„Kaminuko“ akcijos metu užfiksuoti pirmieji pažeidėjai

„Kaminuko“ akcijos metu užfiksuoti pirmieji pažeidėjai

Kaip ir kasmet šaltuoju metų laiku prasidėjo aplinkosauginė akcija „Kaminukas“. Jos tikslas – oro taršos prevencija ir neteisėto atliekų deginimo kontrolė. Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento Jonavos rajono agentūros pareigūnai jau nubaudė pirmuosius pažeidėjus. Specialistai perspėja, kad oro tarša kelia rimtą pavojų žmogaus organizmui.

Bendrystės vakaras sujungė meile Lietuvai plakančias širdis
„Achemoje“ mirė darbininkas
Kaip ir kur šią vasarą atostogaujate?

Kelia grėsmę

Jonavos visuomenės sveikatos biuras informuoja, kad cheminė, fizikinė ir biologinė aplinkos oro tarša neabejotinai turi įtakos gyventojų, ypač vaikų iki 15 metų, sergamumui kvėpavimo organų, kraujotakos ligomis ir veikia žmogaus imuninę sistemą – prarandamas atsparumas įvairioms ligoms. Ore aptinkamos kenksmingos kietosios dalelės, azoto oksidas bei sieros oksidai lengvai prasiskverbia į žmogaus organizmą ir ypač neigiamai veikia vaikų savijautą.

Pasaulio sveikatos organizacija paskaičiavo, kad kasmet oro tarša yra atsakinga už 7 milijonus priešlaikinių žmonių mirčių visame pasaulyje. Negana to, kenksmingų medžiagų deginimas pramonėje ir buityje yra vienas iš veiksnių, kurie prisideda prie klimato kaitos – šiltnamio efekto. Taigi oro tarša – rimta problema, besikėsinanti į žmonių sveikatą, gyvybę ir prisidedanti prie globaliu mastu svarbaus klimato šiltėjimo klausimo.

Taršos prevencija

Deginant nekokybišką kurą ir atliekas, į aplinkos orą patenka didelės kenksmingų medžiagų koncentracijos. Reaguodami į oro taršos padidėjimą šildymo sezono metu, aplinkosaugininkai kasmet organizuoja „Kaminuko“ akciją. Jie primena, kad gyventojai privalo būti sąmojingi ir nedeginti draudžiamų medžiagų: plastikinės taros, gumos, užterštos, impregnuotos medienos, senų baldų, rūbų, batų, cheminėmis medžiagomis užterštų audinių ar pakuočių.

Pasak Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento Jonavos rajono agentūros vedėjo Kęstučio Celiešiaus, aplinkosaugininkai siekia, kad tiek juridiniai, tiek fiziniai asmenys savo krosnyse naudotų būtent šildymui skirtą kurą – malkas. Už orą teršiančių atliekų deginimą numatomos ir nemenkos baudos. Jei nusižengia fizinis asmuo, jam skiriama nuo 60 iki 300 eurų bauda, jei pažeidimą padaro juridiniai asmenys, šiems skiriamos baudos svyruoja nuo 170 iki 1170 eurų.

Nustatyti pažeidimai

Pareigūnai pastebi, kad žmonės vis rečiau nusižengia įstatymams. Nepaisant to, šiais metais Jonavos rajone buvo nustatyti jau 2 pažeidėjai.

„Negyvenamąsias patalpas, ūkinius  pastatus galime tikrinti be perspėjimo. „Kaminuko“ akcijos vyksta turbūt jau 5 metus. Pernai užfiksavome 4 atvejus, kurių metu buvo deginamos draudžiamos medžiagos. Mes matome „Kaminuko“ naudą, nes gyventojai pradėjo elgtis atsakingiau. Visi žino, kad už pažeidimus gresia baudos ir stengiasi naudoti tinkamas malkas. Šiais metais jau nustatėme du pažeidimus. Vienos krosnies pelenuose radome stiklo audinių, kurie buvo sutepti dervomis. Šalia krosnies lyg ir buvo sudėtos geros malkos, bet per sklindančius juodus dūmus matėsi, kad deginamos uždraustos medžiagos. Kol mus įleido į patalpas, liko tik pelenai, bet jie išdavė pažeidėją“, – pasakojo K. Celiešius.

Ragina pranešti

Aplinkosaugininkai ragina gyventojus būti neabejingais ir apie pastebėtus galimus pažeidimus pranešti jiems arba bendruoju pagalbos telefonu 112. Kaip pasakoja K. Celiešius, pastebėję įtartinus dūmus jonaviškiai informuoja aplinkosaugininkus.

„Visus žmonių pranešimus mes tikriname, tačiau ne visi jie pasitvirtina. Skirtingos malkos ir dega skirtingai. Naudojant storesnės tošies lapuočių malkas ir dūmai tamsesni, degančių spygliuočių dūmai dar juodesni. Kiekviena situacija yra skirtinga“, – kalbėjo K. Celiešius.

 

 

KOMENTARAI