Jonavietė: ,,Kodėl reikalaujama mokėti už vaikų dantų gydymą, jei jis – kompensuojamas?“

Jonavietė: ,,Kodėl reikalaujama mokėti už vaikų dantų gydymą, jei jis – kompensuojamas?“

Į „Naujienų“ redakciją kreipėsi jonavietė (vardas ir pavardė redakcijai žinomi), kuri pasakojo jau ne vienus metus su šeima besigydanti UAB „Linermeda“ klinikoje. Jos žodžiais tariant, pastarosios specialistai puikiai atlieka savo darbą, tačiau odontologijos kabinete išgirstas reikalavimas sumokėti už vaikų dantų gydymą glumina. „Linermedos“ vadovė Lina Dulinskienė savo ruožtu teigia, kad jonavietė, ko gero, neperspėjo gydytojos, jog tikisi nemokamų paslaugų.

Saugoti save ir kitus mokoma nuo mažens
Būtina abipusė tolerancija
Ventiliacinės angos – pačių gyventojų rūpestis

Prašymas suglumino

„Kiek man yra žinoma, vaikams odontologo paslaugos poliklinikose turi būti suteikiamos nemokamai, tačiau „Linermedos“ gydytoja paprašė sumokėti už kiekvieno sūnaus dantuko taisymą nei daug nei mažai – po 20 eurų. Kai sąžiningai moki visus mokesčius, socialinį draudimą, nori gauti tai, kas tau priklauso. Žinau, kad kitose poliklinikose šios paslaugos mažiesiems tikrai kompensuojamos. Nenoriu vien dėl šios problemos keisti savo šeimos gydytojos. Tiesa sakant, nesuprantu, kodėl mes turime mokėti? Kai kartą apie tai paklausiau registratūroje, išgirdau tik kažkokį nekonkretų atsakymą. Suprask, kad turi mokėti ir viskas. Žinoma, tuomet pradedi dvejoti ir savo teisumu, tačiau man iki šiol kyla klausimas, ar tėvai nėra maustomi?“ klausė jonavietė.

Priklauso nemokamai

Pasak Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausiosios specialistės Rasos Savičiūtės, kai vaikų dantys yra gydomi įstaigoje, turinčioje sutartį su Teritorine ligonių kasa (TLK), nei už gydymą, nei už sunaudotas priemones išties nereikia mokėti.

„Svarbu įsiminti, kad privalomuoju sveikatos draudimu drausti asmenys turi teisę į gydymo priežiūros paslaugas, apmokamas Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis, jei pastarosios atitinka sveikatos apsaugos ministro patvirtintus paslaugų teikimo reikalavimus ir dėl jų teikimo konkreti gydymo įstaiga yra sudariusi sutartį su Teritorine ligonių kasa (TLK). Vaikams bei asmenims, besimokantiems dieninėse bendrojo lavinimo mokyklose, profesinių mokyklų dieniniuose skyriuose, kol jiems sukanka 24 metai, už odontologinių paslaugų metu sunaudotus vaistus, vienkartines priemones ir medžiagas, mokėti nereikia. Norint gauti nemokamą odontologinę pagalbą savo atžalai, pirmiausia reikia kreiptis į gydymo įstaigą, prie kurios jis yra prirašytas. Dažniausiai pirminio lygio odontologo paslaugos ir teikiamos pastarojoje, tačiau jei joje minėto gydytojo nėra, žmogus turi būti informuotas, koks specialisto kabinetas jam suteiks nemokamas paslaugas. Kai vaikui reikalinga odontologinė pagalba viršija pirminės priežiūros paslaugų, kompensuojamų iš PSDF biudžeto lėšų, mastą, tuomet specialistas išrašo siuntimą atitinkamos srities gydytojo odontologo konsultacijai“, pasakojo R. Savičiūtė.

Tėvai turėjo perspėti?

Valstybinės ligonių kasos specialistai patvirtino, kad sutartį su TLK turi ir „Linermeda“. Kodėl tuomet jonavietė mokėjo už odontologo paslaugas, suteiktas jos vaikui?

„Jei dantys plombuojami standartinėmis, kompensuojamomis medžiagomis, mokėti už dantų gydymą nereikia. Kai yra naudojamos aukštesnio lygio, kokybiškesnės medžiagos, tenka susimokėti. Tėvai, norintys taisyti savo vaikų dantis nemokamai, turi perspėti gydytoją“, – teigė „Linermedos“ vadovė L. Dulinskienė.

Apmoka už kiekvieną

VLK duomenimis, PSDF lėšomis apmokamomis pirminės odontologijos paslaugomis kasmet naudojasi daugiau nei 700 tūkstančių žmonių.

„Gydymo įstaigos už pirminę odontologiją gauna bazinį apmokėjimą nepriklausomai nuo to, kokia dalis prisirašiusiųjų prie gydymo įstaigos pacientų kreipiasi. Pavyzdžiui, 2017 m. pirminės odontologinės sveikatos priežiūros paslaugas gavo 62,5 proc. vaikų ir 16,4 proc. suaugusiųjų (nuo prirašytų gyventojų). Taigi ne visi pacientai vienodai lankosi pas gydytoją odontologą, tai yra vieni – dažniau, kiti – rečiau, treti visai nesilanko, tačiau gydymo įstaigos apmokėjimą gauna už visus prisirašiusius žmones. Atkreipiame dėmesį ir į tai, kad Lietuvoje nemokamai silantuojami vaikų nuo 6 iki 14 metų krūminiai dantys. Silantai – tai speciali medžiaga, puikiai apsauganti krūminius dantis nuo ėduonies. Gaila, kad daugelis tėvelių apie ją nėra girdėję. Kai vaikui išdygsta naujas krūminis dantukas, patariame kartu nuvykti pas odontologą arba burnos higienistą. Čia apie tai jums bus papasakota daugiau“, – teigė R. Savičiūtė.

KOMENTARAI