Kęstučio Putelio nuotr.

Jonavoje praūžė chorinės muzikos savaitgalis

Šeštadienį į Jonavą vėl grįžo jau tradiciniu tapęs Tarptautinis chorų festivalis „Šviesa amžinoji dainos“. Šis jau dešimtą kartą vykstantis muzikinis renginys sukvietė apie pusę tūkstančio dalyvių. Pirmą kartą Joninių slėnyje karaliavo jaunių, moterų ir mišrūs chorai iš Kauno, Palangos, Ukmergės, Linkuvos, Jurbarko, Raseinių, Vilkaviškio, Kazlų Rūdos, Babtų, Jonavos ir svečiai iš Gruzijos, Latvijos, Vengrijos. Trečią kartą choristams akompanavo Panevėžio pučiamųjų orkestras „Panevėžio garsas“, savo programą atliko Neįgaliųjų nacionalinis „Spalvų muzikos“ orkestras.

Ekspozicijoje – nutolstančių metų kraitis
Apie geriausias knygas
Ruduo dosniai atskleidė miestiečiams savo pintines

Dirbtuvės neįgaliesiems

Pirmą kartą Jonavoje festivalis prasidėjo muzikinėmis dirbtuvėmis neįgaliesiems, kurias vedė Neįgaliųjų nacionalinio „Spalvų muzikos“ orkestro vadovai Romualdas ir Valerija Brūzgai bei Raimonda Janutėnaitė. Lietuvos specialiosios kūrybos draugijos (LSKD) „Guboja“ veiklą pristatė jos pirmininkė Viktorija Vitaitė.

Į Jonavos kultūros centro fojė įsikūrusias dirbtuves susirinko Neįgaliųjų veiklos centro lankytojai, pedagogai ir visi žmonės, kuriems įdomi ši metodika. Jie mokėsi pajausti muziką ir atrasti tos muzikos spalvas. Pasak Kultūros centro režisierės Kristinos Jaskūnienės, metodikos esmė – sutartinėmis spalvomis žymėtos natos ir jų atitikmenys ant instrumentų. Šis metodas padeda neįgaliesiems lengviau pažinti garsų pasaulį, savarankiškai išgauti melodiją.

Kitą dieną Neįgaliųjų veiklos centro lankytojams drauge su chorais buvo surengta ekskursija į Pažaislio vienuolyną.

Didinga eisena 

Jonavoje praūžė grandiozinis renginys su šventine chorų dalyvių eisena. Didinga eisena su  Panevėžio pučiamųjų orkestru ir šokėjomis priešakyje traukė ne vieno praeivio akį.

Trečią kartą renginį vedė atlikėjai Deivis ir Renata Norvilai. Vedėjai susirinkusiuosius užbūrė savo pozityvumu ir energija, atliko keletą žinomų kūrinių.

Į chorinę veiklą propaguojantį festivalį atvyko ir du pučiamųjų orkestrai. Chorams akompanavo jau jonaviečiams draugu tapęs Panevėžio pučiamųjų orkestras „Panevėžio garsas“ ir pirmą kartą šiame renginyje savo koncertinę programą atliko Neįgaliųjų nacionalinis „Spalvų muzikos“ orkestras. Pastarasis yra vienas žinomiausių sutrikusio intelekto žmonių muzikos kolektyvų, aktyviai koncertuojančių Lietuvoje ir užsienyje.

Atlikdamas keletą kūrinių, šis orkestras ir atidarė Tarptautinį chorų festivalį Joninių slėnyje. Skambių ovacijų sulaukė LSKD „Guboja“ nario, 18-mečio dainininko, šių metų televizijos projekte „Lietuvos talentai“ pelniusio 3-iąją vietą Emilio Korickij pasirodymas.

Šventės dalyvius sveikino laikinasis Jonavos rajono meras Eugenijus Sabutis, Kultūros centro direktorius Sergejus Jefimenka.

Gausios pajėgos

Renginyje netrūko geros nuotaikos, šventiškai nusiteikusių dalyvių ir žiūrovų. Didžiajame koncerte savo repertuarinius kūrinius atliko svečiai. Čia koncertavo Gruzijos Zugdidi rajono savivaldybės „Odiši“ kultūros centro vyrų vokalinis ansamblis „Odoia“, Latvijos Aizkrauklės kultūros namų moterų vokalinis ansamblis „Spidala“, vyrų vokalinis ansamblis „Est atnakšu“ ir mišrus vokalinis ansamblis, Vengrijos Kossuth Lajas kultūros centro moterų choras.

Lietuviškų chorų pajėgos buvo itin gausios – pasirodė 15 kolektyvų.

Joninių slėnyje skambėjo žinomos dainos. Šventė pradėta festivalio himnu „Šviesa amžinoji dainos“ (Gintauto Abariaus muzika, Vlado Braziūno eilės). Didingą renginį vainikavo du finaliniai kūriniai – „Lietuviais esame mes gimę“ (Stasio Šimkaus muz., Jurgio Zauerveino žodž.) ir „Dieve, laimink Lietuvą“ (G. Abariaus muz., Gintaro Zdebskio žodž.), kuriuos atliko jungtinis choras su renginio vedėjais.

„Šviesa amžinoji dainos“ yra regioninis festivalis, todėl antrąją dieną (sekmadienį) koncertai ir seminaras vyko Kauno rajono Samylų kultūros centre. Apie savo šalies chorinės muzikos tradicijas paskaitą vedė vengrų ir latvių kolektyvų vadovai. Visiems chorams organizuota ekskursija į kelias žinomas vietas Kauno apskrityje.

Jubiliejinis festivalis

Kaip „Naujienoms“ teigė Tarptautinio chorų festivalio „Šviesa amžinoji dainos” vyr. meno vadovė Elena Živaitienė,  pirmasis chorų festivalis Jonavoje įvyko 2002 metais, penkerius metus renginys vykdavo kasmet. Pradžioje jis buvo respublikinis, dalyvavo trys jaunių, penki moterų ir keturi mišrūs chorai. „Organizavome eitynes, chorams akompanavo koncertmeisteriai. Į Kultūros centro Didžiąją salę vos tilpo visi norintieji, tad, pamatę didelį susidomėjimą, festivalį pradėjome organizuoti kasmet. Penktasis festivalis jau tapo tarptautinis, akompanuoti chorams buvo pakviestas Valstybinis pučiamųjų orkestras „Trimitas”. Po jo renginys pradėtas organizuoti kas dvejus metus“, – pasakojo E. Živaitienė.

Šeštajame festivalyje grojo Kauno pučiamųjų orkestras „Ąžuolynas”. Šiemet jau trečią kartą chorams akompanavo Panevėžio pučiamųjų orkestras „Panevėžio garsas“, kuriam vadovauja Laimutis Raziūnas. Iki šiol festivalyje „Šviesa amžinoji dainos“ yra dalyvavę chorai iš Latvijos, Lenkijos, Estijos, Rusijos, Bulgarijos.

Keletą metų chorų festivalį iš dalies finansuoja Kultūros taryba prie Kultūros ministerijos. „Finansavimą gauname ir iš rajono Savivaldybės. Esame dėkingi rajono vadovams ir Tarybos nariams už palaikymą“, – dėkojo festivalio vyr. meno vadovė ir pridūrė, kad Jonavoje vykęs tarptautinis festivalis buvo skirtas artėjančiam Lietuvos nepriklausomos valstybės atkūrimo 100-mečiui paminėti.

Pasak festivalio chorų programos sudarytojos, renginio vyriausiosios dirigentės Violetos Michelkevičienės, 2018 metais vyksianti Lietuvos dainų šventė turėjo įtakos sudarant festivalio repertuarą. „Rinkome repertuarą pasitardamos su chorų vadovais, stengėmės įtraukti kuo daugiau 2018 metų Lietuvos šimtmečio dainų šventės „Vardan tos…“ kūrinių. Tai buvo tarsi mažoji Dainų šventė Jonavoje“, – akcentavo V. Michelkevičienė.

KOMENTARAI