Didžioji Šveicarija pasibeldė į mažąjąDanutės Kasparavičienės nuotr.

Didžioji Šveicarija pasibeldė į mažąją

Šveicarijos kultūros centre praėjusią savaitę atidaryta kilnojamoji fotografijų paroda „Lietuvių Šveicarija“. Jau keletą metų ji lankosi šalies miestuose ir miesteliuose, pasakoja apie kone Europos viduryje, kalnų papėdėje, gyvenančius žmones, ypač emigrantus, jų kultūrą, papročius.

Ėjimas debesimis į tikėjimą
Smagi romansų šventė sugrąžino į jaunystę
Jaunieji šalies stygininkai atskleidė savo gabumus

„Didžioji Šveicarija atvyko į mažąją“, – juokavo tolimos šalies lietuvių bendruomenės pirmininkė Jūratė Caspersen, atvežusi šią dovaną Lietuvai jos nepriklausomybės atkūrimo 100-mečio proga. Žvelgdami į dešimties autorių fotografijas, matome, kaip kur nors Ciuriche ar Berne kūrėsi lietuvių bendruomenės, kuo skiriasi ir kuo panaši mūsų gamta, papročiai, tradicijos. Dabar Šveicarijoje gyvena apie 2500 lietuviško paso savininkų. Mažai kas emigruoja į šią palyginti brangaus pragyvenimo šalį. Vis dėlto mūsų kraštus jungia gražios kultūrinės paralelės. Ten, prie ežero keturių kantonų, Maironis kadaise kūrė poemą „Jaunoji Lietuva“, ten, Bazelyje, amžinatilsį rado buvęs Vytauto Didžiojo universiteto profesorius, slaptoji Salomėjos Neries meilė Juozas Eretas. Pagaliau ten palaidotas garsus tapytojas Antanas Samuolis, kurio sodybą Prauliuose atsakingai prižiūri ir jonaviečiai. Per vėlai išvykęs į kalnų kurortus gydytis, kūrėjas jau neberado jėgų grįžti į Lietuvą, jo kūną, kaip ir šimtus kitų džiovininkų, priglaudė kažkurio kaimo kapinaitės.

Anot fotografės Dianos Brunner, apie lietuvius Šveicarijoje išleistos keturios knygos, tad ir trečioji emigrantų banga vietos gyventojams nėra nepažįstama, atgrasi. Didžiuodamiesi savo nacionaline gėle edelveisu, besistiebiančiu vis aukštyn, kalnų link, šveicarai žino, kad lietuvių gėlė – tai tvarkinguose sodybų darželiuose, po langais, žaliuojanti rūta.

„Norisi tikėti, kad ir mes kada nors atvyksime į Šveicariją su savo paroda – apie Lietuvą, apie čia puoselėjamą Šveicarijos miestelį“, – dėkodamas viešnioms už puikų sumanymą, kalbėjo meras Eugenijus Sabutis. Bendruomenės pirmininkas Juozas Jokimas, seniūnijos vadovai  tolimoms viešnioms įteikė simbolinių dovanėlių, o šokiais jas sutikusiems vaikams nepagailėjo šveicariškų saldainių.

 

KOMENTARAI