Kaip vertinate paminklą laisvės kovotojams atminti?

Kaip vertinate paminklą laisvės kovotojams atminti?

Rugpjūčio 3 dieną Jonavoje buvo atidengtas paminklas su Vyčiu, skirtas pagerbti Jonavos krašto laisvės kovotojus ir įprasminti kovas, vykusias 1918–2018 metais. „Naujienos“ teiravosi jonaviečių, ką jie mano apie šį paminklą, ar, jų nuomone,  svarbus toks atminimas jaunajai Jonavos gyventojų kartai?

Dosnūs jonaviečiai padovanojo upę kraujo
Turguje aštrėja konkurencija
Jonavos J. Miščiukaitės meno mokykloje – kova dėl garbės pasirodyti LRT televizijos eteryje

Marytė, senjorė: „Be jokios abejonės, tokio laisvės simbolio mūsų mieste reikėjo. Juk šio krašto gyventojai taip pat dalyvavo tuose istoriniuose įvykiuose, buvo daug nukentėjusiųjų. Tad manau, kad šis atminimo simbolis yra labai reikšmingas ir tikrai reikalingas.

Apskritai istorinės laisvės kovos rodo tai, kad lietuvių tauta nebuvo pasyvi, tikėjo savo laisve ir galiausiai ją pasiekė.“

Mantas, kepyklos darbuotojas: „Nors apie to meto įvykius nesu labai daug girdėjęs, tačiau žinau, kad, kovodami už Lietuvos nepriklausomybę, žuvo daug partizanų. Todėl toks ar panašus paminklas, kurio tikslas – įamžinti šiuos laisvės karius, turi stovėti kiekviename Lietuvos mieste, nes šių žmonių patriotiškumo dėka mes galiausiai vėl esame laisvi.“

Stasė, vaistinės darbuotoja: „Kuo daugiau tokių objektų Jonavoje, tuo geriau. Nors man asmeniškai tokio paminklo netrūko, vis tiek manau, kad jis yra reikalingas.

Tokius didvyrius, kokie buvo partizanai, reikia minėti ir atsiminti. Tai yra mūsų praeitis, bet kartu ir ateitis – kuo daugiau jaunoji karta žinos apie kovotojus už nepriklausomybę, tuo ji augs patriotiškesnė ir labiau mylės savo šalį.“

Violeta, Jonavos ligoninės priėmimo skyriaus darbuotoja: „Tokio paminklo neabejotinai reikėjo. Mūsų tėvai, seneliai buvo ištremti, daug prisikentėjo. Mes turime gerbti šį atminimą.

Nors esu dar ne senelių kartos, tačiau jau puikiai galiu suprasti, kas yra šventa senam žmogui. Mūsų seneliai buvo ypatingi patriotai, o mes gyvename šiek tiek kitaip. Lietuvoje buvo daug valdžios perversmų. Gyvenimas pagerėjo, žmonės yra laisvi, gali daug kur keliauti, jaunimas mokytis užsienio universitetuose.

Aš esu tik už tokius paminklus, nes tai kartu yra ir didelė pamoka jaunajai kartai. Visose mokymo įstaigose informacijos apie tai turi būti kuo daugiau, kad vaikai jau nuo pat mažens žinotų apie šį Lietuvos istorijos etapą.“

Ona Laima, mokytoja: „Toks laisvės simbolis Jonavai buvo reikalingas. Apskritai mieste yra gana mažai paminklų, o augančiai kartai, vaikams tai turi būti priminimas apie žmones, kurie kovojo ir mirė už laisvę.

Laisvės kovų laikotarpis, ypač po Antrojo pasaulinio karo,  buvo labai sudėtingas. Dabar vieni apie jį kalba teigiamai, kiti – mato ir minusų. Reikia labai gerai įsigilinti į tą sovietinį  laik­metį, kad galėtume susidaryti vienareikšmišką nuomonę. Kol kas nežinome, kaip viskas vyko iš tikrųjų.“

Arturas, Bukonių seniūnijos seniūnas: „Šiuo simboliu parodome savo tautiškumą. Labai džiaugiuosi, kad toks atsirado ir Jonavoje. Mūsų miesto gyventojai ir svečiai gali ateiti, pamatyti, pasidžiaugti, kad esame laisvi ir nepriklausomi.

Tie žmonės kovojo už Lietuvos nepriklausomybę, už šalį, už savo įsitikinimus. Jie visam pasauliui stengėsi skleisti žinią, kad Lietuva turi būti nepriklausoma valstybė, kad ji buvo okupuota ir nėra taip, kaip buvo propagandos teigta. Manau, tie žmonės nuoširdžiai norėjo, kad Lietuva būtų laisva ir nepriklausoma“.

KOMENTARAI