Jonaviečiai parsinešė dalelę JaponijosJonaviečiams viešnios pademonstravo japonišką arbatos ruošimo ir gėrimo ceremoniją. K. Putelio nuotr.

Jonaviečiai parsinešė dalelę Japonijos

Jonavos kultūros centro (KC) Mažojoje salėje įvyko išskirtinis vakaras – arbatos gėrimo ceremonija, kurią organizavo Japonijos ambasada Lietuvoje. Susirinkusiems jonaviečiams tai buvo proga bent akies krašteliu pažvelgti į šios tolimos šalies tradicijas, kultūrą, patirti gerų emocijų.

Laikina, bet užsilikusi žiedinė sankryža greitu metu nebus pakeista
Meras: „Švietimo, kultūros, sporto ir infrastruktūros biudžetas“
Kaimo gyvybingumas – seniūnijos

Ypatinga tradicija

Pradėdama vakarą, KC direktoriaus pavaduotoja Jurgita Serapinė pabrėžė, kad jame bus pristatyta ypatinga Tekančios saulės šalies tradicija. Ji yra neatsiejama nuo visos japonų kultūros ir filosofijos.

Pavaduotoja pasidžiaugė, kad į šį renginį atvyko Japonijos ambasadorius Lietuvoje Tojoe Šigeda (Toyoe Shigeeda) su žmona Michiko Šigeda ir ambasados atstovai, kurie ir pristatys arbatos gėrimo ceremoniją.

Pasak J. Serapinės, kiekviena tauta, kartu ir lietuvių, turi savo unikalių tradicijų, papročių ir tuo mes esame skirtingi, įdomūs kitoms tautoms.

Ambasadorius T. Šigeda. Kęstučio Putelio nuotr.

Svečius ir vakaro dalyvius pasveikino rajono meras Eugenijus Sabutis. Jis prisipažino, kad nėra matęs šios ceremonijos, tik girdėjęs, jog tai yra išskirtinis dalykas. „Kai pas mus atvažiuoja kitos šalies atstovai, visada stengiuosi juos įkalbėti ne tik susitikti su Savivaldybės darbuotojais, bet ir parodyti ką nors išskirtinio jonaviečiams. Ir Japonijos ambasadorius yra prasitaręs, kad gal pavyktų mūsų Kultūros centro Didžiojoje salėje suorganizuoti kabuki teatro (viena iš tradicinio japonų teatro rūšių – V. S.) pasirodymą. Manau, jeigu šios šalies ambasada tai padarytų, su malonumu daug kas ateitų pažiūrėti, nes tai būtų neeilinis renginys“, – patikino rajono vadovas.

Jis sakė labiausiai norįs padėkoti ambasadoriui T. Šigedai, su kuriuo ne pirmą kartą matosi. „Tikiu, kad šitas bendradarbiavimas nesibaigs vienkartiniais dalykais, o galėsime vieni kitus matyti dažniau,“ – baigdamas sakė E. Sabutis.

Svetingumo pradžia

Japonijos ambasadorius pasirašytą kalbą sakė lietuviškai. „Praėjusiais metais, lankydamasis pas jūsų merą, išgirdau, kad Jonavos žmonės labai domisi Japonija, tačiau progų tiesiogiai prisiliesti prie japoniškos kultūros turi labai mažai. Todėl pagalvojau, kad norėčiau jonaviečiams suteikti tokią progą. Tad šiandien jums pristatysime arbatos gėrimo ceremoniją“, – kalbėjo jis. T. Šigeda irgi akcentavo, kad tai nėra vien tik paprastas arbatos gėrimas, o ir kultūrinis reiškinys, atspindintis japonišką dvasią, meilę gamtai, filosofiją ir kt.

Svečias sakė tikįs jonaviečius dar labiau sudominti Japonija, o ateityje – tarp šios šalies ir mūsų miesto plėtoti kultūrinius ir kitokius mainus.

Ambasados darbuotoja Milda Kraško, šio vakaro vedėja ir vertėja, papildė savo vadovą: „Būsime labai laimingi, jeigu jūs šiandien į namus parsinešite bent mažą dalelę šios tolimos šalies. Lietuvoje, kaip ir Japonijoje, svetingumas prasideda nuo puodelio arbatos. Šiandien galėsite įvertinti ir palyginti, kaip puodelis arbatos yra patiekiamas Japonijoje, laikantis visų jos paruošimo ir gėrimo tradicijų. Jas jums pristatys Ura-senke mokyklos arbatos ceremonijos meistrė Soubi (toks titulas – V. S.) – ambasadoriaus žmona ponia Michiko.“ Jai talkino dar pora ambasados darbuotojų.

O prieš tai M. Kraško pademonstravo ir pakomentavo filmuką apie šią ceremoniją, jos daugiau nei 400 metų siekiančią istoriją, „kad galėtume įvertinti, kaip tai atrodo Japonijoje“.

Mandagu… sriūbtelėti

Pasak p. Mildos, aiškinusios arbatos gėrimo ceremoniją, Japonijoje ji trunka apie dvi valandas, tačiau gali tęstis ir keturias. Jonaviečiams parodytas sutrumpintas, supaprastintas jos variantas. Tad mes nesiimsime atpasakoti visų ritualų, tik pasidalysime kai kuria įdomesne informacija.

Ceremonijos metu geriama paruošta žalioji arbata matcha, paruošta iš specialių miltelių. Kol Michiko, pasipuošusi kimono, laikydamasi nustatytų taisyklių, ilgokai ruošia arbatą, jos pagalbininkės, taip pat apsirengusios šiais tradiciniais japonų drabužiais, dalija nedidelius saldumynus. Pirmiausia jų duoda garbingiausiems svečiams, pakviestiems į sceną, vėliau – ir arčiausiai įsitaisiusiems žiūrovams. Suvalgius saldumynus, vaišinamasi nesaldyta arbata. Yra reikalavimų, kaip paduoti puodelį, kaip jį laikyti ir iš jo gerti. Pirmasis ir gražiausias puodelis įteikiamas ambasadoriui. Lenkiamasi, ir paduodant saldumynus bei arbatą, ir grąžinant tuščią puoduką.  Prieš geriant atsiprašoma kaimyno, kad tai darote anksčiau už jį. Neįprasta, kad yra mandagu garsiai sriubčioti. Galima būtų išvardyti ir daugiau mums egzotiškų detalių. Tačiau turbūt ne jos sudaro šios ceremonijos esmę, o šeimininkų ir svečių bendravimas, kurio pagrindiniai principai – tyla, švara, ramybė ir pagarba.

Vakarui baigiantis, padėkota ir įteikta gėlių ambasadoriaus žmonai Michiko, o Mildos asmenyje – visam ambasados kolektyvui. Didžiausios padėkos už atvykimą sulaukė ambasadorius.

Svečiai noriai fotografavosi su vakaro dalyviais. Tad ne vienas jonavietis turės prisiminimui nuotrauką apie šį retai pasitaikantį susitikimą.

KOMENTARAI