Kandidatų į mero postą debatuose neišvengta ir kandžių replikųMilitos Matuzaitės nuotr.

Kandidatų į mero postą debatuose neišvengta ir kandžių replikų

Antradienį Jonavos kultūros centro Mažojoje salėje vyko kandidatų į Jonavos mero postą debatai. Vos jiems prasidėjus, buvo aišku, kad politikai nevynios žodžių į vatą – skambėjo aštrūs pasisakymai, kuriuose netrūko kaltinimų dabartinei rajono valdžiai. Nesiimame spręsti, ar visi jie pagrįsti, bet ši diskusija – puiki galimybė geriau pažinti mero posto siekiančius asmenis.

Miškininkų dovanoti eglišakiai įtiko ne visiems
Barupėje – tradicinė turizmo ir sporto šventė
Pienininkų apdovanojimuose – optimizmas

Prisistatė rinkėjams

Debatuose dalyvavo visi kandidatai į Jonavos mero postą: Alina Batulevičienė (Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis), Arvydas Gasys (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga), Saulius Jakimavičius (Darbo partija), Gintas Jasiulionis (Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai), Dovilė Lileikienė (Lietuvos žaliųjų partija), Egidijus Sinkevičius (Visuomeninis rinkimų komitetas ,,Su Sinkevičiumi ir Osausku“) ir Mindaugas Sinkevičius (Lietuvos socialdemokratų partija).

Iš pradžių jiems suteikta galimybė prisistatyti, papasakoti apie savo vizijas Jonavos rajonui. Jos, ko gero, nenustebino žmonių, bent šiek tiek susipažinusių su kandidatų atstovaujamų politinių jėgų rinkimų programomis. Pavyzdžiui, D. Lileikienė teigė, kad pagrindinis jos tikslas – skleisti ,,žalias“ idėjas, A. Batulevičienė – kurti atvirą savivaldą, G. Jasiulionis – demokratišką, patogų bei saugų Jonavos kraštą ir t. t.

Norintieji susipažinti su kandidatų biografijos vingiais tai gali padaryti Vyriausiosios rinkimų komisijos interneto puslapyje www.vrk.lt

Mato skirtingai

Demokratijos sąvoka greitai tapo debatų ašimi – visi kandidatai, išskyrus M. Sinkevičių, kritikavo savivaldą dėl uždarumo. Tai atsispindėjo ir debatų moderatoriui Žinių radijo žurnalistui Aurimui Peredniui paprašius politikų įvertinti demokratijos lygį mūsų rajone nuo 1 iki 10 balų: D. Lileikienė skyrė 6, A. Gasys – 3, A. Batulevičienė – 5, E. Sinkevičius – 3, G. Jasiulionis – 2, S. Jakimavičius – 1,5 , o M. Sinkevičius – 8 balus.

,,Labai blogai, kai viena partija laimi absoliučią daugumą. Tada visų darželių auklėtojos – socdemės, visų mokyklų direktoriai – socialdemokratai“, – taip rajono ydas įvardijo A. Gasys, pridurdamas, kad į tą sąrašą jis įtrauktų ir Savivaldybės darbuotojus Mantą Petrauską bei Justą Budriūną.

Jam antrino ir G. Jasiulionis – atseit, jei minėti asmenys ir nėra M. Sinkevičiaus klasiokai, tai bent mokėsi paralelinėse klasėse.

,,Atstovauju rinkimų komitetui. Renkant parašus, buvo galima balsuoti internetu. Vienos įmonės darbuotoja palaikė mane savo parašu. Kitą dieną ji sulaukė vadovo vizito ir buvo informuota, kad gauta informacija iš Savivaldybės, jog balsuota neteisingai“, – stebėjosi E. Sinkevičius.

Socialdemokratų kandidatas savo ruožtu atmetė oponentų kaltinimus bei atkreipė dėmesį, kad Jonavos rajonas – mažas, todėl nieko nuostabaus nėra, jei Savivaldybėje dirba pažįstami asmenys.  

,,Šiuo metu valdančiojoje daugumoje – keturios politinės organizacijos. Savu laiku socialdemokratai galėjo ignoruoti visus, bet pakvietė ir kitus dalyvauti valdančiojoje daugumoje. Aš suprantu, kad esami partneriai nori sukarti visus šunis ant socialdemokratų. Man demokratija yra maksimalus piliečių ir politinių partijų įtraukimas į sprendimų priėmimą. Tai ir buvo daroma. Dabar visi atsižegnoja nuo socialdemokratų, aiškina, kad jie – blogis, jie valdė, dabar tegul leidžia mums pavaldyti. Pavadinčiau tai žanro klasika. Suprantama, rinkimai ateis ir praeis, bet jei jau kalbame apie demokratijos stoką, tai įvardinkime, kokie sprendimai buvo priimti nedemokratiškai. Minėta situacija renkant parašus – susapnuota istorija (aut. past. – Vos išgirdęs E. Sinkevičiaus komentarą, M. Sinkevičius priminė, kad parašai buvo renkami, naudojantis elektronine bankininkyste, todėl sužinoti, kaip balsavo vienas ar kitas asmuo – neįmanoma).Tiems, kurie labai daug kalba, reikėtų pažiūrėti į veidrodį“, – sakė M. Sinkevičius.

Netrukus iš pastarojo lūpų nuskambėjo G. Jasiulionį rankomis ploti privertę žodžiai. M. Sinkevičius pakomentavo, kad esą Ruklos seniūno pavaduotoja yra ir jo sugyventinė.

Kalbėdami apie demokratiją rajone, kartu su socialdemokratais valdančiojoje daugumoje esančių politinių partijų atstovai tikino, kad jų pakvietimas valdyti rajoną kartu buvo ne kas kitas, o tik bandymas kurti butaforinę demokratiją – esą į jų patarimus niekas nekreipė dėmesio.

Meras (ne)galingas?

Debatų moderatorius kandidatų pasiteiravo, ar, jų manymu, meras turi daug galios? Politikai taip pat vertino dešimtbale sistema.

D. Lileikienė davė 8 balus, A. Gasys – 7, A. Batulevičienė – 5, E. Sinkevičius – 5, G. Jasiulionis – 6, S. Jakimavičius – 7, M. Sinkevičius neapsisprendė tarp 4 ir 5 balų. Daugelis kandidatų sutiko, kad mero galia labai susijusi su tuo, ar jo užnugaryje veikia palankios politinės jėgos dauguma.

Netrukus M. Sinkevičius sulaukė A. Gasio konfrontacijos. ,,Mindaugai, pirmiausia meras turi turėti daug ambicijų, idėjų ir valios joms įgyvendinti. Tu jos neturi – nors davei priesaiką, po pusės metų kadencijos pabėgai, palakstei kažkur. Nežinau, ar čia riebaluose tirpstančių vitaminų stoka, ar kas“, – ironizavo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatas.

Šis A. Gasio komentaras sulaukė debatų moderatoriaus replikos: ,,Politikoje reikia aštrumo, bet įvertinkite, ar jo nebūna per daug.“

(NE)sudėtingas klausimas

„Už ką balsuotų kandidatai į Jonavos rajono postą, jei negalėtų balsuoti už save?“ – paklausė žurnalistas A. Perednis.

D. Lileikienė tikino, jog savo balsą skirtų „geriausiai pasiruošusiam kandidatui“ G. Jasiulioniui. Už pastarąjį balsuotų ir A. Gasys. A. Batulevičienė neslėpė, kad šis klausimas jai nėra lengvas. Jos žodžiais tariant, kartais žmonės sako tai, kas yra patogu, tačiau, įvertinusi kandidatų išsilavinimą ir turimą patirtį, ji pripažįsta, kad balsuotų už M. Sinkevičių.

,,Arvydai, jei tau atsibodo būti gydytoju, balsuočiau už tave, bet jei ne, tada lieka Gintas“, – šmaikštavo  E. Sinkevičius.

G. Jasiulionis sakė palaikantis E. Sinkevičiaus ir A. Gasio kandidatūras. Pastarajam savo balsą skirtų ir S. Jakimavičius.

Atėjus M. Sinkevičiaus pasisakymo eilei, šis paklausė, ar galima nepareikšti savo nuomonės. Tačiau galiausiai jis įvardijo A. Gasį. ,,Sprendimas – sudėtingas. Vis dėlto, atsižvelgęs į Tarybos nario stažą, kitus parametrus, kurių čia neminėsiu, turbūt rinkčiausi Arvydą“, – pripažino socialdemokratų kandidatas.

Dėmesys verslui

Kaip kandidatai mato mūsų rajono ekonomines bei socialines problemas?

D. Lileikienės teigimu, Jonavoje yra mažai darbdavių, kurie gali mokėti gerus atlyginimus. Esą baldų pramonėje triūsiantys darbuotojai gauna perpus mažesnes algas nei, sakykime, besidarbuojantys Ukmergėje registruotose įmonėse.

A. Gasys tikino, kad kiekvienoje seniūnijoje turi būti numatyta, ką ši gali pasiūlyti verslininkams. ,,Mes aštuonerius metus kūrėme Laisvą ekonominę zoną (LEZ), pramonės parką, bet vyksta tik susirašinėjimai ir atsirašinėjimai“, – teigė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas. 

Anot A. Batulevičienės, būtina inicijuoti verslo ambasadoriaus atsiradimą mūsų rajone, remti smulkų bei vidutinį verslą. ,,Turime turėti atsakingą asmenį, kuris taptų Jonavos verslo ambasadoriumi, sistemintų visą reikiamą informaciją, važinėtų ir pardavinėtų Jonavą, žinotų, ką mes galime pasiūlyti verslui. Kartais reikia patiems pasiūlyti save“, – kalbėjo  kandidatė.

E. Sinkevičius teigimu, LEZ‘o įkūrimo Jonavos rajone idėja niekada nebuvo įgyvendinama nuosekliai. Pasak jo, LEZ – vienas iš būdų padidinti darbo vietų skaičių.

G. Jasiulionis kalbėjo, kad reikia galvoti ne tik apie naujo verslo pritraukimą, bet ir apie senojo palaikymą. ,,Susiaurinus Prezidento gatvę, neliko privažiavimo prie smulkaus verslo įmonių. Tokie veiksmai – jo žlugdymas. Manau, kad turėtume elgtis atvirkščiai, būtina skatinti jį, padėti, pritaikyti infrastruktūrą“, – vardijo kandidatas, pridėdamas, kad reikia mąstyti ir apie Skaruliuose esančio seno pramonės parko atgaivinimą.  

Anot S. Jakimavičiaus, Jonavoje matoma graži aplinka – per silpnas aspektas verslui pritraukti. Pasak jo, būtina imtis realių žingsnių, suteikti pagalbą verslininkams.

Šiuo klausimu M. Sinkevičiaus nuomonė taip pat nesutapo su oponentų išsakytomis mintimis. Jis  sutiko, kad esamą verslo programą reikia tobulinti, tačiau čia pat priminė apie vietos valdžios į Jonavą pritrauktą greitojo maisto restoraną ,,Hesburger“, prekybos centrą ,,Lidl“, degalinę ,,Circle K“. M. Sinkevičiaus žodžiais tariant, Savivaldybė yra numačiusi sklypus, kurie turėtų būti patrauklūs investuotojams, tačiau visa Lietuva negali būti LEZ teritorija. Esą tai patvirtintų ir Ūkio ministerija.

,,Kauno LEZ operatoriai ieško 500 hektarų ploto plėtrai. Jie apriboti magistralinių kelių, oro uosto, geležinkelio. Aš manau, kad Kauno LEZ padalinio plėtrai reikėtų pasiūlyti teritoriją, kurią mes ilgą laiką buvome numatę pramonės zonai“, – įsitikinęs M. Sinkevičius. 

Kompromituojantys klausimai?

Debatai neatvėso atėjus ir žiūrovų klausimų eilei. Jiems buvo išdalyta daugybė lapelių, ant kurių buvo galima užrašyti savo klausimus.

,,Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto išvadose jūs minimas kaip asmuo, bendravęs su Raimondu Kurlianskiu ir esantis palankus ,,MG Baltic“. Ar šio tyrimo išvados padarė įtaką jūsų sprendimui pasitraukti iš ministro posto?“ – taip skambėjo M. Sinkevičiui adresuotas klausimas.

,,Su Kurlianskiu bendravau kaip su žurnalistu, LNK grupės, ,,Info TV“ atstovu. Jis domėjosi manimi kaip politiku dviejuose susitikimuose. Nematau čia nieko blogo. O dėl pasitraukimo… Turbūt bandoma suponuoti visiems suprantamą mintį. Jei mano sąžinė būtų bent kiek sutepta, ar manote, kad Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė būtų paskyrusi ministru?“ – retorinį klausimą iškėlė M. Sinkevičius.

,,Ką jums reiškia diplomas ir mokslai? Kai kurie iš jūsų jų turi daugybę, bet vieno kandidato šeimos narys man pasakė išmesti protą bei diplomą ir eiti dirbti į parduotuvę“, – į mikrofoną kalbėjo neprisistačiusi moteris.

Vieni kandidatai sakė, kad didžiuojasi savo išsilavinimu, kiti – jo nesureikšmino. Tačiau netrukus paaiškėjo, jog šis klausimas, ko gero, buvo skirtas tik vienam asmeniui. Staiga jį uždavusi moteris tiesiogiai kreipėsi į M. Sinkevičių, tikindama, kad  jai parduotuvėje dirbti siūlė ne kas kitas, o jo tėvas.

,,Nežinau, kas jums taip pasakė, ar mano tėvas, ar močiutė. Jūs garso įrašą paleiskite“, – atkirto socialdemokratų kandidatas.

Teisybės dėlei reikėtų akcentuoti, kad ne vienas iškeltas klausimas, skirtas M. Sinkevičiui, sklido iš jo oponentus palaikančių asmenų lūpų.

Moderatorius A. Perednis debatus pabaigė simboliškai, apeliuodamas į bendruomenės aktyvumo svarbą. ,,Kaip sakė Tomas Džefersonas, aktyvus pilietis – geriausias arogancijos, depotizmo, korupcijos priešas. Dėl to viskas – jūsų rankose“.

Xxx

Visą kandidatų pažadų įrašą galite rasti: https://youtu.be/ixGoGHfeO6k

Visą debatų įrašą galite rasti: https://www.facebook.com/zinaukarenku/videos/1010237445830983

Iki pat savivaldybių tarybų ir merų rinkimų kovo 3 d. platformoje www.zinaukarenku.lt galite užduoti klausimą kandidatui į merus virtualiai.

Žinau, ką renku pažada po rinkimų toliau stebėti, kaip išrinkti politikai įgyvendins pažadus, ir skelbti rezultatus virtualioje platformoje.

„Žinau, ką renku“ – nuo 2014 m. veikiantis nešališkas politikos stebėsenos tinklas, kuriame dalyvauja jauni žmonės iš įvairių Lietuvos miestų ir miestelių. Siekiame, kad Lietuvos politikai atsiskaitytų rinkėjams, todėl skatiname piliečius sąmoningai dalyvauti viešajame gyvenime ne tik prieš rinkimus, bet ir po jų. Tinklo nariai – tai savanoriai, įsipareigoję laikytis nešališkumo principų.

KOMENTARAI