Jaunystės keliones atgaivino antikvariniais motociklaisFinišas – vėl Pagiriuose. Iš viso nuvažiuota 499 kilometrai. Asmeninio albumo nuotr.

Jaunystės keliones atgaivino antikvariniais motociklais

Grupė mūsų krašto mylėtojų, minėdami artėjantį nepriklausomos Lietuvos valstybės 100-metį, neseniai surengė žygį senais motociklais. Aplankyti Kėdainių, Kauno, Prienų, Vilkaviškio, Marijampolės rajonai, iš viso sukarta apie 500 kilometrų.

Miškininkų dovanoti eglišakiai įtiko ne visiems
Statybininkų palikti betono luitai bus išvežti
Pokyčių sraute savitumą išlaikanti Jonavos politechnikos mokykla

Kaip pasakojo iš Žeimių krašto kilęs vyriausias, jau į septintą dešimtmetį kopiantis keliautojas vilnietis Kazimieras Mackevičius, idėją „užvedė“ jis pats, laisvalaikiu ilgokai knebinėjęs ir pagaliau suremontavęs savo senutėlį motociklą „IŽ Jupiter 3“. Kelis dešimtmečius šis metalinis žirgas slėpėsi garaže, Kazimierui niekaip nekilo ranka jį nurašyti, atiduoti senienų supirkėjams ar kolekcininkams. Ne paslaptis, šis 1976 metų laidos „mustangas“ kadaise nešiojo jo šeimininką net Vidurinės Azijos stepėmis, Dagestano, Armėnijos, Gruzijos keliais, mynė takus su bendražygiais nuo Baltosios iki Juodosios jūros, nuo jos – iki Baltijos.

Jaunystės kelionių romantika, kurią Kazimierui, kaip ir kitam žeimiečiui – Pranui Urmonui Dailidei, sužadino tuo metu Jonavoje gyvenęs būsimasis signataras Gediminas Ilgūnas, iki šiol neišblėso, juolab kad atėjo metas žygeivių patirtį, žinių ir įspūdžių troškimą perduoti ir jaunajai kartai. Artėjantis nepriklausomos Lietuvos jubiliejus, anot K. Mackevičiaus,  – puiki proga prasmingai, be pramuštgalviško pasipuikavimo tai padaryti.

Kelionės draugai – žeimiečiai ir  jonaviečiai. Dulkes pavyko nupūsti ir techniškai patikrinti dar kelis archaiškus kelionių pasiilgusius motociklus – „IŽ 49“, „K-750“, „K-750 M“, šiems į talką bet kuriuo momentu galėjo ateiti „IŽ Planeta 2“, „IŽ Jupiter-2“, „IŽ Planeta 3“, „Java 350“. Motociklus apžergė kariškiai Paulius Diliūnas, Dalė Diliūnienė,  aktoriai Gediminas Gutauskas, Mindaugas Papinigis. Nuo Žeimių birbiančių „technikos stebuklų“ vora patraukė Kėdainių rajono link.

Pirmoji maršruto stotis – Pagiriai. Šis miestelis garsus ne tik savo sodais, bet ir istoriniais įvykiais, laisvės kovomis. Stebėtasi senąja varpine, apžiūrėta ten pat bendražygiams Diliūnams priklausanti senutėlės technikos kolekcija. Kelias vėl nusidriekė atgal, pasižvalgyta Šėtoje ir, užgavus Kauno pašonę, nusigauta Panemunės pilių link. Gelgaudiškyje ištemptos palapinės, čia apsistota nakvynei.

Kitą dieną priartėjo Birštonas. Čia jau kai kam teko paremontuoti savo transporto priemones, į padangas pripūsti oro, nauju pakeisti deficitiniu tapusį 6 voltų akumuliatorių. Pravėrę įspūdingai atrodančios naujutėlės kurorto bibliotekos duris, keliautojai pateko… į gimtadienio šventę. Šauniai bibliotekininkei, kaip ir kitiems žygiu besidomintiems asmenims, teko įteikti Vilniuje išaustą ir  Lietuvos valstybės atkūrimo 100-metį simbolizuojančią tautinę juostelę.

Suvalkiečiai, pasirodo, dosnūs žmonės. Netoli pasienio, pas ūkininkus, visi vaišinosi čiobrelių arbata su medumi, dalijosi kaimo aktualijomis. Savo rimtimi, dėmesiu kultūros paveldui keliautojus maloniai stebino Kazlų Rūdos, Višakio Rūdos, Vilkaviškio, Kudirkos Naumiesčio miesteliai. O štai Čiobiškyje narsuolių laukė senoviniu lynu valdomas keltas, ant kurio teko užkelti motociklus ir, nori nenori, keltis per Nemuną.

Pagaliau peržengtos mūsų rajono ribos. Čia pirmiausia įveikta netoli Kulvos stūksanti kalva, pagerbtas ir paminėtas, kaip spėjama, amžinai savo tėviškėje likęs vienas iš reformacijos pradininkų Abraomas Kulvietis.

Toliau – Vepriai, Ukmergė, vėl Pagiriai. Per tris dienas įveikta apie 500 kilometrų, senai technikai sugrąžinta gyvastis, o keliautojams atsirado daugiau pasitikėjimo savimi. Rodos, patikrinta ir eismo dalyvių tolerancija, važiavimo kultūra. Juk senuose motocikluose posūkiai rodomi ne žibintais, o tam tikrais rankų ženklais, maža to, akumuliatoriai aušinami tik oru. Beje, 60 km per valandą greitis nieko per daug nešokiravo, lėtapėdžiai nesukėlė įtarimo ir policijos pareigūnams.

„Manome, kad mūsų akcija „Apjuoskime Lietuvą tautine juostele“ beveik pavyko. Toliau važiuoti nesiryžome, nes motociklai – ne iš baikerių kolekcijos. Vis dėlto ateityje jie dar pravers“, – sakė garsiųjų kraštiečių pėdomis sekąs sumanymo autorius K. Mackevičius.

KOMENTARAI