Draugus, emocijas ir kūrybą sujungė teatrasAkimirka iš spektaklio „Dalykai“. Indrės Darelaitės nuotr.

Draugus, emocijas ir kūrybą sujungė teatras

Praėjusį savaitgalį Jonavoje vyko jau 6-asis tarptautinis vaikų ir jaunimo teatrų festivalis DEK (Draugai, Emocijos ir Kūryba). Jame netrūko nei mažiesiems skirtų spektaklių, nei naujoviškos kūrybos. Renginį organizavęs Jonavos kultūros centro (JKC) Teatro skyrius žada, kad ateityje jonaviečiai galės pamatyti dar daugiau išskirtinių ir neįprastų reginių.

Spektaklio premjera nepaliko abejingų
Vyšnialaukyje dainomis ir eilėmis palydėta vasara
Pirmą kartą Jonavoje – fotomenininko A. Sutkaus paroda

Žiūrovai stebėjosi

Muzikinis lėlių spektaklis „Voro vestuvės“, kvantinės fizikos paskaitų ciklo inspiruotas spektaklis „Dalykai“, teatrinės improvizacijos dirbtuvės su „Pagauk kampą“ aktoriumi Mariumi Čižausku, Indrės Pivoraitės vedamos scenos judesio pamokos, šių dienų jaunuolių kasdienybę atspindintis spektaklis „Voratinklis“ – tokie pasirodymai ir veiklos visą savaitgalį buvo prieinami festivalio žiūrovams, apsilankiusiems JKC erdvėse.

Apie DEK jonaviečiai galėjo išgirsti ir tiesiog išėję pasivaikščioti po Joninių slėnį – čia vėlyvą šeštadienio vakarą vyko dangaus stebėjimas „Signalai“, skambėjo garso atmosfera „Robotai skaito Vydūną“. Pastaroji, ko gero, labiausiai stebino – robotų balsais ir „kampuota“ intonacija skaitoma istorija skambėjo taip, kad nieko nežinoję apie festivalį praeiviai tik gūžčiojo pečiais ir svarstė, kas taria žodžius. Vieni spėjo, kad tai daro žemaičiai, kiti manė, kad galbūt latviai ar net senų senovėje į Pietų Ameriką emigravusių lietuvių vaikai. Netrūko ir tokių, kurie atvirai tikino nesuprantantys tokio meno. Ir vis dėlto, stebint žiūrovų reakcijas, nė sekundei nekilo dvejonių – tokia kūryba nepalieka abejingų.

G. Gutauskas. Indrės Darelaitės nuotr.

Išskirtinė kūryba

Kaip pasakojo renginį organizavusio JKC Teatro skyriaus vadovas-režisierius Gediminas Gutauskas, šiais metais DEK pasiūlė naujovių šiek tiek kitokio meno gerbėjams. Rengiant festivalio programą, pagrindinis tikslas buvo pritraukti menininkus, kurie galėtų pateikti kuo daugiau skirtingo žanro kūrinių. „Vaikų ir jaunimo teatrų festivalis DEK vyksta kas dvejus metus.  Buvo veiklų, kurios patiko ir trejų metų vaikams, ir suaugusiesiems. Įvairovės tikrai netrūko. DEK parodė tokios kūrybos, kokios paprastai nepamatysi plačiuosiuose ekranuose. Gal tai ne visiems patiko, bet jei kūryba skatina kelti klausimus, erzina ir „peršti“, vadinasi, pavyko žmones pasiekti. Kasdienius dalykus ir juokelius galime matyti internete, televizijoje ar savo kasdienybėje, tad gal metas pabandyti atrasti kažką daugiau? Po spektaklio „Dalykai“ sulaukiau ir senjoro padėkų. Jis tikino, kad tokie renginiai Jonavoje turi būti organizuojami kuo dažniau. Esą spektaklis jį labai nustebino kitu „kampu“. Tai tik įrodo, kad yra žmonių, kurie nori matyti naujovišką, gal kartais ir neatrastą meną“, – mintimis dalijosi G. Gutauskas.

Scenos judesio pamokose dalyviai atliko įvairius pratimus. Indrės Darelaitės nuotr.

Komplimentai JKC

DEK padėjo užmegzti kontaktus su menininkais ir kūrėjais, kurie iki šiol neviešėjo Jonavoje. Jie ne tik žadėjo sugrįžti, bet ir žėrė komplimentus JKC.

„Vilniaus teatras „Lėlė“ į mūsų miestą atvyko pirmą kartą, tačiau pažadėjo dar sugrįžti ir pristatyti edukacinę programą. Mes stengsimės, kad ryšys nenutrūktų, nes tai – galimybė jonaviečiams pateikti dar daugiau spektaklių. Šiuo metu bendraujame ir su spektaklio „Dalykai“ režisieriumi Pauliumi Markevičiumi. Jis turi pagal Albero Kamiu „Užrašus“ pastatytą monospektaklį. Įdomu tai, kad Paulius vienu metu jį rodo tik vienam žiūrovui. Bandome režisierių įkalbėti, kad jis priimtų bent po kelis žmones, tuomet pasirodymą galėtų pamatyti daugiau žiūrovų. Kaip ten bebūtų, tikimės, kad monospektaklis tikrai bus atvežtas į Jonavą. Tiesa, P. Markevičių labai nustebino JKC salės techninės galimybės. Nors „Dalykus“ jis dažniausiai pristato Molėtų observatorijoje, Vilniuje įsikūrusiame „Meno forte“, tačiau išgirdome komplimentą, kad niekur kitur spektakliui nebuvo tokių scenos sprendimų. Galime pasidžiaugti, kad įvairiems kūrėjams turime pritaikytas patalpas, kad čia galima pristatyti nuostabius reginius“, – kalbėjo G. Gutauskas.

Nėra populiarus

Pasakodamas apie praėjusį festivalį, Teatro skyriaus vadovas pripažįsta, kad ne visi spektakliai sulaukė jonaviečių dėmesio. Jo žodžiais tariant, šios  srities menas nėra pats populiariausias, tačiau tuo stebėtis neverta.

„Žinoma, teatro populiarumo norėtųsi. Kita vertus, galbūt nereikia per daug tikėtis, kad juo domėtųsi daugybė žmonių. Sunku pasakyti, kas padidintų gerbėjų ratą. Galbūt didesnis teatro prieinamumas. Galiu pasakyti, kad bandysiu Jonavos publikai pateikti kuo daugiau nematytų dalykų. Tikiu, kad jie atras savo žiūrovus“, – tikino G. Gutauskas.

KOMENTARAI