Juškonių kultūros centre – netradiciniai renginiaiParko lankytojus pasitinka R. Liutkevičienė ir parko puošmenos. Nuotr. iš Juškonių kultūros centro archyvo

Juškonių kultūros centre – netradiciniai renginiai

Žeimių seniūnijos Juškonių kultūros centras, kuriam nuo gegužės mėnesio vadovauja Rūta Liutkevičienė, vietos gyventojus stengiasi sudominti netradiciniais naujais renginiais. Tai patvirtino ir neseniai rudenėjančiame Juškonių parke surengtas muzikos ir poezijos vakaras „Po taikos dangumi“, skirtas Tarptautinei taikos dienai paminėti.

Maras: riksmai ir emocijos – prastas patarėjas
Upninkuose – Užgavėnės kitaip!
Paskutinės žemdirbių grumtynės – runkelių lauke

Netradiciniai renginiai

Nors daugelis kaimo kultūros centrų stengiasi kuo daugiau žmonių privilioti masiniais renginiais, naujoji vadovė R. Liutkevičienė, regis, linkusi neapsiriboti tradicinėmis šventėmis, todėl planuoja ir kitokio pobūdžio veiklą. Jos nuomone, reikia atkreipti dėmesį ir į gyventojų amžių – juk pagyvenusių žmonių interesai yra vienokie, jaunimo – kitokie.

Taip į Juškonių kultūros centrą atėjo jaunimo naktis, kuri, R. Liutkevičienės teigimu, sudomino jaunus žmones ir suteikė jiems gerų emocijų. Vyresniojo amžiaus sodiečius ji nustebino, surengdama jiems šokių vakarą-diskoteką.

Vadovės nuomone, kultūros centras yra ta įstaiga, kurioje turi būti renginių įvairovė. „Juškonių parkas – nuostabi vieta, tinkanti įvairiems teminiams vakarams. Žinoma, žmonės dar neįpratę prie tokių dalykų – reikia juos ir pakviesti, ir paraginti. Pastebėjau, kad kaime gyvena nemažai jaunimo, tad pratinu jį prasmingai praleisti laiką. Džiugu, kad, organizuojant vieną ar kitą renginį, sulaukiu pagalbos – padeda įrengti apšvietimą, prijungti aparatūrą. Kiekviename renginyje pamatau naujų veidų, vadinasi, žmonės pratinasi prie netradicinių sumanymų. Tai mane pačią tarytum padrąsina imtis aktyvesnės veiklos. Manau, pamažu kultūros centras juškoniečiams taps patrauklia laisvalaikio praleidimo vieta“, – dalijosi mintimis R. Liutkevičienė.

Aplinką puošia neseniai surengto plenero metu nutapyti paveikslai

Įgyvendinamos naujovės

Daugelį nustebino Žolinės dieną surengta šventė, kai dalyviai ir žiūrovai sėdėjo ne tik ant suolų, bet ir ant šiaudinių spudulų. Naujove tapo tapybos darbų pleneras, kuriame dalyvavo ir drąsesni vietos gyventojai. „Aš pati buvau ne vien organizatorė, bet ir dalyvė – piešiau paveikslus ant pakavimo plėvelės. Prieš renginį pasikvietėme Jonavos kultūros centro Meno galerijos „Homo ludens“ darbuotoją Gitaną Daugirdienę, kurios paprašėme detalizuoti piešinius, patarti, kaip sujungti pasirinktą temą „Arčiau gamtos“. Manau, pasisekė įgyvendinti šį sumanymą. Parke matome keturis mūsų nupieštus paveikslus gamtos motyvais“, – pasakojo įstaigos vadovė.

Didžiuliai piešiniai Juškonių parke iš tolo traukia dėmesį. Viename tigro akis susiliečia su mandala, kitame tarytum išgirsti kamanės dūzgimą, trečiajame nutapyti paukščiai, o ketvirtasis atskleidžia kai kurias kaimo detales. Pasak pašnekovės, gyventojai, tądien nepabijoję pabūti dailininkais, gali surasti ir savo ranka padarytą vieną kitą potėpį.

Dar viena naujovė, kuri pradėta įgyvendinti Juškonių kultūros centre, yra paskaitos įvairiomis temomis. Šit Jonavos rajono socialinių paslaugų centro psichologė Fausta Cikanavičienė kalbėjo apie savižudybes. „Pašnekesys buvo labai paprastas, suprantamas ir, žinoma, jaudinantis. Tema išlieka aktuali ir šiandien, todėl turime apie ją kalbėti“, – akcentavo R. Liutkevičienė. Neseniai su gyventojais susitikęs pedagogas, istorikas Egidijus Živaitis pasakojo apie tragišką žydų gyvenimą Jonavoje ir visoje Lietuvoje. Atvykstantys lektoriai – vėlgi naujas žingsnis į gyventojų pasaulėžiūros plėtrą.

Vakaro prieblandoje skambėjo L. Šatienės ir A. Vaznaičio poezija

Ateities planai

Kultūros centro vadovė džiaugiasi, kad įstaigoje dirba dvi meno vadovės. Valerija Degutienė vadovauja liaudiškai kapelai, folkloro ansambliui, senjorių duetui. O Violeta Michelkevičienė yra subūrusi vaikų grupę „Vaikystė“, merginų popgrupę „Syno“ ir moterų ansamblį „Viola“, kuriame dainuoja ir ji pati.

Kasmet lapkričio pradžioje žemės ūkio bendrovė „Pauliukai“, vadovaujama Andrejaus Štombergo, rengia Derliaus šventę. Čia talkininkaus ir kultūros centras. „Kadangi gyvuojame šios bendrovės teritorijoje, jaučiamės esą tarsi jos dalis. Taigi kultūra negali likti nuošalyje – įsiliesime į šventę ir būsime aktyvūs jos dalyviai, o bendrovei – puikūs pagalbininkai“, – sakė vadovė.

Artėjant didžiosioms metų šventėms jau dėliojami adventinių ir kalėdinių vakarų planai. Moters galvoje sukasi daug minčių. Jeigu leis galimybės, ketinama į Juškonis pakviesti Kauno ar kitų vietovių teatralus.

Gimnazistų dovana

Praėjusį savaitgalį į muzikos ir poezijos vakarą „Po taikos dangumi“, surengtą parke, buvo pakviesti rajono poezijos klubo „Šaltinis“ kūrėjai ir Jeronimo Ralio gimnazijos jaunieji muzikantai. Žiūrovus ir dalyvius pasitiko iš popieriaus pagaminti ir medžiuose „tupintys“ balandžiai, simbolizuojantys taiką visame pasaulyje.

Nusileidus saulei ir į šį nuostabų, džiūstančiais lapais kvepiantį kampelį atslinkus sutemai, įsižiebė  įrengtos lempos. Vakaro prieblanda renginiui suteikė paslaptingumo ir romantikos. Netrukus parko teritorijoje suskambėjo fleitos, kuria puikiai grojo gimnazistas Matas, melodijos. Prieš kiekvieną kūrinį atlikėjas kvietė palyginti baroko, klasicizmo ir romantizmo muzikos stiliaus ypatumus.  Muzikantas nuostabiai išvinguriavo Johano Sebastiano Bacho, Sergejaus Rachmaninovo, kitų žymių kompozitorių melodijas.

Susirinkusieji šiltai sutiko gimnazisčių Kristinos ir Julijos duetą, kuris pastaruoju metu tampa vis populiaresnis, o jų atliekamos dainos skamba vis tobuliau ir jausmingiau.

Dalijosi žodžiais iš sielos

Savo eilėmis pasidalijo Jonavoje gyvenantys Albinas Pavasaris, Aloyzas Vaznaitis, Valentina Kašauskienė, Petras Zlatkus, šių eilučių autorė. Juškoniečiams žodžius iš sielos dovanojo klubo nariai, įsikūrę Upninkuose. Kaip ir visada, šmaikščiais poezijos posmais nuotaiką kėlė Mykolas Kručas, praeitį nostalgiškai lietė Laimutė Šatienė, o Anos Aleksandravičienės eilėraštis „Močiutės“ atėjusiems į vakarą kaimo gyventojams paliko itin gilų įspūdį.

Pasibaigus susitikimui su poezijos ir muzikos puoselėtojais, žmonės džiaugėsi, kad tokie renginiai leidžia pažinti rajono kūrėjus iš arčiau, palieka puikių prisiminimų.

R. Liutkevičienė, dėkodama dalyviams ir klausytojams, sakė, kad poezijos ir muzikos garsai parke skambėjo pirmą kartą. „Manau, kad parko teritorija labai tinkama lauko renginiams organizuoti, tad ją išnaudosime visada, kai tik leis oro sąlygos“, – patikino ji.

KOMENTARAI