Dainų šventėje geros emocijos liejosi per kraštus

Savaitę trukusi Lietuvos šimtmečio Dainų šventė ,,Vardan tos...“ jau baigėsi – daugiau negu 400 Vilniuje koncertavusių jonaviečių grįžo namo pasisėmę neįkainojamos patirties, išgyvenę nepakartojamą vienybės jausmą. Keleto dalyvių paprašėme pasidalyti savo įspūdžiais ir prisiminimais.

Jonava nusilenkė „Achemos“ veteranams
Išoruose įkurtas pirmasis Lietuvoje augalų gyvybės langelis
Turguje aštrėja konkurencija

Šokio ritmu

Šventėje sukosi Senamiesčio gimnazijos šokių studijos „Juventa“ merginų ir jaunimo tautinio šokio kolektyvai bei vyresniųjų liaudiškų šokių kolektyvas „Junda“. Jų vadovė Vilma Širkaitė pasakojo, kad jonaviečiams teko atlaikyti beveik savaitę trukusias sunkias repeticijas trijuose stadionuose, pliaupiantį lietų, neišvengta ir traumų. Tačiau tai jų neišgąsdino – pasidabinę plačiomis šypsenomis veiduose, jie įsiliejo į tūkstantinę šokėjų minią ir kuo puikiausiai atliko visus jungtinius šokius. Iš viso dalyvavo 8120 šokėjų. Senamiesčio gimnazijos šokėjų bendruomenei atstovavo 56 žmonės.

„Repeticijos visada yra varginančios, tačiau rezultatas viską atperka, jis buvo stulbinamas. Kai kyla stiprios emocijos, nuovargis iškart išgaruoja. Šūksniai, žiūrovų palaikymas suteikia daug jėgų. Dainų šventė – įspūdingas renginys. Todėl jau po dvejų metų įvyksianti Moksleivių dainų šventė –  vėl tarsi masalas jauniems žmonėms patirti neišdildomų įspūdžių“, – įsitikinusi V. Širkaitė.

Tautiniai rūbai puošia

Dainų šventėje mūsų kraštui atstovavo choristai, muzikantai, šokėjai, folkloro atlikėjai.

Jaunosios kartos atstovai – Jeronimo Ralio gimnazijos jaunimo folkloro grupė „Dobilia“, Barupės mokyklos vaikų folkloro ansamblis „Radastėlė“ – dalyvavo Bernardinų sode vykusioje Folkloro dienoje „Didžių žmonių žemė“.

Pasak šių kolektyvų vadovės Ingos Petrikonienės, kai kurie vaikai į Dainų šventę vyko jau ne pirmą kartą. „Dalyvavusieji pirmą kartą šį renginį įsivaizdavo kiek kitaip – manė, kad tai bus viena didžiulė scena, kurioje vyks visi pasirodymai. O iš tiesų suvažiavusieji iš įvairiausių Lietuvos kampelių pasklido po visą Vilnių. Bernardinų sode, kur koncertavome, buvo daug teminių vietų: skirtingose erdvėse skambėjo karinės, istorinės, tremtinių  dainos, sutartinės, šeimų kiemelyje buvo žaidžiama, čia taip pat rodėme savo programą, dėmesį traukė ir šokių kiemas. Abu kolektyvai, kuriuos sudarė 30 jaunų žmonių, turėjo keturis pasirodymus“, – pasakojo vadovė.

Ji taip pat džiaugėsi, kad šventės organizatoriai suteikė puikią galimybę nemokamai aplankyti muziejus. Tuo jonaviečiai mielai pasinaudojo – aplankė Bažnytinio paveldo muziejų, lipo į Vilniaus universiteto Laikrodžio bokštą, esantį šalia Šv. Jonų bažnyčios, o vakare gėrėjosi Kanklių vakaru.

Moksleiviai susidraugavo ir su užsienio lietuviais, ypač su tautiečiais iš Frankfurto (Vokietija). Vadovės žodžiais, vienas iš vaikų pastebėjimų, kad lietuviai – labai gražūs žmonės. Tautiniai drabužiai juos ypač papuošia. Didelį įspūdį jiems paliko ir kitų šalies regionų apdarai.

Didžiausias būrys

Gausiausiai Dainų šventėje dalyvavo Janinos Miščiukaitės meno mokyklos bendruomenė – šios ugdymo įstaigos liaudiškos muzikos ir šokių ansamblis „Ratilėlis“, jaunių choras, pučiamųjų instrumentų orkestras. Iš viso į Vilnių vyko daugiau negu 140 jonaviečių.

Pasak Janinos Miščiukaitės meno mokyklos direktorės pavaduotojos ugdymui Birutės Platkauskienės, šventė visiems paliko didžiausią įspūdį. „Jonavos štabe dirbantys koordinatoriai turėjo vienus įspūdžius, o tiesiogiai dalyvavusieji šventėje – kitus, nes išgyveno be galo dideles emocijas. Ir gana stipriai lijęs lietus nuotaikos nesugadino. Visiems tai buvo nuostabus reginys. Vakarai – subtilūs, beprotiškai jaudinantys. Dainų šventė – mūsų tautos vienybės išraiška, susitelkimas, tradicijų išlaikymas. Ir ašarą ne vienas išspaudė, net šiurpuliai per kūną ėjo“, – šiltais prisiminimais dalijosi pedagogė, pati dalyvavusi keturiose Dainų šventėse.

Janinos Miščiukaitės meno mokyklos bendruomenė dalyvavo ir liepos 6-ąją vykusioje eisenoje nuo Katedros aikštės iki Vingio parko. Pustrečios valandos trukusiame žygyje buvo ir rajono meras Eugenijus Sabutis. Pakilią nuotaiką ir ritmą palaikė Meno mokyklos pučiamųjų instrumentų orkestras.

Vilniuje jonaviečiai jau nebe pirmus metus įsikuria Senvagės gimnazijoje. Gyvenimo sąlygos nebuvo pačios geriausios. Teko miegoti ant savo atsivežtų pripučiamų čiužinių mokyklos aktų salėje. Lydintiems pedagogams, kolektyvų vadovams iš karinio dalinio buvo atvežtos sulankstomos lovos. Visi naudojosi vienu dušu. „Nors apgyvendinimo paslaugos buvo tik minimalios, tačiau tai niekam nesukėlė didelių rūpesčių. Maitinimu taip pat nesiskundėme. Suprantama, nuo maisto priklauso mūsų visų sveikata, kiekvienas žmogus turi skonį, o kai vyksta masiniai renginiai, šventės, dalyviai juk negali pasirinkti tai, ko jie labiausiai norėtų. Manyčiau, kad žiniasklaidoje dėl šių dalykų buvo pernelyg išpūstas burbulas. Per daug dėmesio skirta ne gražiausiems dalykams, o tiems, kurie ne visai atitiko tikrovę“, – sakė B. Platkauskienė.

Sužavėjo Filhalmonija

Dainų šventėje pirmą kartą surengtas vokalinių ansamblių koncertas „Dėl žalio ąžuolyno“. Jame dalyvavo ir Jonavos kultūros centro vokalinis ansamblis „Presto“.

„Esame labai patenkintos, nes koncertavome pirmoje vokalinių ansamblių dainų šventėje Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje. Pirmas toks patyrimas buvo ne tik mums, bet ir visiems dalyviams bei organizatoriams. Šventė – puiki, įdomi, naujoviška. Nustebino vokaliniai ansambliai – gerai pasirengę, sudėtingi, įdomūs kūriniai. Vyrų vokalinis ansamblis iš JAV ypač jautriai atliko jų pačių vadovo sukurtą dainą „O Nemune“. Nuostabi Danguolės Aukselienės idėja mus visus suburti. Stebino režisieriaus italo Adriano Švarcšteino šmaikštūs sprendimai, prie kurių galiausiai pripratome. Jis krėtė pokštus, rodė lietuviams, kaip džiaugtis paprastais dalykais. Apskritai organizatoriai palaikė, stengėsi įkvėpti gražiems pasirodymams. Nauja patirtis – dainuoti pritariant instrumentinei grupei“, – pasakojo „Presto“ vadovė Solveiga Maslauskaitė.

Dainų šventėje taip pat dalyvavo gausus būrys ir kitų Jonavos kultūros centro kolektyvų: mišrus choras ,,Žemyna“, vyresniųjų liaudiškų šokių grupė ,,Varūna“, folkloro ansamblis ,,Laduta“, liaudiškos muzikos kapela ,,Jonė“, vaikų folkloro ansamblis ,,Ramtatukai“; filialų-kultūros centrų kolektyvai – folkloro ansambliai: Upninkų ,,Letaukėla“, Šveicarijos ,,Jandrelė“, Užusalių  ,,Pravarta“, Kulvos  ,,Drobulė“. Pastarojo ansamblio vadovė Valerija Degutienė džiaugėsi, kad kolektyvas susirado daug draugų  – susibičiuliavo su folkloro ansambliais iš Naujosios Akmenės, Plungės, Kretingos, Kėdainių.

KOMENTARAI