Išrūšiuotų šiukšlių pilimas į vieną šiukšliavežį – mitas?

Išrūšiuotų šiukšlių pilimas į vieną šiukšliavežį – mitas?

VšĮ „Pakuočių tvarkymo organizacijos“ atstovai tikrino, kaip jonaviečiai rūšiuoja pakuotės atliekas. Rezultatai rodo, kad šiukšlių rūšiavimas nėra visiems lengvai įkandama užduotis. Negana to, po tyrimo išvadų paskelbimo, socialiniame tinkle „Facebook“ jonaviečiai užvedė diskusiją, ar rūšiuoti šiukšles – verta. Esą visi šiukšlių rūšiavimo konteineriai vis vien yra supilami į vieną šiukšliavežį.

Gimnazistai domėjosi pabėgėlių aktualijomis
Išlydėta jubiliejinė J. Ralio gimnazijos abiturientų laida
Kalėdų senis į šventę atvyko šarvuočiu

Rūšiuoja prastai

VšĮ „Pakuočių tvarkymo organizacijos“ atstovai sausio 23 d. atliko P. Vaičiūno gatvės individualių namų gyventojų išrūšiuotų pakuočių atliekų sudėties tyrimus. Iš 27 pakuotės atliekoms rūšiuoti pastatytų mėlynos spalvos konteinerių surinkta 260 kg atliekų. Iš viso P. Vaičiūno gatvėje yra pastatyti 43 namų savininkams pakuotės atliekų rūšiavimo konteineriai.

Paaiškėjo, kad P. Vaičiūno gatvės gyventojai prastai rūšiuoja atliekas. Nuo viso atliekų kiekio tik 47,85 proc. (124,42 kg) rasta pakuotės atliekų; 10,66 proc. (27,72 kg) rasta mišrios makulatūros; 7,36 proc. (19,12 kg) antrinių žaliavų – tai keptuvės, žirklės, plastikiniai indai, maišai iš tekstilės. Net 34,13 proc. (88,74 kg) nuo visų surinktų atliekų buvo mišrios komunalinės atliekos. Gyventojai į pakuotės rūšiavimo konteinerius buvo išmetę rūbus, staltieses, mezgimo siūlus, vaikų žaislus, eglučių papuošalus, maisto atliekas, rankines, gėles, pušies šakas, dantų pastos bei kremo tūteles, plastikines ardytų automobilių detales, tualetinį popierių, konteinerius nuo iššaudytų fejerverkų, hemodializės vamzdelius.

Klaidina pavadinimai?

„Naujienoms“ susisiekus su „Jonavos paslaugų“ direktoriumi E. Muloku, jis svarstė, kad žmones galbūt klaidina nevisai teisingai ant rūšiavimo konteinerių surašyti pavadinimai.

„Užrašai, kad konteineriai, skirti stiklui, plastikui, popieriui – galbūt klaidina žmones. Šie konteineriai skirti tik pakuotėms. Pavyzdžiui, į plastiką gali būti supakuotas maistas. Tokia pakuotė ir turi keliauti į plastiko konteinerį. Tačiau ten negalima mesti plastikinių žaislų. Kalbant apie stiklo konteinerį, jis skirtas buteliams, stiklainiams be dangtelių ir kitoms stiklinėms pakuotėms. Reikia atkreipti dėmesį, kad čia negali būti išmetami stiklo lakštai, veidrodžiai, elektros lemputės ir kt. Labai svarbu, kad atliekos nebūtų sumaišomos“, – pasakojo  E. Mulokas.

„Jonavos paslaugų“ atliekų tvarkymo skyrius primena, kad pakuotė – tai gaminys, pagamintas iš bet kokių medžiagų ir skirtas gaminiams pakuoti, apsaugoti, gabenti ir pateikti vartotojams ar gamintojams. Pakuotės atliekas iš gyventojų surenkame nemokamai. Sutvarkyti komunalines atliekas, įmestas į pakuotės rūšiavimo konteinerius, atliekų tvarkytojams kainuoja 2,7 karto brangiau nei sutvarkyti atliekas tiesiogiai išmestas į mišrių komunalinių atliekų konteinerius.

Tvarkomos teisingai

Viešojoje erdvėje jau ne vienerius metus sklando gandai, kad rūšiuoti šiukšlių neapsimoka. Esą jos iš skirtingų konteinerių visada supilamos į vieną šiukšliavežį.  E. Mulokas tvirtina, kad tai – tik mitas.

„Galbūt žmonės kartais ir mato, kai rūšiavimo konteineriai supilami į vieną mašiną. Vis tik tai nereiškia, kad šiukšlės sumaišomos – yra mašinų su keliomis sekcijomis. Dėl to išrūšiuotos atliekos pilamos į atskiras, joms skirtas sekcijas. Galiu patikinti, kad atliekos tvarkomos pagal visus reikalavimus, o žmonių geras darbas nenueina veltui. Žinoma, labai svarbu, kad žmonės šiukšles rūšiuotų atidžiai, laikydamiesi visų taisyklių,“ – kalbėjo E. Mulokas.

Kęstučio Putelio archyvinės nuotr.

KOMENTARAI