Jonavą papuošė ilgai lauktas paminklas su Vyčiu

Jonavą papuošė ilgai lauktas paminklas su Vyčiu

Šiandien Panerių g., prie memorialo žuvusiems partizanams atminti, atidengtas paminklas Jonavos krašto laisvės kovotojams (Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui. 1918-2018). Iškilmingoje ceremonijoje dalyvavo rajono meras Eugenijus Sabutis, skulptorius Gintaris Juozas Česiūnas, Jonavos krašto kultūros ir istorijos metraščio „Taurosta“ redaktorius, rajono Tarybos narys Vytautas Venckūnas, Laisvės kovų dalyvė, tremtinė, Sąjūdžio aktyvistė Veronika Gabužienė ir kiti garbingi svečiai.

Paaiškėjo, kada bus baigtas A6 kelio ties Jonava remontas
Į dangų pakilę balionai nusinešė neįgaliųjų viltis ir svajones
Dviejų partijų pavadinimai skiriasi vos vienu žodžiu

Paminklo atidengimo ceremonijoje būta visko: tautiškų dainų, prasmingų, apie skaudžią Lietuvos istoriją priminusių žodžių, sveikinimų, padėkų ir pan. Garbė nutraukti statulą slėpusį šydą buvo patikėta E. Sabučiui, tačiau meras perleido savo rolę mažai mergaitei – skautei.

„Aš manau, kad atidengti skulptūrą yra man per didelė garbė. Jei niekas neprieštarauja, aš šią privilegiją perleisiu jaunajai kartai. Būtų simboliška, kad stelos atidengimą įvykdytų jaunas žmogus, kuris, mums pasenus, bus garantas mūsų orios ir laisvos senatvės. Paminklo atidengimo garbė priklauso jaunajai kartai ir mums visiems tuo pat metu“, – kalbėjo E. Sabutis.

Nors paminklo šydas mažytėms rankoms nebuvo lengvai įveikiamas, su skulptoriaus G. Česiūno pagalba, mergaitė atidengė ilgai lauktą paminklą. Kaip ir buvo žadėta, paminklą sudaro kolona, suveržta dviem alegoriniais pančiais, simbolizuojančiais skaudžius nepriklausomybės praradimus. Besiveržiantis į viršų stiebas – tarsi Lietuvos kelias į laisvę. Pats Vytis viršūnėje atspindi Lietuvos valstybingumą. Taigi šio paminklo akcentas yra ėjimas nepriklausomybės link, o ne pats Vytis.

Skulptūra turi ir daugiau simbolinių elementų – be pamatuose įleistos laiko kapsulės, kurioje patalpinti jonaviečių laiškai ateities kartoms, stelos apačioje įmūryti trys svarbią prasmę turintys akmenys: vienas atvežtas iš Žalgirio mūšio lauko Lenkijoje, antras atgabentas nuo paminklo pirmajam žuvusiam už Lietuvos nepriklausomybę savanoriui Povilui Lukšiui, trečiasis – iš Vyčio apygardos partizanų vado Danieliaus Vaitelio žuvimo vietos Juodvisinės kaime.

Paminklas Jonavos rajono savivaldybei atsiėjo apie 20 tūkst. eurų.

Plačiau antradienio „Naujienose”.

Kęstučio Putelio nuotr.

 

KOMENTARAI