Jonų pakyla: Lietuva renka, Jonava apdovanojajonava.lt nuotr.

Jonų pakyla: Lietuva renka, Jonava apdovanoja

Nacionalinis dienraštis „Lietuvos žinios“ ir Jonavos kultūros centras inicijuoja Lietuvos Jonų ir Janinų rinkimus. Jonaviečiai, kraštiečiai ir visi šalies gyventojai kviečiami prisidėti aktyviai balsuojant ir išrenkant iš dešimties lzinios.lt svetainėje paskelbtų kandidatų verčiausią Joną ar Janiną.

Širdimi išgyventi „Rudens laiškai‘‘
Preliudija į Žeimių jubiliejų – miestelio patriotų sueiga
Pirmą kartą Jonavoje – fotomenininko A. Sutkaus paroda

Prasidėjo balsavimas

Pasak Jonavos kultūros centro direktoriaus pavaduotojos kultūrinei veiklai Jurgitos Serapinės, praėjusiais metais buvo nuspręsta, kad Jonų Respublikos prezidentą jonaviečiai rinks vienai kadencijai, iki kitų Joninių. „Šiemet  nutarta jau respublikiniu mastu rinkti Joną ar Janiną, juolab kad mūsų miestas yra Jonų ir Janinų sostinė. Todėl bendradarbiaujame su nacionaliniu dienraščiu „Lietuvos žinios“, kuris savo internetinėje svetainėje ir paskelbė rinkimus. Jau prasidėjo antrasis rinkimų etapas. Per pirmąjį šalies gyventojai rinko kandidatus, daugiausiai balsų surinko dešimt Jonų ir Janinų. Tik gaila, kad nė vienas jonavietis į šį sąrašą nepateko. Tikėjomės, kad mūsų rajono žmonės bus aktyvūs ir siūlys savuosius, tačiau šįkart tai daryta vangiai. Taigi šiemet pirmą kartą per daugybę metų Jonų Respublikos prezidentą turėsime ne jonavietį“, – kalbėjo J. Serapinė.

Išrinktas garsių žmonių dešimtukas. Dabar belieka gyventojams tik išsirinkti vieną kandidatą lzinios.lt internetinėje svetainėje ir paspausti „Balsuoti“. Tai padaryti galima vieną kartą per 24 valandas, prisijungus prie savo „Google“ paskyros.

Jonavos kultūros centro atstovė ragina visus aktyviai balsuoti už labiausiai patinkantį Joną ar Janiną. J. Serapinė prisipažino, kad jaučia dideles simpatijas vienam iš kandidatų, režisieriui Jonui Vaitkui. „Norėtųsi, kad būtų išrinktas žmogus, neabejingas menui, o J. Vaitkus – šios srities atstovas. Jonų Respublika, galima sakyti, yra savotiškas žaidimas, todėl labai smagu, jei bus išrinktas „žaidžiantis“ žmogus“, – mintimis dalijosi pašnekovė.

Nugalėtojas bus pagerbtas ir inauguruotas per Joninių šventę, kuri vyks birželio 23-iąją Jonavoje. Jam bus suteiktas Jonų Respublikos garbės piliečio vardas bei įteiktos priklausančios regalijos.

Dešimt kandidatų

Dėl Lietuvos Jono ir Janinos vardo kovoja verslininkas, mecenatas Jonas Garbaravičius, interneto personažas, savo užburiančiu juodojo humoro jausmu sutraukęs per 15 tūkst. „Facebook“ sekėjų bendruomenę Jonas Jonka, dešimt metų dirbanti socialine darbuotoja, padedanti spręsti neįgaliųjų, priklausomų žmonių, kalinių problemas Janina Karendienė, kalbininkė, Lietuvos kalbos instituto Geolingvistikos centro darbuotoja Janina Švambarytė-Valužienė.

Tarp kandidatų – ir Lietuvos krepšinio atstovai. Jonas Kazlauskas – buvęs krepšininkas, garsus treneris. Jonas Valančiūnas – vienas talentingiausių savo kartos žaidėjų, debiutavęs „Raptors“ gretose 2012-ųjų rudenį, šioje komandoje žaidžia iki šiol.

Dėl Metų Jono varžosi ir žinomi šalies menininkai: choro dirigentas, Lietuvos kultūros, politinis bei visuomenės veikėjas, festivalio „Kaunas Jazz“ įkūrėjas Jonas Jučas, dokumentinių filmų režisierius ir visuomenės veikėjas Jonas Ohmanas, Lietuvos spaudos fotografų klubo prezidentas, ypač nusipelnęs Lietuvos fotografijos pasauliui ir Lietuvos vardo garsinimui Jonas Staselis, teatro režisierius, profesorius, daug metų dėstantis Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, apdovanotas Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija Jonas Vaitkus.

Atskirai jonaviečio nerinks  

Pernai jonaviečiai rinko Metų Joną (Janiną). Ši nominacija šventės metu buvo įteikta Jonavos savivaldybės teatro meno vadovui-režisieriui, Jonavos Janinos Miščiukaitės meno mokyklos mokytojui ekspertui Jonui Andriulevičiui. Jonų Respublikos prezidento pareigas jis dar eis iki šių Joninių. Dar anksčiau Jonų Respublikos prezidentu net 11 metų darbavosi mūsų kraštietis Jonas Sirvydis.

Šiemet jonavietis nebus renkamas. „Pernai, kai rinkome Metų Joną (Janiną), nesitikėjome, kad mus užvers skambučiais ir laiškais. Manėme, kad žmonės gana pasyvūs, nes kai kurių akcijų metu gyventojai vangiai demonstravo norą išreikšti savo mintis. Tačiau šįkart sulaukėme daugybės pasiūlymų, kas verčiausi šio titulo. Tuomet supratome, kad tai labai rimtas žaidimas. Jei šiemet bandytume dubliuoti, rinkti ir Lietuvos Joną, ir Metų Joną (jonavietį), būtų sudėtinga „atsirinkti galus“, – kalbėjo J. Serapinė.

Sužavės misterija 

J. Serapinė atskleidė, kad šiais metais Joninėse išliks ir tradicijos, tačiau netrūks ir naujovių. Viena tokių – šokantys fontanai. „Skambant muzikai, tvenkinio baseine iškils šokantys fontanai, greta – vandens siena, ant kurios bus rodomi vaizdai. Šventė bus judanti. Žiūrovai bus pakviesti pakilti nuo Joninių slėnio ir nueiti prie pirmojo Varnutės tvenkinio stebėti įspūdingo Joninių misterijos reginio“, – pasakojo J. Serapinė.

Greitu laiku viešai bus paskelbtos žolynų vainikėlio pynimo, linksmiausios polkos ir kitos įdomios akcijos. J. Serapinė ragino jonaviečius aktyviai įsilieti į Joninių sūkurį. „Būkime aktyvūs šventės dalyviai. Švęskime visi drauge, kartu pasilinksminkime, sutikime trumpiausią metų naktį“, – ragino pašnekovė.

Šįkart užsienio liaudiškos muzikos kolektyvai nekoncertuos, tačiau atvyks šešių valstybių delegacijos, kurios susitiks su vietos valdžia, dalyvaus šventėje.

Joninių metu tradiciškai vyks amatų pristatymas, bus prekiautojų, dangų nužiebs įspūdingi fejerverkai. Šventėje šiemet koncertuos grupės „Antikvariniai Kašpirovskio dantys“, „Jonis“, „Kristal“, „Rasa Serra“, didžėjus Wild, o renginį ves Rolandas Vilkončius ir Tomas Langvinis.

Joninių dieną, 24-ąją, mūsų mieste pirmą kartą vyks istorinių automobilių ir motociklų ralis, kuriame dalyvaus 35 ekipažai, taip pat bus pristatomi „paparčiamobiliai“. Pastarųjų vairuotojai aplankys nustatytas vietas Jonavos rajone, bendraus su gyventojais, pristatys transporto priemones, o finalinis pasirodymas vyks Joninių slėnyje.

 

KOMENTARAI