Jonavoje baleto mokosi ir trimetės, ir penkiasdešimtmetėsŠokių studijos „Baletas Jums“ nuotr.

Jonavoje baleto mokosi ir trimetės, ir penkiasdešimtmetės

Jonavos kultūros centre susibūrusią baleto studiją „Baletas Jums“ jau pamėgo ne viena jonavietė. Čia negalioja joks amžiaus cenzas – klasikinio baleto pamokas lanko įvairaus amžiaus mergaitės, merginos ir moterys. Pakalbinome šios studijos įkūrėją, profesionalią baleto šokėją Vaidą Šniurevičiūtę.

Juškonių kultūros centre – netradiciniai renginiai
Bibliotekoje – Knygos klubo susitikimas
Nepriklausomybės aušros karžygiai – knygoje

Pradėti šokti baletą niekada nevėlu?

 – Taip, baleto šokti profesionaliai yra laiko ribos ir gali būti per vėlu, bet šokti dėl savęs tikrai nevėlu, pradėti galima ir jau suaugus. Jei baleto meną pritaikome kaip menišką sportą žmonėms, kurie anksčiau to nėra darę, tampa ne tik kad ne per vėlu, bet pats laikas. Šiuo metu jauniausia mokinė yra 3-ejų, o vyriausiai – 50 metų.   

 –  Kodėl baleto pamokos? Ir kodėl Jonavoje?

 – Jonava yra mano miestas, kaip ir Vilnius bei Utena. Jonavoje gyvena mano šeima, Vilniuje įsikūriau jau 18 metų, o Utenoje praleidau pusę savo gyvenimo vasarų. Dalinu savo gyvenimo vietovę  į gyvą trikampį – šiuos tris miestus. Simboliška, kad visus juos skiria 100 km atstumas. Būtent dėl to jaučiu tarsi pareigą Vilniuje įgytas baleto  žinias atvežti į savo miestus. Baleto pamokos startuoja ir Utenoje. Baletas – mano gyvenimo kryptis, profesija, kurią geriausiai išmanau.

 – Ar buvo verta įkurti šią mokyklą?

 – Gyvuojame antrus metus. Tai buvo ilgai galvoje kurta svajonė, kuri mano didelei laimei tapo įgyvendinama. O šitos naujos veiklos vertę suprantu, kai matau spindinčias mokinių akis po baleto pamokų.

 – Papasakokite apie baleto pamokas.

 – Baleto pamoka, arba kitaip vadinamas trenažas, yra dalykas, kurį daro profesionalai kiekvieną savo darbo dieną. Aš vis dar dirbu Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre, kur kasdien darome pamoką. Manęs dažnai klausia, ką tu ten dar mokaisi po tiek metų? O mokomės kasdien tą patį, bet vis kitaip. Pati pamokos struktūra yra absoliučiai tokia pati, bet žmogaus kūnas kasdien kitoks, kaip ir emocinė būsena. Kartais atsikeliame laimingi, kartais pavargę, sunkūs. Būtent kasdienė pamoka ir skirta susipažinti su savo kūnu iš naujo, tokiu, koks jis yra būtent tą dieną. Jonavoje pamoka vyksta panašiai į profesionalų trenažą tik vyresnėms mergaitėms ir suaugusioms moterims, vaikams – pagal jų amžių, interesus, nuovokumą adaptuota, palengvinta, žaidimo formą primenanti pamoka. Mano tikslas – supažindinti su baleto menu, bet neatbaidyti mažų vaikų ilgais teoriniais aiškinimais ir sudėtingais pavadinimais. Sugalvoju pamoką mažosioms taip, kad joms būtų smagu ir įdomu eiti į baletą. Vėliau, augant, pamoka ima panašėti į profesionalų su visais „plies“ ir „batman tandiu“.  

 – Kuo šios pamokos naudingos mėgėjams šokėjams?

 – Jos duoda labai daug. Pirmiausia galimybę klausyti klasikinę muziką, nes kur daugiau ją išgirsi šiais laikais, o ji mūsų kūną ir protą veikia labai teigiamai, tai įrodyta mokslininkų. Antra, baleto pamokoje susitelkiame į savo kūno valdymą, pajautimą kiekvieno raumenuko, atskirai rankų, kojų, galvos, kitaip sakant, koordinaciją, taip pat ritmo pajautimą, lankstumą, laikyseną, raumenų tonusą, gerą nuotaiką.

 – Su mažosiomis balerinomis dalyvaujate įvairiuose pasirodymuose?

 – Labai džiaugiamės turėdami galimybę nors truputį pasirodyti viešai įvairiose miesto šventėse, konkursuose. Suaugusios moterys kol kas kuklinasi ir viešumo vengia, užsiimame tik salėje. Tikiu, ateis laikas ir išdrįs pasirodyti, kai jausis pasitikinčios savo baleto žiniomis.

 –  Ar buvo vyrų, besidominčių baleto pamokomis?  

 – Vyrai kol kas dar nedrįsta eiti į baleto pamokas, nors Vilniuje mokyklose berniukai šoka vis dažniau.

 – Kokio amžiaus galima šokti baletą? Ką kviečiate į savo kolektyvą?

 – Aš kviečiu ateiti šokti nuo trejų metų iki beribio amžiaus. Svarbiausia noras ir žingeidumas. Sakoma, kad pasensti, kai nustoji norėti išbandyti kažką naujo. Todėl jei ateis 70-metė su dideliu noru, mielai ją priimsiu.

 – Kokios Jūsų ateities vizijos, susijusios su baletu Jonavoje?

 – Labai tikiuosi gauti galimybę ne tik supažindinti mergaites su baleto pagrindais, bet pradėti užsiiminėti rimčiau, dažniau, ne tik vieną kartą per savaitę. Deja, kol kas neleidžia galimybės dėl pagrindinio darbo Nacionaliniame Operos ir baleto teatre. Bet, kaip žinia, profesionalams baleto karjera išties trumpa ir ateis laikas, kai galėsiu daugiau laiko ir energijos skirti mokymui.

 – Ką palinkėtumėte sau ir savo šokėjoms?  

 – Energijos, noro pažinti pasaulį,  šypsenos ir meilės, tada gyvenimas lengvas ir malonus.

Mintimis pasidalino ir studijos „Baletas Jums“ narė, 14-metė jonavietė Kamilė Valvonytė:

„Baletą atradau visiškai atsitiktinai. Prieš metus pradėjau domėtis šiuolaikiniu šokiu, ieškojau naujų šokių būrelių Jonavoje. Visiškai netyčia feisbuke aptikau „Baletas Jums“ puslapį. Pradėjau domėtis šia sritimi, mokiausi šokti namie, žiūrėjau įvairius vaizdo įrašus ir stengiausi išmokti. Atėjus į pirmas pamokas, turėjau vieną ir aiškų tikslą – išmokti tuos gražius baleto šuoliukus ir sukinukus. Bet šiek tiek daugiau palankius, supratau, kad tai kur kas daugiau nei šuoliukai. Su kiekvienu baleto judesiu dirba kiekvienas kūno raumenukas, turi be perstojo galvoti, kaip teisingai atlikti mažiausią judesį, reikia jį atlikti taip, kad žmonėms iš šalies jis atrodytų labai lengvai. Patikėkite, tai yra labai sunku. Niekada gyvenime nebūčiau pagalvojus, kad turiu galimybę šokti solinius baleto pasirodymus, bet didelis ačiū mano vadovei Vaidai, nes jei ne ji, ši svajonė nebūtų išsipildžiusi. Baleto repeticijos man davė labai daug. Grakštumo, tiesią nugarą, lankstumo ir daug praktikos šokio pasaulyje. Man baleto repeticijos padėjo prasimušti ir šiuolaikiniame, ir liaudies šokiuose. Dabar neįsivaizduoju savo gyvenimo be baleto.“

KOMENTARAI