Dosnūs jonaviečiai padovanojo upę kraujoNeatlygintinais kraujo donorais Jonavoje tapo 195 žmonės. D. Kasaparavičienės nuotr.

Dosnūs jonaviečiai padovanojo upę kraujo

Šiomis dienomis Nacionalinis kraujo centras vykdo „Neatlygintinos kraujo donorystės turą per Lietuvą 2017“. Ši akcija, kada įvairių Lietuvos miestų ir miestelių gyventojai kviečiami neatlygintinai paaukoti kraujo, skirta paminėti birželio 14-ąją – Pasaulinę kraujo donorų dieną.

Išrinktos „Metų jonavietės“
Globėjai pristatė savo pomėgius
„Baldai Jums“ gimtadienio proga – apdovanojimai

Jonavą kraujo donorystės turas pasiekė birželio 27-ąją. Sąjūdžio aikštėje jonaviečiai buvo laukiami 12–19 valandomis.

Neabejingi

Šiais metais surengtas jau aštuntasis Nacionalinio kraujo centro turas. Šių metų šūkis – „Nelauk! Dalinkis krauju. Dalinkis dabar. Dalinkis dažnai“. Organizatorė Rimantė Vanagienė džiaugėsi, kad Lietuvos gyventojai supranta kraujo donorystės svarbą. „Esame nutarę aplankyti 32 šalies miestus ir miestelius. Mes matome, kad donorų skaičius sparčiai auga, kiekvieną kartą atsiranda žmonių, kraujo aukojančių pirmą kartą“, – pasakojo p. Rimantė. Pasak jos, jonaviečiai ypač aktyvūs. 2015 m. akcijoje dalyvavo 159 žmonės, o pernai – 163. „Tikiu, kad šiemet jūsų mieste donorais taps apie 200 gyventojų. Štai jau per dvi pirmąsias valandas kraujo paaukojo 60 žmonių. Tai labai geras ir džiuginantis rezultatas“, – teigė organizatorė.

Nors šiuo metu turas jau įpusėjo ir kraujo atsargos yra kiek didesnės nei įprastai, pasak R. Vanagienės, situacija gali greitai pasikeisti. „Tam tikrų grupių kraujo turime, bet mums visada trūksta pirmos neigiamos kraujo grupės. Tikrai nėra taip, kad galėtume būti ramūs, – pasakojo ji. – Vieną dieną kraujo gali prireikti mums ar mūsų artimiesiems, todėl visi, kurie tik galime aukoti, turime būti neabejingi.“

Sotus ir pailsėjęs

Kiekvienas, prieš tapdamas kraujo donoru, turi įvertinti savo sveikatos būklę. Taip pat svarbu, kad žmogus ateitų pavalgęs, atsigėręs ir pailsėjęs. Kraujo nepatartina duoti pavargusiems, neišsimiegojusiems žmonėms. Po procedūros negalima sportuoti ir vartoti alkoholinių gėrimų. „Žmogus tądien turėtų būti pasyvesnis nei įprastai“, – teigė R. Vanagienė.

Donorų organizatorė pasakojo, kad kraujo donorystės akcijų metu daugiau orientuojamasi į jaunesnio amžiaus sveikus žmones. Pasak jos, Jonavoje dažniausiai sulaukiama trisdešimtmečių, bet ateina ir vyresnių. „Pagal taisykles, prie kraujo donorystės prisidėti gali 18–65 metų amžiaus žmonės“, – teigė R. Vanagienė. Be amžiaus, svarbus ir kūno svoris – kraujo duoti negali žmonės, sveriantys mažiau nei 50 kilogramų. Nacionalinio kraujo centro darbuotojai, jei tik jiems kyla įtarimų, kad žmogus per liesas, patikrina jo svorį.

Pagerbta donorė

Jonavietė Marijona Kiškionienė pirmą kartą kraujo donore tapo daugiau nei prieš 40 metų. „Anksčiau kiekviename kolūkyje turėjo būti dainuojančių žmonių ansamblis, taip pat ir kraujo donorų grupė. Mes sudarėme 15 žmonių komandą, kuri, atėjus laikui, visuomet aukodavo kraujo“, – prisiminimais dalijosi garbaus amžiaus moteris. Kraujo donore ji yra tapusi net 33 kartus. „Turiu medalių, apdovanojimų. Mano amžiną atilsį vyras donoru buvo apie 50 kartų. Ir jo, ir savo apdovanojimus branginu ir saugau“, – pasakojo Marijona.

Pasak moters, tokių akcijų svarba – didžiulė. „Kartą, kai vyro sesuo Kauno klinikose pagimdė kūdikį, jam skubiai prireikė kraujo. Prisimenu – vyras atsigulė iš vienos vaikelio pusės, aš – iš kitos, ir mūsų kraują leido kūdikiui. Net ir dabar, kai po tiek metų jums tai pasakoju, kūnas eina pagaugais. Tuo momentu buvo labai baisu, o šiandien, kai sutinku dabar jau užaugusį stiprų vyrą, primenu, kad jis turi ir mano kraujo“, – šypsodamasi sakė Marijona.

Ne pirmą kartą

Jonavietė Deimantė, kraujo donore tapusi antrą kartą, teigė, kad sąmoningumas ir svarbos supratimas ateina su amžiumi. Prisidėti prie tokių akcijų ji skatina ir savo artimuosius bei draugus. „Gaila, bet tarp mano pažįstamų nėra daug šiuo pasiūlymu susižavėjusių žmonių. Galbūt mažesniuose miesteliuose kraujo donorystė nėra tokia populiari kaip didžiuosiuose Lietuvos miestuose? Vilniuje visi mano draugai reguliariai aukoja“, – mintimis dalijosi Deimantė.

Prie akcijos, surengtos Sąjūdžio aikštėje, prisidėjo ir jonavietis Rolandas. Vyras teigė dažnai girdintis, kad kraujo trūksta. Būtent tai jį paskatino kraujo donoru tapti trečią kartą. „Prieš kelias dienas buvau Kėdainiuose, kur tuo metu kaip tik vyko neatlygintinos kraujo donorystės turas. Norėjau kraujo paaukoti ten, tačiau nespėjau grįžti iš darbo. Šiandien, važiuodamas pro šalį, pamačiau ir stabtelėjau duoti čia, Jonavoje“, – pasakojo Rolandas, kuris kartu su kitais žmonėmis laukė eilėje.

Kaip vėliau paaiškėjo, šiemet Jonavoje neatlygintinos kraujo donorystės akcijos metu buvo pasiektas rekordas – kraujo paaukojo 195 žmonės, 90 iš jų tai darė pirmą kartą.

Sandra VAINILAVIČIŪTĖ, „Naujienų“ praktikantė

KOMENTARAI