Grafikos lakštuose – moterysDanutės Kasparavičienės nuotr.

Grafikos lakštuose – moterys

Kultūros centro Meno galerijoje „Homo ludens“ atidaryta jonavietės Martynos Jančaitytės grafikos darbų paroda „Iliustruota jaunoji Lietuvos mada“. Ten pat kūrėja pristatė tokiu pat pavadinimu savo knygą, tapusią jos, Vilniaus akademijos Kauno fakulteto Grafikos katedros studentės, diplominiu darbu.

Brazilijos dainininkė lietuvišką žiemą užkaitins karnavalo karščiu!
Kūrybingi vaikai suvijo spalvingą folkloro siūlų kamuolį
Ypatinga muzikinė dovana jonaviečiams

Madų iliustracijos istorija prasidėjo XV–XVI amžiuje. Jos užuomazgos – tai įvairūs žymių žmonių, valdovų portretai, kurie lėmė atpažinimą ne vien nuo individo veido bruožų, o ir nuo jo kostiumo. Pradžioje tokia iliustracija buvo traktuojama ne kaip meno kūrinys, o kaip dokumentas ar rūbo dėvėjimo instrukcija. Šiandien tai viena iš grafikos meno atšakų.

„Knygoje ir ekspozicijoje stengiausi paanalizuoti man rūpimą jaunosios lietuviškos mados diskursą, pateikti naują, savitą požiūrį į šį reiškinį. Svarbu ne tik rūbų klostės, spalvos, bet ir mados ženklo reikšmė, jo filosofija. Sakoma, tai, ką žmogus dėvi, atskleidžia jo asmenybę, o tie, kas kuria madą, atspindi tautos veidą“, – kalbėjo jaunoji grafikė.

Grafikos lakštuose – ir tušas, ir pastelė, ir akrilas, ir akvarelė, tai, ką suvaldo kūrėjos ranka ir vaizduotė. Ryškėja minimalizmo estetika, avangardinis stilius, subtili, kartais net provokuojanti elegancija. Šiuolaikiniai mados namų pavyzdžiai nestabdo, o, priešingai, inspiruoja jonavietės įkvėpimą.

Įdomi, dailių moters veidų ir tarsi įvairias paslaptis bylojančių pirštų paroda veiks iki spalio 20 d.

KOMENTARAI