Jaukiuose Kulvos vaikų namuose yra ir liūdnoji pusėR. Jonaitienė, V. Radionovienė ir I. Želvienė džiaugiasi globotinių noru dalyvauti įvairiose veiklose. K. Putelio nuotr.

Jaukiuose Kulvos vaikų namuose yra ir liūdnoji pusė

Šių metų rugpjūčio pabaigoje buvusio Kulvos vaikų lopšelio-darželio patalpose duris atvėrė pirmieji ir erdvūs bendruomeniniai vaikų globos namai. Juose apsigyveno kol kas šeši mūsų rajono našlaičiai, iki tol glaudęsi analogiškoje Elektrėnų globos įstaigoje. Pasidomėjome, kaip sekasi globotiniams persikėlus į naują vietą.

Mokykloms diriguoja ne tik direktoriai, bet ir aktyvus jaunimas
Žemdirbiai raginami pranešti apie naujus žemės plotus
Senamiesčio gimnazijos abiturientai žengė į suaugusiųjų pasaulį

Sąlygos geros

Įėjus į vidų, dvelkia ramybe ir šiluma. Visur žydi gėlės, traukia dėmesį švara ir tvarka. Miegamuosiuose įrengta po dvi lovas – mat pagal visus reikalavimus vienas kambarys skirtas tik dviem globotiniams. Šiuo metu Kulvoje apgyvendinti šeši vaikai, bet netrukus būrelį papildys dar dvi jonavietės iš tų pačių globos namų Elektrėnuose.

Erdviame bendravimo kambaryje rengiami susitikimai su svečiais, čia galima organizuoti diskusijas ar kitokius renginius.

Didžiulė virtuvė panaši į visuomeninio maitinimo įstaigos maisto ruošimo patalpą – yra reikiami įrankiai, šaldytuvas, dujinė viryklė, stalai, visa kita įranga. Ant palangės vazonėliuose įstaigos gyventojai augina prieskonines daržoves. Kitoje patalpoje – skalbykla, kurioje „veiklos“ laukia dvi skalbimo mašinos ir džiovykla. Erdvūs ir šviesūs higienos kambariai. Mergaitėms skirtame kambaryje įrengta vonia, o berniukai gali bet kada mėgautis dušo kabinos teikiamais malonumais. Tačiau gyventojos sakė, kad susitaria, kada ir kur nori pasipliuškenti – vonioje ar duše. Visose patalpose švyti šviesūs to paties gamintojo baldai – spintos, spintelės, lovos, stalai ir t. t.

Rajono Savivaldybės tarybos sprendimu įstaigai įrengti buvo skirta 65 tūkst. eurų.  Visa aplinka rodo, kad gyvenimo sąlygos šiuose globos namuose yra iš tikrųjų puikios.

Viename kambaryje gyvena po du žmones.

Naujoje vietoje

Noriai bendravusios Anastasija, Monika ir Gerda prisipažino, kad žinia apie perkėlimą iš Elektrėnų į Jonavos rajoną labai išgąsdino. Mergaitės suprato, kad jų laukia naujas išbandymas, kitoks gyvenimo etapas, tad su buvusiais draugais atsisveikino nelinksmai. „Ten mes gyvenome ilgą laiką – nuo trejų iki vienuolikos metų. Tai iš tikrųjų nejaukiai jautėmės, – dėliojo nuotaikų mozaiką globotinės. – Tačiau atvykusios į naują gyvenamąją vietą, pamatėme, kad čia visiškai „faina“. Jeigu būtų perkėlę į Jonavos vaikų globos, tai tikrai būtume labai liūdėjusios, o Kulvos kaime kur kas geriau.“

Nors globotinėms dar tiki 12–17 metų, dvi patyrė mamų netektį, viena gimdytoja dukrą pamiršo. Apie tėčius jos nieko negali pasakyti. Jau dabar mergaitės svajoja apie savarankišką gyvenimą ir būsimą profesiją. Štai Monika, pasirinkusi higieninę kosmetiką, mokosi Karaliaus Mindaugo mokymo centre, o paskui norėtų pasukti į Vytauto Didžiojo universitetą ir siekti vadybininkės arba socialinės darbuotojos specialybės. Anastasija atvirai sako esanti dar neapsisprendusi, kokius mokslus pasirinks. O jos brolis Tomas, gyvenantis tuose pačiuose namuose, jau mokosi Kaišiadorių technologijų ir verslo mokykloje, tad į Kulvą sugrįžta tik savaitgaliais, pasibaigus užsiėmimams. Jauniausioji gyventoja Gerda svajoja apie kirpėjos profesiją. Kol kas jos, kaip ir kiti likimo bičiuliai Gabriela ir Gabrielius, lanko Kulvos pagrindinę mokyklą.

Mergaitės pasakoja, kad vakarais skaito knygas, žiūri televizorių, eina pasivaikščioti, randa kitokios veiklos.

Skalbyklos patalpoje yra ir automatinės skalbyklės, ir džiovykla.
Kęstučio Putelio nuotr.

Aktyvūs ir smalsūs

Visu jaunimu rūpinasi socialinė pedagogė Inga Želvienė ir trys jos padėjėjos – Rita Jonaitienė, Birutė Puzinauskienė ir Aušra Navikaitė. Šioji komanda dirba pagal sudarytą grafiką ir dienomis, ir naktimis, taigi globotiniai be suaugusiojo priežiūros nepaliekami.

Pasak I. Želvienės, bendruomeninių vaikų globos namų idėja pasiteisino, visi gyvena draugiškai, nėra jokios trinties, itin ugdomas visų savarankiškumas. „Šios įstaigos įkūrimas – ir mums naujovė. Jonavos vaikų globos namai ir ši aplinka – du skirtingi dalykai. Čia pasijutome tarytum būtume viena didelė šeima“, – pasakojo socialinė pedagogė.

Darbuotojos pasidžiaugė, kad naujuosius Kulvos gyventojus pastebėjo ir į įvairias veiklas įtraukė vietos bendruomenė. Neseniai vykusioje Rudens šventėje Jonavoje mergaitės aukcione pardavinėjo gyvą gaidį, kurį parūpino bendruomenė. „Pradinė kaina buvo tik pusė euro, bet norinčiųjų pirkti radosi vis daugiau ir prekę pardavėme už 20 eurų“, – dalijosi patirtais įspūdžiais globotinės.

„Labai smagu, kad mumis rūpinasi seniūnas Ramūnas Gudonavičius – atvežė ir bulvių, ir drabužių, ačiū jam. Mes esame pakviesti dalyvauti Kulvos bendruomenės projekte „Sportas 2017“. Jau buvome dviračių žygyje, šokių programoje, dalyvausime krepšinio ir ėjimo su šiaurietiškomis lazdomis varžybose, klausysimės paskaitos apie sveiką gyvenseną. Mūsų vaikai niekada neatsisakė dalyvauti nė vienoje veikloje. Labai smagu – stiprėja ryšiai tarp vietos ir mūsų įstaigos gyventojų“, – pasakojo R. Jonaitienė.

Su globotiniais dirba ir vyresnioji bibliotekininkė Vita Radionovienė. Nors šiuo metu knygų šventovėje, kaip ir visame seniūnijos pastate, vyksta remontas, tačiau veikla nenutrūksta.

„Džiaugiuosi, kad vaikai patys ateina į  biblioteką knygų.  Šiandien atėjau jų pakviesti į Jonavos r. savivaldybės viešosios bibliotekos organizuojamą akciją „Moliūgų terasa“. Ten „varžysis“ eksponuojami dekoruoti moliūgai, labai norėtume tapti nugalėtojais ir gauti 20 eurų vertės Pegaso čekį, – pasakojo V. Radionovienė. – O po Naujųjų metų bibliotekos veikla suintensyvės, tikiuosi, kad vaikai dalyvaus knygos rinkimuose, ateis į susitikimus su pakviestais svečiais. Malonu, kad šių namų gyventojai yra aktyvūs ir smalsūs.“

Būtina padėti

Tačiau yra ir liūdnesnė, pašalinei akiai nepastebima gyvenimo pusė, kurią žino tik patys našlaičiai ir jų auklėtojai. Iš Elektrėnų kai kurie globotiniai atvažiavo su suplyšusiais drabužėliais, sudėvėtais batais. Jiems labai trūksta šių daiktų. „Dabar už šį laikotarpį (nuo rugpjūčio 28 d. iki gruodžio 31 d. – I. N.) vienam gyventojui bus skiriama 40 eurų. Už juos reikia nusipirkti viską – nuo apatinių drabužėlių iki striukų ir šiltesnio rūbo, būtina žiemai įsigyti nuo šalčio apsaugančius batus. Bet kaip galima už tokią sumą aprengti? Juolab kai mums leidžiama apsipirkti tik kinų parduotuvėje, kai galėtume batus ar paltuką surasti pigiau, pavyzdžiui, turguje“, – dalijosi mintimis I. Želvienė.

Nedžiugina ir vienai dienai skiriami maistpinigiai – visas vaikų dienos racionas vertinamas tik 3,60 Eur. Žinant šių dienų maisto produktų kainas, belieka tik pečiais trūkčioti. Tačiau yra tokia realybė. „Mūsų gyventojai yra išradingi – sudaro savaitės valgiaraštį, patys gamina. Trūkstamus produktus darbuotojos atnešame iš namų. Šiaip taip sukamės. Ir čia yra tam tikrų reikalavimų – negalima patiekti bet ko“, – pasakojo Rita ir Inga.

Globotiniai norėtų retkarčiais pasigaminti karštų sumuštinių, tačiau neturi elektrinės  keptuvės. Mergaitėms reikėtų plaukų džiovintuvo, žnyplių – juk visos nori atrodyti tvarkingai. Deja, ir šito nėra. Brendimo laikotarpiu būtina pasirūpinti veido oda, bet nėra už ką nupirkti reikiamų kosmetikos priemonių.

„Mums tiktų ir nenauji daiktai, svarbu, kad  būtų dar tinkami naudoti. Iš anksto dėkojame geradariams, suprantantiems mūsų auklėtinių sunkumus“, – dėkojo I. Želvienė, pati vaikystėje netekusi mamos, patyrusi įvairių nepriteklių, gerai suprantanti našlaičio likimą ir dalijanti savo širdies gerumą kitiems.

O ką kalbėti apie kompiuterį, be kurio šiais laikais beveik nė viena šeima neapsieina? Čia jo taip pat nėra.

Artėja kalėdinis laikotarpis, galbūt atsiras geradarių, kurie parems šių bendruomeninių namų gyventojus, padovanos jiems labai reikalingų daiktų, atveš daržovių ar vaisių.

 

KOMENTARAI