Bulviakasiai bando sugriebti derliųDiana ir Juozas Godliauskai džiaugiasi gražiomis bulvėmis, bet neramu, kaip jos atrodys lauko viduryje, į kurį technika dar neįvažiuoja. Kęstučio Putelio nuotr.

Bulviakasiai bando sugriebti derlių

Po ilgai trukusių lietingų savaičių žemdirbiai išnaudoja kiekvieną saule nuskaidrintą rudens dieną, krauna derliaus aruodus. Šiemet užtrukus javapjūtei, į vieną vietą susikrovė keli darbai – rudeninis arimas, žieminių kultūrų sėja ir bulviakasis. Šis paprastai vyksta iki rugsėjo pabaigos, tačiau įnoringi orai kaimo žmones perspėja: skubėk, nes dangų vėl užklos debesys, neįbrisi į vagą.

Preliudija į Žeimių jubiliejų – miestelio patriotų sueiga
Žemdirbių nuostolius skaičiais sunku apibrėžti
Vasaros palydos Saleninkuose

Kuigalių kaimo (Žeimių sen.) ūkininkas Juozas Godliauskas jau ne pirmus metus savo šešių hektarų plote sodina bulves. Joms nukasti prireikia kelių dienų. Šiemet laukas buvo daugiau įmirkęs, tad teko palaukti, kol išgaruos drėgmė. Prieš keletą dienų vietomis dar žybčiojo vanduo, tačiau ūkininkas drąsiai pasuko savo vokišką kasimo kombainą „Grimme“ į vagas. Derliumi nenusivylė, transporteris pažėrė tiek gumbų, kad darbų eigą prižiūrėjusios kelios moterys vos spėjo juos gaudyti, atrinkinėti nekokybiškus – perpjautus ar su puviniu. „Mums dar pasisekė,  seno braškyno vietoje – gera dirva, o štai kitur ir po savaitės vis dar nepradžiūsta“, – sakė Diana Godliauskienė.

Jos žodžiai pasitvirtino: vakar kombainas į lauko vidurį „neįbrido“, kuigaliečiai įtaria, kad ten gali būti daugiau supuvusių gumbų. Tad ir čia sklinda ekstremalios situacijos aidas.

Rūpintis derliumi ūkininką įpareigoja sutartys su rajono mokymo, maitinimo  įstaigomis. Godliauskai renkasi geriausių veislių sėklą – ankstyvąją ‚Solist‘, vėlyvąsias ‚Soraya‘, ‚Vineta‘, ‚Fakse‘, ‚Laura‘, tiekia derlių Upninkų pagrindinei mokyklai, Ruklos vaikų darželiui. Stengiasi visiems įtikti, nes vieni nori baltų, kiti – raudonų bulvių, „Svetainės“ kavinė, pavyzdžiui, užsiprašo ‚Vineta‘ veislės, o mokyklos labiau vertina ‚Laurą‘.

Bulvių auginimo technologiją ir tradicijas kuigaliečiai perima iš žeimiečio Gintaro Stašionio, ilgamečio rajono bulvininkystės lyderio, ūkio. Tikisi, kad jų žemėje šios antrąja duona vadinamos daržovės augs ne blogiau nei prie Žeimių.

KOMENTARAI