Jaunasis mokslininkas domisi ne tik bičių „kalba“ M. Aliuškevičius – konkurso nugalėtojas. Asm. albumo nuotr.

Jaunasis mokslininkas domisi ne tik bičių „kalba“

Gabus, smalsus ir tiriantis bites – toks Jeronimo Ralio gimnazijos moksleivis Matas Aliuškevičius. Neseniai Švietimo ir mokslo ministerijoje vaikinas tapo Europos Sąjungos (ES) jaunųjų mokslininkų konkurso nacionalinio etapo nugalėtoju.

M. Širvelienė: „Viskas įdomu – nėra nuo ko pavargti“
Geriausiems gimnazistams – padėkos ir dovanos
Pirma jonavietė, sėdusi prie autobuso vairo

Penktas kartas sėkmingas 

Paskelbus 2017 metų ES jaunųjų mokslininkų konkurso nacionalinio etapo nugalėtojus, paaiškėjo, kad Jeronimo Ralio gimnazija gali didžiuotis savo auklėtinio, 3d klasės mokinio M. Aliuškevičiaus pasiekimais ir įvertinimu.  Gimnazistas pirmąją vietą laimėjo už bioakustinį bičių tyrimą. Vaikino darbo tema – „Apis mellifera bičių šeimos išsigimimo į traninę šeimą proceso akustinių parametrų tyrimas“.

Svečiuose pas akademiką G. Motuzą.

„ES jaunųjų mokslininkų konkurse dalyvavau penkis kartus. 2013 metais konkurse pristačiau savo darbą „Veprių meteoritinio kraterio erdvinis vaizdas“, tačiau prizinės vietos neužėmiau. 2014-aisiais kartu su broliu Luku taip pat dalyvavome šiame konkurse. Tada laimėjome antrąją vietą pristatę „Akustinį bičių šeimos diagnostikos prietaisą Beegnostic“. 2015 metais pateikiau savo darbą „Apis Mellifera bičių šeimos bioakustiniai ir etologiniai tyrimai bei jų praktinis taikymas“, tačiau tarp prizininkų nepatekau. Pernai dalyvavau su „Veprių meteoritinio kraterio morfologijos tyrimu“. Tąkart mano darbas buvo įvertintas trečiąja vieta. O šiemet man labai pasisekė“, – džiaugėsi Vepriuose augęs jaunuolis, pernai tapęs Jeronimo Ralio gimnazijos moksleiviu.  Vaikinas atstovaus Lietuvai Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurse rugsėjo 22–27 d. Taline. „Tikėjau, kad šis darbas vertas pirmos vietos. Galimybė dalyvauti ES etape yra maloni staigmena. Tačiau iki to laiko dar reikia nuveikti nemažai darbų: patikslinti analizės duomenis, išversti darbą į anglų kalbą, užpildyti įvairias formas konkursui, paruošti plakatus“, – vardijo jis.

Avilys-laboratorija su matavimo įranga.

Tirti paskatino tėtis

Jaunuolis tirti bites pradėjo prieš ketverius metus senelio bityne Vepriuose kartu su broliu Luku. Imtis bičių tyrimo paskatino tėtis Romas. Jis nupirko visą veiklai reikalingą įrangą: mikrofonus, stiprintuvus, diktofoną, aplinkos parametrų matuoklius ir duomenų kaupiklius. Dalį įrangos teko susilituoti pačiam – mikrofoninį stiprintuvą.

„Šių metų darbe pateikti ketverių metų tyrimo rezultatai. Esu dėkingas Aleksandro Stulginskio universiteto dėstytojui doc. Algirdui Amšiejui. Jis yra mano darbo mokslinis konsultantas. Pagrindiniai tyrimai buvo atlikti jo bityne. Atliekant šį darbą, reikėjo biologijos, fizikos, matematikos ir informatikos žinių. Todėl teko perskaityti nemažai vadovėlių ir mokslinių straipsnių, pabendrauti su bitininkais ir mokslininkais“, – pasakojo Matas.

Jaunuolio paskutinio mokslinio darbo tikslas buvo išmatuoti normalios bičių šeimos virtimo į traninę šeimą zvimbimo akustinius parametrus. „Tyrimo metu, kuris truko 20 dienų, į diktofoną įrašiau bičių zvimbimą. Vėliau, panaudojęs mokslines akustinio signalo tyrimo programas, tyriau bičių šeimos spektrus ir suradau parametrą, pagal kurį galima neinvaziniu būdu aptikti bičių šeimos virtimą į traninę šeimą. Pritaikius akustinę bičių šeimų diagnostiką, bitininkams pavyktų sutaupyti daug darbo ir lėšų“, – moksliškai pasakojo vaikinas.

Veprių kaime M. Aliuškevičius yra sukūręs avilį-laboratoriją, kuriame laiko vieną doc. A. Amšiejaus padovanotą bičių šeimą. Būtent ją jis pastoviai stebi ir tiria.

Tiriama bičių šeima A. Amšiejaus bityne.

Gabus ir kitose srityse

M. Aliuškevičius – gabus įvairiose mokslo srityse. Vaikinas dalyvavo „Mano žvilgsnis į supantį pasaulį“, Lietuvos moksleivių fotografijos ir Olimpinės fotografijos respublikiniuose konkursuose ir tapo jų laureatu. Kauno technologijų universitete šių metų kovo 25 dieną vykusiame respublikiniame dr. Juozo Petro Kazicko programuotojų ir informacinių technologijų konkurse moksleivis iškovojo antrąją vietą.

„Pastarajame konkurse dalyvavau  keturis kartus. Pavyko laimėti tik šiais metais. Sukūriau mobiliąją aplikaciją SkiHelp, veikiančią Android operacinėje sistemoje. Aplikacija skirta kalnų slidinėjimo mėgėjams. Ji apskaičiuoja pagrindinius slidinėjimo įrangos parametrus: slidžių ir lazdų ilgį bei apkaustų stiprumą DIN. Pagal užduotus paieškos parametrus suranda artimiausias slidinėjimo trasas, parodo jų aprašymus, trasos planą ir vietą žemėlapyje. Pagal nusileidimo dinamiką įvertina slidininko lygį, apskaičiuoja statistinius slidinėjimo parametrus, slidinėjimo laiką, sunaudotas kalorijas, vidutinį greitį, nučiuožtą atstumą“, – pasakojo Matas.

Domėtis informacinėmis technologijomis ir programavimu Matą paskatino brolis Lukas. Savarankiškai „ralietis“ baigė kelias nuotolines programavimo mokyklas. „Norint išmokti gerai programuoti, reikia ne tik loginio mąstymo, bet ir daug darbo, kad įgytum patirties. Taip pat būtina išmanyti matematiką ir fiziką. Be to, svarbu sukurti gerą, dar nerealizuotą idėją. Todėl privalu nuolat domėtis kitų sukurtomis aplikacijomis“, – teigė jaunasis pašnekovas.

Autoritetas – geologas

Vaikinas turi ir savo autoritetą. Tai – žinomas šalyje geologas akademikas Gediminas Motuza. „Jis surado Veprių (Ukmergės ir Jonavos r.) ir Mizarų (Druskininkų sav.) meteoritinius kraterius ir tiria Lietuvos kristalinio pamato sandarą. Tai daug Lietuvos mokslui padaręs žmogus. Yra be galo kuklus, paprastas ir draugiškas. Šis žmogus – man didis autoritetas. Tikiu, kad kiekvienas gali ką nors pasiekti tik daug ir nuoširdžiai dirbdamas“, – mintimis dalijosi vepriškis.

Vaikinas teigė, kad jo šeimos nariai taip pat domisi mokslu. „Tėtis anksčiau dirbo Kauno technologijos universitete, todėl pasidalija savo patirtimi. Jis taip pat yra mano darbų vadovas. Džiaugiuosi, kad tėvai skatina mane domėtis ne tik mokslu, bet ir kūryba, pavyzdžiui, fotografija,  ir paremia mano pomėgius finansiškai“, – šypsenos veide neslėpė jis.

Fotografijos menas Matui – taip pat nesvetimas. Be to, jis mėgsta slidinėti kalnų slidėmis, keliauti, važinėti dviračiu.

Rinksis informatiką

Jeronimo Ralio gimnazijoje jaunuolis pradėjo mokytis šiais jau besibaigiančiais mokslo metais, anksčiau jis lankė Veprių pagrindinę mokyklą. Vaikino žodžiais, visi gimnazijos pedagogai, kurie jį moko, yra kvalifikuoti ir geranoriški. „Noriu nuoširdžiai padėkoti gimnazijos direktoriui Arūnui Rimkui, anglų kalbos mokytojai Ritai Gečiauskienei, informatikos mokytojai Angelei Buitkienei ir geografijos mokytojai Aušrinei Živaitienei. Šie mokytojai skyrė man nemažai dėmesio ir padėjo dalyvauti konkursuose ir olimpiadose“, – dėkojo M. Aliuškevičius.

Baigęs mokyklą, Matas ketina studijuoti universitete informatiką. „Apie mokslininko karjerą dar negalvoju. Pirmiau reikia įstoti ir baigti universitetą“, – lakoniškai, bet užtikrintai ateities planais pasidalijo vaikinas.

KOMENTARAI