunešimą į kiemą turėdavau sumokėti keletą eurų pagalbininkui. Šiandien jau pats be niekieno pagalbos galiu išvykti iš namų“, – teigė vyras.

Vyriškis vairuoja neįgaliajam pritaikytą automobilį, tad su didelėmis susisiekimo problemomis mieste jis nesusiduria.

Pirmenybė – jauniems

Jonavos socialinių paslaugų centro socialinių reikalų skyriaus vedėjos Giedrės Gailiauskaitės teigimu, šiuo metu mieste įrengta dešimt keltuvų, tačiau pastaruoju metu jų atsisakoma, nes tai labai brangiai kainuoja.

„Geresnė išeitis – įrengti nuovažą, – sakė G. Gailiauskaitė. – Pernai prie būstų buvo sumontuotos penkios. Eilės dėl šių priemonių nėra didelės – šiuo metu turime penkių žmonių prašymus. Manau, kad per metus tikrai juos įvykdysime. Kai kada žmogus laukia ilgiau negu metus. Tai priklauso nuo jo amžiaus. Kuo jaunesnis neįgalusis, tuo greičiau jam ateinama į pagalbą. Lemia ir kiti dalykai – neįgalumo lygis, darbinė ar mokymosi veikla. Besimokantys ir dirbantys neįgalieji turi pirmumo teisę“, – teigė ji.

Pernai nuovaža pirmą kartą įrengta ir kaime – Kulvos seniūnijoje, Kurmagaloje, prie nuosavo namo.

Priemonių, padedančių neįgaliesiems visavertiškai gyventi, įrengimą finansuoja Socialinės apsaugos ir darbo ministerija ir rajono Savivaldybė.

KOMENTARAI