Dviejų partijų pavadinimai skiriasi vos vienu žodžiuR. Latviūnienė, M. Sinkevičius. K. Putelio nuotr.

Dviejų partijų pavadinimai skiriasi vos vienu žodžiu

Šių metų kovo mėnesį susikūrė nauja politinė organizacija – Lietuvos socialdemokratų darbo partija (LSDDP), kuriai vadovauja buvęs social­demokratas Gediminas Kirkilas. Šios partijos padalinys atsirado ir mūsų krašte. Taigi šiuo metu Jonavos rajone veikia du socialdemokratinės pakraipos skyriai: Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP), vadovaujama Mindaugo Sinkevičiaus, ir LSDDP, kurios pirmininke išrinkta Rita Lat­viūnienė. Politinių organizacijų pavadinimai skiriasi labai nedaug, tad rinkėjams reikės būti itin atidiems, balsuojant už rajono mero ir Tarybos narių kandidatus. Apie tai pasidalyti nuomonėmis sutiko abiejų skyrių lyderiai.

Seimo Švietimo ir mokslo komitetui išsiųsta per 1170 Jonavos jaunuolių parašų
Urėdijų reforma kelia nerimą dėl miškininkystės ateities
Jonavos miesto gyventojai kviečiami atsiimti paramą

Naujas padalinys

R. Latviūnienė, pradėjusi vadovauti LSDDP Jonavos skyriui, teigia esanti patenkinta šiai partijai priklausančių parlamentarų veikla. Jie, sudarę sutartį su Valstiečių ir žaliųjų sąjunga ir esantys valdančiojoje koalicijoje, savo aktyvumu gerokai lenkia opozicijoje esančius Socialdemokratų partijos narius. „Mūsų partijos narių pasiūlymai rado pritarimą ir buvo priimti Seime. Tai ir mokesčių sumažinimas, ir užmokesčio didinimas, kai kurie kiti. Šiuo metu Seimo LSDDP frakcijos nariai aktyviai rengia pasiūlymus tam, kad būtų sutrumpintas Teismo psichiatrinės ekspertizės laikas nuo smurto nukentėjusiems ar prievartą patyrusiems vaikams. Rengiama ir kitų įstatymo projektų. Frakcijai priklauso ir Jonavoje gerai žinomas Seimo narys Rimantas Sinkevičius, – sakė LSDDP Jonavos skyriui vadovaujanti R. Latviūnienė. – Įstatymai priimami – tai rodo, kad partija nemiega, bet siekia įvykdyti programoje iškeltus tikslus.“

Ji džiaugiasi, kad naujosios organizacijos vadovybė pirmiausia surenka reikiamą informaciją iš skyrių, o tada išk­ilusias problemas svarsto kiekvieną mėnesį šaukiamame partijos tarybos posėdyje. „Visi sprendžiami klausimai ateina iš apačios, o nenuleidžiami iš viršaus. Nesvarbu, kokia tai būtų tema – medicina, švietimas, kita. Pirmiausia surenkamos žinios iš provincijos, o tuomet ieškoma sprendimo. Jeigu tokia pozicija išliks ir ateityje, tai tikrai bus žingsnis į teisingumą. Buvome įpratę, kad rajonai turėdavo prisitaikyti prie nurodymų, gaunamų iš viršaus. Dabar situacija visiškai pasikeitė“, – akcentavo politikė.

Šiuo metu sprendžiamas naujosios partijos finansavimo klausimas. „Kaip bus dėl dotacijų, dar neaišku. Bet nederėtų džiaugtis ir ploti rankomis, kad LSDDP negaus finansavimo. Šiuo metu pasiūlytas Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo bei finansavimo kontrolės įstatymo pakeitimas iš esmės atvertų kelią mažesnėms partijoms rengtis rinkimams ir skaidriai dirbti. Pasigirsta nuomonių, kad naujos politinės organizacijos nariai į Seimą išrinkti kaip Socialdemokratų partijos nariai. Bet nepamirškime, kad mūsų LSDDP frakcijai Seime priklauso ir žmonės, rinkimus laimėję vienmandatėse apygardose. Turėtume gerbti rinkėjų nuomonę ir į tai atsižvelgti. Tikimės, jog artimiausiu metu šis klausimas bus išspręstas“, – samprotavo R. Latviūnienė.

Jos nuomone, panašūs, bet skirtingų partijų pavadinimai rinkimams didesnės įtakos neturės. „Jonava – mažas miestas, vieni kitus pažįsta, tad mūsų skyrius nebijo ateinančių rinkimų į Savivaldybės tarybą. Rinkėjai paskaitys abiejų partijų programas ir supras, kad jos labai skiriasi. Manau, programa suteiks galimybę įvertinti tai, kas daroma jau dabar, kas planuojama padaryti, kokie yra LSDDP prioritetai.  Antra vertus, mūsų frakcija sudarė koaliciją su valstiečiais ir žaliaisiais, dabar prisijungė ir partijos „Tvarka ir teisingumas“ frakcijos nariai, o socialdemokratų parlamentarai suėjo į koaliciją su konservatoriais. Tai taip pat turės įtakos rinkėjams  apsispręsti“, – sakė skyriaus pirmininkė.

Vertybės nesikeičia

LSDP Jonavos skyriui vadovaujantis M. Sinkevičius teigia žinantis apie neseniai įkurtą ir savo pavadinimu labai panašios politinės organizacijos – Lietuvos socialdemokratų darbo partijos – padalinį Jonavoje. Jo teigimu, šios partijos susikūrimą Lietuvoje ir vėlesnį skyriaus Jonavoje įsteigimą lėmė Seime įvykusi Gintauto Palucko ir Gedimino Kirkilo šalininkų skyrybų drama. M. Sinkevičius pabrėžė, kad šios dramos purslai LSDP Jonavos skyriaus nepalietė.

„Nė vienas iš mūsų 290 skyriaus narių neperbėgo į naująjį padalinį. Mes išlikome vieningi socialdemokratai. Pasakyčiau net kitaip – mes nesame nei Kirkilo, nei Butkevičiaus, nei Palucko socialdemokratai. Mes esame Jonavos socialdemokratai. Lyderiai gali keistis, bet vertybės, kuriomis vadovaujamės, tikslai bei uždaviniai kurti ir puoselėti savo kraštą mus veda į priekį ir nesikeičia“, – patikino LSDP Jonavos skyriaus vadovas.

LSDP – jonaviečiams  gerai žinoma politinė jėga. Jos atstovas Eugenijus Sabutis surinko daugiausia rajono žmonių palaikymo balsų ir yra rajono meras. Jis kartu su kolegomis Savivaldybės taryboje aktyviai dirba, spręsdamas kasdienius rūpesčius ir vykdydamas duotus rinkimų pažadus.

„Mūsų partijos atstovai, kartu su koalicijos partneriais jau ne vienus metus vadovaudami rajonui, atliko nemažai darbų. Tai:  šilumos ūkio pertvarka, daugiabučių namų renovacija, Sporto arenos statyba, dviračių takų ir poilsio erdvių, slidinėjimo trasų  įrengimas ir pan. Jau visai netrukus, prasidėjus rinkimų agitacijai, pristatysime praėjusio ketverių metų politinio sezono darbo rezultatus, pasiūlysime naujas kryptis ir idėjas, išklausysime, kurias palaiko ir kurioms pritaria jonaviečiai“, – teigė M. Sinkevičius.

Pirmininkas neabejoja, kad mūsų krašto rinkėjai, atėjus laikui balsuoti, atpažins tuos asmenis, kurie ilgą laiką realiais darbais kuria Jonavą, ir atskirs juos nuo politikos naujokų, priklausančių labai panašaus pavadinimo partijai.

„Konkurencijos mes tikrai nebijome, bet tikime, kad ji vyks nepaminant moralės, padorumo principų ir nesieks suklaidinti rinkėjus. Artėjantis rinkimų pusmetis, be abejo, išjudins politines partijas. Esu tikras, kad spaudoje, televizijoje, socia­liniuose tinkluose jau netrukus bus keliamos senos ir naujos problemos, žarstomasi realiais ir utopiniais siūlymais, dalijamasi pagrįsta ir pritempta kritika. Tačiau mes, Socialdemokratų partijos Jonavos skyriaus nariai, esame tam pasiruošę“, – akcentavo M. Sinkevičius.

Unikali situacija

Kuriant Lietuvos socialdemokratų darbo partiją, buvo teigiama, kad į naują politinę organizaciją jungiasi apie tūkstantis iš LSDP pasitraukusių jos narių, tiek pat įsilieja Darbo partijos atstovų, o dar apie trečdalį sudaro žmonės, nepriklausantys jokioms politinėms jėgoms. Į naują politinę organizaciją įstojo buvę darbiečiai Živilė Pinskuvienė, Jonas Pinskus, Kęstutis Daukšys su žmona, buvęs Seimo pirmininkas Vydas Gedvilas su žmona Jolanta, verslininkas Andrius Šedžius, kiti.

Naujos partijos iniciatoriai – nuo socdemų atskilę ir vėliau su Valstiečių ir žaliųjų sąjunga koalicijos sutartį pasirašę G. Kirkilas, buvęs teisingumo ministras Juozas Bernatonis, Seimo vicepirmininkė Irena Šiaulienė, buvusi sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė, buvęs susisiekimo ministras, nuo Socialdemokratų partijos Jonavoje parlamentaru išrinktas R. Sinkevičius, frakcijos Seime seniūnas Andrius Palionis. Iš LSDP pasitraukęs buvęs premjeras Algirdas Butkevičius ir iš jos gretų pašalintas Antanas Vinkus į LSDDP nestojo.

Nors G. Kirkilas teigia, kad LSDDP įkūrimas – dovana Lietuvos 100-mečiui, politologai mano kitaip. Anot jų, abiejų politinių organizacijų perspektyvos yra gana abejotinos, o dviejų socialdemokratinių partijų veikimas neduos naudos nė vienai. Anot politologės Rimos Urbonaitės, „dvi partijos, tarp kurių rinkėjas jau šiandien gerokai painiojasi, besistumdydamos tarpusavyje, gali viena kitą tiesiog numarinti.“

Jonavos rajone susidarė unikali situacija: buvęs ilgametis LSDP Jonavos skyriaus pirmininkas, parlamentaras R. Sinkevičius pasirinko LSDDP, o rajonui vadovavęs, ėjęs ūkio ministro pareigas jo sūnus Mindaugas liko ištikimas ir sėkmingai vadovauja Jonavos socialdemokratams. Ar tai nesudarys painiavos rinkėjui, parodys ateinančiais metais vyksiantys savivaldybių tarybų rinkimai.

KOMENTARAI