Į namus belsis sveikatos tyrėjaiŽmonėms patariama būti budriems ir juos aplankiusių tyrėjų prašyti parodyti darbo pažymėjimą. Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka

Į namus belsis sveikatos tyrėjai

Tuoj po Velykų mūsų šalyje prasidės suaugusiųjų sveikatos tyrimas. Per jį numatoma apklausti 25 tūkst. žmonių.

LRT transliuojamame „Dainų dainelės“ etape pasirodys ir gausus būrys jonaviečių
Kalvotoji Buda ir spalvingasis Peštas
Jonavos krašto miškus valdo Dubravos padalinys

Higienos instituto rengiamas suaugusiųjų sveikatos tyrimas Lietuvoje bus atliekamas pirmąkart. Jo tikslas – išsiaiškinti vadinamąjį gyventojų sveikatos raštingumą.

Žmonių bus klausiama, ar stengiasi gyventi sveikai, taip pat ar žino, ką jų sveikatos labui daro valstybė. Pildydami klausimyną gyventojai, be kita ko, turės atsakyti, ar suprato, ką gydytojas aiškino apie užklupusią ligą, ar žino, kur ieškoti informacijos apie negalavimus ir gauti žinių apie sveikatą. Rinkti šių duomenų į namus ateis visuomenės sveikatos biurų specialistai. Jie prašo žmonių supratingumo ir geranoriškumo. Šalies policija pabrėžia, kad gyventojai, prieš įsileisdami tyrimą atliekančius asmenis, turi reikalauti, kad šie parodytų darbo pažymėjimą. Tyrėjams siūloma nešiotis ir ženklus, pažymėtus atstovaujamos įstaigos simbolika.

Visų labui

Higienos instituto Visuomenės sveikatos technologijų centro Tyrimų skyriaus vadovė Aldona Jociutė pasakojo, kad tyrimas vyks visose 60 savivaldybių. Kiekvienoje bus apklausiama kiek daugiau kaip po 400 gyventojų, atrinktų pagal specialią programą, suderintą su Registrų centru. Apklausa bus anoniminė, žmonių pateiktus duomenis tyrėjai naudos tik rezultatams apibendrinti. Siekiama išsiaiškinti, ko reikia, kad Lietuvos piliečiai būtų sveikesni, o susirgę gautų kuo geresnę ir greitesnę pagalbą. „Atsakinėti neprivaloma, kaip neprivaloma įsileisti į namus ir apklausą atliekančių specialistų. Tačiau labai prašome visų geranoriškumo. Juk tyrimas bus naudingas visiems“, – pabrėžė A. Jociutė. Anot pašnekovės, klausimyną sudaro 33 klausimai. Į juos atsakyti gali prireikti nuo 15 minučių iki pusės valandos. „Anketoje teiraujamasi, kiek ir kokių žalingų įpročių turi asmuo, kaip jis vertina savo sveikatą, domimasi, ar žmogus žino apie galimybes dalyvauti sveikatinimo ir sveikatos tyrimų programose“, – dėstė Higienos instituto darbuotoja. Nurodyti vardo, pavardės, adreso ar kitų konfidencialių duomenų nereikės.

Ateis iš anksto nepranešę

Numatoma, kad apklausa prasidės balandį ir truks du mėnesius, o surinkti duomenys bus sisteminami ir išvados daromos iki metų pabaigos. Visuomenės sveikatos biurų specialistų savo namuose žmonės gali sulaukti iki pat vasaros pradžios. Kad vyks vienos ar kitos gatvės kurio nors daugiabučio gyventojų sveikatos tyrimas, iš anksto nebus pranešama.

Mažeikių rajono savivaldybės Visuomenė sveikatos biuro visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė Oksana Budienė teigė, jog pagal Higienos instituto drauge su Registrų centru patvirtintus duomenis šiame rajone vykdant suaugusiųjų sveikatos tyrimą bus apklausta 420 žmonių. „Mažeikiuose kalbinsime 123 vyrus ir 144 moteris, Sedoje – keturis vyrus ir tiek pat moterų. Viekšniuose turėsime apklausti šešis vyrus ir septynias moteris“, – skaičiavo specialistė. Ji pažymėjo, kad Mažeikių rajono ir kitų savivaldybių visuomenės sveikatos biurams atsiųstuose dokumentuose nurodyta, kuriose gatvėse gyvenančius žmones reikia apklausti, tačiau jų pavardės neminimos. „Tad galiu patvirtinti, jog tyrimas tikrai yra anoniminis ir konfidencialus“, – sakė O. Budienė.

Ragina būti budrius

Panevėžio miesto Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė Indrė Čaikienė kalbėjo, kad Panevėžyje taip pat būtina apklausti 420 asmenų: 178 vyrus ir 242 moteris. Atrinkti dešimties Panevėžio gatvių gyventojai. Į jų namus belsis 16 specialisčių. „Lietuvos žinios“ kreipėsi į Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vedėją Ramūną Matonį ir paprašė patarti, kaip elgtis žmonėms, kad vietoj sveikatos tyrėjų neįsileistų sukčių. R. Matonis neslėpė, jog labiau norėtų duoti patarimų apklausos vykdytojams. Pavyzdžiui, būtų gerai, kad jie turėtų kokį nors skiriamąjį ženklą – vilkėtų liemenę su biuro, kuriam atstovauja, emblema, rankose laikytų panašiai pažymėtą rankinę, aplanką ar pateiktų kitą dokumentą. Žmonėms patariama būti budriems ir juos aplankiusių tyrėjų prašyti parodyti darbo pažymėjimą.

lzinios.lt info

KOMENTARAI