Du pasakojimai: nepasitikėjimas anuomet ir dabar„SOS vaikų kaime“ gyvena tėvų priežiūros netekę vaikai. Asociatyvi nuotr.

Du pasakojimai: nepasitikėjimas anuomet ir dabar

Jonavoje gyvenanti Jadvyga Vidzickienė nuo praėjusių metų gauna SMS žinutes, kuriomis prašoma paaukoti po 2 eurus, skambinant mobiliojo ryšio telefonu. Moteris nori išsiaiškinti, ar taip nesukčiauja piktavaliai.

Įsimintina stovyklaujančių vaikų diena (FOTO)
Kablelio nuosprendis: nupjauti nereikia išsaugoti
Teismas po 2 metų nusprendė: V. Krajauską partrenkusi mergina – kalta

Padėkos už nieką (?)

„Gegužės 5-ąją į mano telefoną atplaukė tokio turinio žinutė: „Prieš Mamos dieną į „SOS vaikų kaimą“ pateko 5 nauji vaikai. Padėkite jiems sukurti jaukius namus – skirkite 2 Eur, skambindami telefono numeriu 1471“. Norėčiau išsiaiškinti, ar tai nėra sukčių noras apgauti žmones, ar iš tiesų reikalinga tokia pagalba?“ – laiške klausia p. Jadvyga.

Jonavietė patikslina, kad panašaus turinio žinutes yra gavusi ir per šv. Kalėdas, ir per šv. Velykų šventes. „Keisčiausia, kad po kelių dienų atsiunčia SMS padėkas už suteiktą paramą, nors niekada tuo telefono numeriu neskambinau ir nesiunčiau jokių pinigų. Jeigu žinočiau, kad tikrai tie keli eurai pateks vaikams, nedvejodama paskambinčiau ir paremčiau tėvų netekusius ar vargingai gyvenančius nepilnamečius. Todėl labai prašau padėti išsiaiškinti, ar tai eilinis sukčiavimas, ar nuoširdus pagalbos šauksmas“, – priduria laiško autorė.

Nepamiršta auka

Dažnai paaukoti prašoma skambinant nurodytais telefonais įvairių televizijos laidų metu, tačiau mobiliojo ryšio numeriais ieškoti aukotojų iki šiol neįprasta praktika. Todėl kreipėmės į organizacijos „SOS vaikų kaimai“ atstovus ir paprašėme  pakomentuoti susidariusią situaciją.

„Iš jūsų nurodyto numerio auką esame gavę dar 2014 metais, paramos koncerto „Padėkite turėti mamą“ metu. Esame dėkingi už suteiktą paramą prieš ketverius metus ir kviečiame savo buvusius aukotojus vėl prisidėti. Be jokios abejonės, gerbiame asmens prašymą. Jei asmuo nebenori gauti iš mūsų informacijos, šiuo numeriu jos daugiau nebesiųsime. Su jūsų skaitytoja jau susisiekėme asmeniškai bei atsiprašėme už sukeltus nepatogumus. Iš kitos pusės, labai malonu iš jūsų sužinoti, kad numerio savininkė nėra abejinga tam, kas vyksta aplinkui: yra ne tik parėmusi „SOS vaikų kaimus“, bet taip pat padėjusi ne vienai kitai šeimai. Tik asmeniškai prisidėdami prie pokyčių, galėsime juos pasiekti“, – rašoma atsakyme.

Internete nurodoma, kad tėvų netekusiais ir į skurdą patekusiais vaikais rūpinasi SOS draugų klubas – organizacija „SOS vaikų kaimai“, įsikūrusi Vilniuje. Čia pat paaiškinama, kad tapti SOS draugų klubo nariu ir nuolatiniu rėmėju galima siunčiant žinutę trumpuoju numeriu 1471. Žmogus, nusprendęs paremti šį sambūrį,  siųsdamas žinutę, turėtų nurodyti savo aukojamą pinigų sumą, todėl privalo parašyti tokį tekstą: „SOS5“, „SOS8“, „SOS10“. Taip būtų aišku, kokia suma skiriama „SOS vaikų kaimui“. Jeigu nuolatinis rėmėjas nuspręstų nutraukti paramą, pakaktų nusiųsti žinutę, kurioje būtų žodis „STOP“.

Aferistų metodai

J. Vidzickienės nepasitikėjimas visiškai pagrįstas. Nūdienos laikais įvairiose žiniasklaidos priemonėse randame nemažai panašaus turinio žinučių, kuriomis prašoma paremti sergantį ar į bėdą patekusį žmogų. Patiklieji gyventojai, net nepasidomėję, ar tai ne naujas sukčiavimo būdas, skuba pervesti pinigus į nurodytą sąskaitą arba tiesiog skambinti telefonu, taip atiduodami savo auką. Tik vėliau paaiškėja, jog tas prašytojas yra aferistas.

Apgavikai prasimano įvairių būdų, kaip į savo pinkles įvilioti žmones ir iš jų išvilioti pinigų sumas. Paprasčiausias metodas – pranešti apie artimo žmogaus nelaimę, pavyzdžiui, sužalojo kitą žmogų, kuriam reikalingi pinigai, kad nesikreiptų į policijos pareigūnus. Dar vienas nesudėtingas sumanymas – elektroninių duomenų išprašymas. Pasitaiko atvejų, kai prisistatoma socialiniais ar „Sodros“ darbuotojais ir sėkmingai išviliojami pinigai iš garbaus amžiaus gyventojų. Panašių atvejų būta ir Jonavoje. Į aferistų pinkles ne vieną kartą mėginta įvilioti ir šių eilučių autorę.

„Žinodama, kad visokio plauko apgavikai yra gana gudrūs bei apsukrūs, suabejojau ir šiomis žinutėmis. Jeigu pagalbos prašo tikrai veikiančio klubo „SOS vaikų kaimai“ nariai, pagal galimybes paremsiu“, – sako moteris, prisimindama seną įvykį apie pagalbą visai nepažįstamai vilniečių šeimai.

Širdies balsas

Namuose tvarkydama dokumentų archyvą ir savo biblioteką, ji surado dokumentus, liudijančius apie suteiktą materialinę paramą Vilniuje gyvenančiai šeimai.

„Prieš tris dešimtmečius Lietuvą apskriejo žinia apie vilniečių šeimos tragediją, kurios smulkmenų nebeprisimenu. Jeigu atmintis neklysta, įvykis susijęs su „diedovščinos“ sovietų armijoje pasekmėmis. Dabar jau ne tas svarbu. Svarbiausia, kad mes, statybos tresto ir valdybų darbuotojai, atskubėjome šiai šeimai į pagalbą – suteikėme finansinę paramą“, – prisimena jonavietė.

J. Vidzicikienė sako, kad niekas neįsakė rinkti pinigų nepažįstamos šeimos paramai – anot jos, taip liepė širdis.

„Sąrašai, kuriuos suradau tarp įvairių dokumentų, parodo, kad kiekvienas aukojo pagal savo galimybes – po vieną, tris, penkis ar net 10 rublių. Iš viso surinkome 948 rublius. Tais laikais tai buvo nemaža suma. Niekas nepriekaištavo, nesipiktino, kiekvienas suprato situaciją – tėvų sielvartą įvykus tragedijai“, – pasakoja J. Vidzickienė.

Iki šių dienų moteris išsaugojo nelaimėn patekusio kario tėvo atviruką, kuriame rašoma: „Miela Jadvyga, Artūro tėvai ir brolis linki Jums tik saulėtų dienų. Lai Jūsų gyvenime tebūna laimė ir džiaugsmas. Ačiū Jums už paramą. Tik doro žmogaus širdis gali atjausti kitų skausmą. Šie metai mūsų šeimai buvo žiaurūs – palaidojau Mamą, Tėvelį, svainį. Tik tokių žmonių dėka mes dar laikomės. Dėkojame labai labai. Artūro tėvas.“

Padėkos laiškas rašytas 1988 m. gruodžio 29 d.

Gėris slypi sieloje

Jonavietė prisipažįsta, kad, suradusi šiuos sąrašus, norėjo sunaikinti, bet paskui apsigalvojo. Juose yra daug pavardžių žmonių, kurie jau ilsisi amžinojoje ramybėje, kiti – šiandien sulaukę garbaus amžiaus. Ant šešiolikos lapų sudarytuose sąrašuose aptinkame ir pažįstamų, dabar tebedirbančių ir gyvenančių Jonavoje asmenų.

„Mano nuomone, anuomet žmonių sielos ir sąžinė buvo švaresnės. Juk neklestėjo tokios apgavystės, melas, nepasitikėjimas vieni kitais. Išgirdome apie žmonių bėdą – savo noru atėjome į pagalbą. O šiandien nebegali žinoti, kur melas, kur tiesa. Gavusi kelias žinutes, ir aš pati suabejojau, ar tik ne aferistai pasipelnyti sumanė“, – dalijasi mintimis J. Vidzickienė.

Moteris įsitikinusi – kiekvieno dvasiniai turtai slypi viduje, tad žmones gali suvienyti tik  gerumas, nuoširdumas ir atjauta.

SOS atstovų komentaras

Organizacija „SOS vaikų kaimai“ rūpinasi tėvų netekusiais ir socialinės rizikos šeimose augančiais vaikais. Taip pat didelį dėmesį skiriame šeimų stiprinimui, teikiame pagalbą, konsultacijas ir palaikymą, padėdami sunkių iššūkių gyvenime turintiems žmonėms atsistoti ant kojų, išmokti pasirūpinti tiek savimi, tiek savo vaikais. Dirbame, norėdami pasiekti, kad vaikai augtų laimingose ir saugiose šeimose. Sau keliame tikslą ne tik aprengti bei pamaitinti likimo nuskriaustą vaiką, bet ir padėti jam pasiruošti savarankiškam gyvenimui užaugus. Vaikams suteikiama visavertė pagalba: profesionalų komandoje dirba ne tik globėjai, bet ir psichologai, mokytojai, kiti specialistai.

Visos šios veiklos negalėtume vykdyti be piniginių lėšų. Esame nepaprastai dėkingi visiems žmonėms ir verslo įmonėms, kurios remia mūsų veiklą ir taip leidžia ją plėsti. Mūsų misija – padėti vaikams susigrąžinti laimingą vaikystę. Visi žinome dabartinę situaciją Lietuvoje ir tai, kad tokios pagalbos reikia tūkstančiams vaikų bei šeimų.

Mūsų organizacijai reikia ne tik finansinės paramos: nuolat ieškome profesionalių globėjų, SOS mamų ir kitų specialistų. Profesionalūs globėjai rūpinasi tėvų priežiūros netekusiais vaikais ir suteikia jiems galimybę atsidurti mylinčioje ir dėmesingoje šeimoje, jaukiuose namuose. Tai apmokama veikla, o „SOS vaikų kaimas“ globėjus ne tik parengia, bet ir prižiūri bei konsultuoja nuolatos. Taip pat dalis mūsų globojamų vaikų gyvena SOS kaime. Čia 12 SOS šeimų gyvena greta, vienoje bendruomenėje. Kiekvienoje šeimoje auga po kelis vaikus, turinčius SOS mamą, SOS tetą bei vadinančius vienas kitą broliais ir seserimis. Kiekviena SOS šeima turi savo namą, kuriame kasdien tvarkosi ir šeimininkauja visi kartu – kaip ir bet kuri kita šeima Lietuvoje.

 

KOMENTARAI