Į Jonavos aktualijas pažvelgta satyrišku žvilgsniuAndrius Tapinas Jonavoje. S. Sabaičio nuotr.

Į Jonavos aktualijas pažvelgta satyrišku žvilgsniu

Ketvirtadienį, rugsėjo 27 dieną, Jonavos kultūros centre (JKC) vyko intelektualios satyros vakaro šou „Laikykitės ten su Andriumi Tapinu“ filmavimas. Pastarajame svečiavosi aktorė, rašytoja, radijo laidų vedėja Beata Tiškevič bei LRT televizijos ir radijo laidų veidas Richardas Jonaitis. Scenoje vykusios diskusijos ne kartą privertė garsiai kvatotis žiūrovus, tačiau didžiausias audras salėje buvo galima išvysti tada, kai A. Tapinas ironiškai aptarinėjo mūsų miesto aktualijas. Po filmavimo „Laikykitės ten“ vedėjas „Naujienoms“ papasakojo, ką iš tiesų žino ir mano apie Jonavos politikus, pamažu pradedančius priešrinkiminio laikotarpio startą.

Kai kelią rodo ne akių, o širdžių šviesa
Kviečiu pakeliauti po Jonavos rajoną
Prie Medžiotojų ir žvejų draugijos vairo – naujas vadovas

„Du Jonavos portalus sudomino neįtikėtinu būdu pernai „Jonavos vandenų“ vadovu tapusio socdemo atviravimas, kad jam patinka atrasti dangų. Straipsniai identiški – skiriasi tik užsakymo numeriai. (…)Užsakyti straipsniai, kaip socdemas E. Mažūnaitis vertina kokybišką kultūrą, o iš „Domino“ teatro išeina nusivylęs, kad socdemei B. Platkauskienei vidinės vertybės yra svarbesnės ir ji yra tik žmogus (…) ir dar, ir dar, ir dar… Bent tiek, kad užsakymai yra pažymėti. Portalams irgi reikia valgyti, bet kiek žmonių atkreips į tai dėmesį? Juk jie skaito, galvoja, kad valgo žurnalistinį šokoladuką, bet iš tikrųjų valgo kitą žodį iš š raidės… Dėl to norėčiau jonaviškiams palinkėti – atidžiau žiūrėkite, ką skaitote ir darykitės išvadas patys, nes ne visi straipsniai yra straipsniai“, – dar filmavimo pradžioje negalėdamas nuslėpti šypsenos kalbėjo A. Tapinas.

Nesunku pastebėti, kad laidos komanda į Jonavą atvyko iš anksto pasidomėjusi, kas vyksta mūsų mieste – scenoje pastatytuose ekranuose ne kartą pasirodė iškarpos iš rajono politikų socialinio tinklo „Facebook“ paskyrų. Ne vieną kartą pakartotas ir vicemero Erlando Andrejevo komentaras, parašytas po įrašu apie Jonavos baldų klubo kombinato pastato susprogdintas kolonas: „Pyst ir nėra. Babah“. A. Tapinas juokavo, kad jonaviečiai turėtų E. Andrejevo neprileisti prie AB „Achema“, nes:  „maža ką“.

Kol vieni salės žiūrovai smagiai sau kvatojo, kiti šnabždėdamiesi spėliojo, kodėl A. Tapinas tiek daug dėmesio skyrė būtent socialdemokratams. Apie tai ir dar daugiau pokalbis su pačiu „Laikykitės ten“ vedėju.

Kaip suprantu, prieš kiekvienos laidos filmavimą konkrečiame mieste domitės jo aktualijomis, skaitote vietinę žiniasklaidą. Koks jums atrodo mūsų miestas?

Domimės tiek, kiek spėjame – giliai neįsigiliname. Kartais turime informatorių viduje – jie daug ką papasakoja. Būna, kad informacijos mums atsiunčia mūsų žiūrovai. Tiesa, pastebėjome, jog jie labai dažnai pageidauja išlaikyti anonimiškumą. Taip pat skaitome žiniasklaidą, peržiūrime rajone matomų žmonių „Facebook“ paskyras, jų komentarus. Jonavoje išsiskyrė tokios asmenybės, kaip M. Sinkevičius, E. Andrejevas, R. Osauskas ir kt. Jei į Jonavą žiūri iš visuomeninės pusės, tai matai, kad ji yra iš tų rajonų, kuriuose labai aiški vienos spalvos kontrolė. Neslėpkime, Jonava yra „raudona“. Lietuvoje yra keli vienspalviai rajonai – „raudonoji“ Utena, kelios „žaliosios“, „oranžinės“ teritorijos. Nepaisant to, rajonas rajonui yra nelygus. Dalyje jų yra caras arba carienė. Vienuose miestuose aiškiai matomos atskiros partijų asmenybės, pavyzdžiui, – R. Malinauskas, Ž. Pinskuvienė. Jie yra aukščiau partijos, pas jus – partija yra aukščiau. Na, buvo jaunasis M. Sinkevičius, vėliau jį pakeitė E. Sabutis, dabar turbūt vėl grįš M. Sinkevičius. Partija dominuos ir toliau, bet aš nematau čia grubios diktatūros. Kalbant apie tai, kaip Jonava atrodo žiūrint iš šalies, galiu pasidžiaugti, kad pamačiau gerą, linksmai nusiteikusią publiką. Visada yra smagu matyti inteligentiškus veidus. Didžiausia problema ta, kad aš niekada taip ir nepamatau miesto. Dabar atvažiavome, atėjau į JKC kabinetuką ir prasidėjo darbas… Didžiausias galvos skausmas, kad negaliu ramiai pasivaikščioti po miestą, pasikalbėti su žmonėmis.

Stebėdama laidos filmavimą, iš ne vieno žmogaus išgirdau klausimą, kodėl A. Tapinui užkliūna tik socialdemokratai? Ar galima sakyti, kad ši partija sulaukia tiek daug jūsų dėmesio, nes laida filmuojama Jonavoje, o ji, kaip pats sakėte, yra „raudona“?

Tikrai taip. Kai mes važiuojame į Plungę, ten mums užkliūna liberalai. Ukmergėje daug mūsų dėmesio sulaukia darbiečiai. Kad ir kur bebūtume, mums visada užkliūna valstiečiai. Žmonės dažnai klausia, kodėl mes retai pašiepiame konservatorius. Parodykite man rajoną, be Radviliškio ir dar poros miestų, kuriame būtų absoliuti konservatorių valdžia. Jei būsime Radviliškyje, ten konservatoriai tikrai neliks nepastebėti. Mažiau dėmesio visada neišvengiamai sulaukia opozicija. Jonavoje mes nei vieno žodžio nepasakėme apie opoziciją – tiesiog nėra ką sakyti… R. Osauskas, liberalai? Jų tiesiog nėra… Mes turėjome įdomią situaciją su Šiaulių valdžia. Ten yra toks politikas A. Visockas. Kai nufilmavome pirmąją laidą Šiauliuose, jis buvo įsitikinęs, kad mes atvažiavome kažkieno užsakyti. Po antros laidos jis nuomonės nepakeitė, bet po trečiosios – pasakė matantis, jog mes norime išlaikyti balansą. Būtent jo mes visada ir siekiame. Jei gyvuosime ir toliau, o 2019 metais, tarkim, Jonavoje valdžią į savo rankas perims konservatoriai, tada „Laikykitės ten“ rodys juos. Noriu pasakyti, kad Jonavos negalima vadinti baisiu rajonu – yra gerokai baisesnių. Manęs nežavi partinis rėžimas, bet yra tokių rajonų, kur žodžio laisvė – labai suvaržyta.

Laidos filmavime aptarėte užsakomuosius straipsnius. Tiesiai šviesiai pasakykite, ką jūs galvojate apie juos? Ar jie yra žiniasklaidos gėda?

Iš vienos pusės, jei jų nebūtų – žiniasklaida neišgyventų, iš kitos – žiniasklaida vis dar nori juos paslėpti. Ko gero, 90 proc. žmonių neatkreipia dėmesio į mažytes raideles, kurios parašytos po straipsniais. Tada jie nesupranta, kad skaito užsakytą reportažą. Aš už tai, kad pastarieji būtų sužymėti labai aiškiai. Kai pas mus ant stalo atsiranda mineralinis vanduo, tikrai nesakau, kad jis atsirado netyčia. Aš neslepiu, kad už reklamą mes gauname pinigų. Tuomet esu visiškai tikras, kad elgiamės sąžiningai. Užsakomųjų straipsnių apstu ir nacionalinėje spaudoje. Tiesa sakant manau, kad dažnai ji elgiasi žymiai bjauriau nei regioninė. Nacionaliniuose portaluose apstu straipsnių, kurie atseit pažymėti kažkokiomis akytėmis, nykštukais. Kad tai yra užsakomojo straipsnio žymėjimas žinome tik mes, turintys su tuo patirties. Aš norėčiau, kad viskas būtų atviromis kortomis. Negalima sakyti, kad užsakomieji straipsniai – neįdomūs. Juose aprašyti žmonės yra tikrai „faini“ – kažkas padeda vaikams ir pan. Aiškus žymėjimas tiesiog leistų suprasti žmonėms, kad jei yra didžiulė savigyra, tai reikia vertinti atsargiau. Taip pat man atrodo, kad politikai vis dar nesupranta, kaip reikia save reklamuoti. Tai, kad tu save išgirsi be galo, be krašto – nieko gero neduos. Jei aš būčiau politikas, aš ateičiau į „Naujienas“ ar „Jonavos žinias“ ir paprašyčiau padaryti su manimi interviu, užduodant bet kokius klausimus, nebūtinai apie tai, koks esu geras tėvas. Manau, kad toks straipsnis mano rinkėjams padarytų kur kas geresnį įspūdį – jie matytų, jog sulaukiau ir ne banalių klausimų. Galbūt politikai orientuojasi į mažai kritinio mąstymo turintį skaitytoją, kuris iškart patiki, kad jei parašyta, jog žmogus galvoja apie dangų – jis yra geras.

Į Jonavą sugrįžote po metų. Ir prieš metus, ir dabar domėjotės mūsų miesto aktualijomis. Ar pastebėjote kažkokių pokyčių?

Prieš metus čia buvo daugiau vietinių problemų. Kiek pamenu, vyko etatų perskirstymai JKC, taip pat buvo aptarinėjamas kažkokio juokingo skvero, kuriame nudžiuvo gėlės, atidarymas. Tuomet matėme, kad miesto vidinis gyvenimas verda. Dabar mes neradome kažko panašaus. Ar tai yra gerai? Nemanau. Galbūt miestui trūksta gyvybės. Atrodo, kad va gyvename ramiai, nieko pas mus nevyksta ir tuo džiaugiamės. Aš manau, kad visada gerai, kai mieste kažkas vyksta – kad ir visiškai nesąmoningi dalykai. Dabar Jonava atrodo apmirusi, bet gal mes ne viską spėjome apžvelgti. Visgi Jonavoje buvo broliai Bolai. Vienas jų po varžybų Sporto arenoje gavo su šokoladuku per galvą. Va ir didelis įvykis (šypsosi).

KOMENTARAI