Batėgaliečiai džiaugiasi laisvalaikiui skirtomis patalpomisErdvioje patalpoje sportininkų laukia stalo futbolo ir biliardo stalai. K. Putelio nuotr.

Batėgaliečiai džiaugiasi laisvalaikiui skirtomis patalpomis

Batėgalos (Kulvos sen.) universalus daugiafunkcis centras (UDC), įkurtas buvusios mokyklos pastate, turi itin platų veiklos spektrą. Jo teikiamomis paslaugomis naudojasi ne tik batėgaliečiai, bet ir kitų rajono vietovių gyventojai. Čia užsiėmimų gali rasti įvairaus amžiaus piliečiai – nuo mažiausiųjų iki garbaus amžiaus žmonių. Lankydamiesi centre, įsitikinome, kad tokios įstaigos turėtų pavydėti net ir Jonava.

Žydų diaspora: iš Šventosios Žemės į Jonavą ir atgal
Konkurso dalyviai džiugino puikiomis chemijos žiniomis
Kokią svarbą Jūsų namuose įgyja pašventintos verbos?

Nauja įstaiga

Pagrindinės mokyklos uždarymą Batėgaloje nulėmė mažėjantis moksleivių skaičius. 2012-aisiais buvo nuspręsta, kad šią įstaigą lankantys 5–10 klasių mokiniai mokslus  galėtų tęsti Kulvos Abraomo Kulviečio ugdymo įstaigoje, paliekant tik pradinukų klases. Po tuo pačiu stogu atkeltas ir vaikų darželis. Dar po metų, sumažėjus pradinukų skaičiui, užsidarė ir pradinis mokymas. Po ilgų svarstymų Savivaldybės taryba pritarė daugiafunkcio centro Batėgaloje steigimui. UDC veiklą pradėjo 2014 metais.

Įstaigos direktorė Levutė Bradauskienė įsitikinusi, kad buvo priimtas teisingas sprendimas. Priešingu atveju pastatas galėjo visai ištuštėti ir pamažu nykti. Vadovė neneigia, kad pirmaisiais vadovavimo metais iškilo itin daug įvairių klausimų, nes patarėjų, išmanančių naujos įstaigos veiklą, tada nebuvo. Bet patirtis, praktika ir sumanūs ieškojimai davė teigiamų rezultatų.

Šio daugiafunkcio centro tikslas – gyventojų užimtumas. Kadangi Batėgaloje nėra kultūros namų, tad ši įstaiga tampa žmonių traukos centru, kur lavintis, tobulėti ir prasmingai praleisti laiką gali kiekvienas pageidaujantis žmogus.

L. Bradauskienė, I. Tunkevičienė ir V. Valentaitė siekia, kad centras taptų vietos gyventojų traukos vieta

Didelė atsakomybė

Buvusios mokyklos pastate dabar veikia vaikų lopšelis-darželis, kurį lanko 16 mažųjų batėgaliečių, Viešosios bibliotekos filialas, įrengta didžiulė 650 kv. m sporto salė, turinti elektroninę švieslentę, yra treniruoklių kabinetas, kultūriniai renginiai organizuojami jaukioje 100 vietų patalpoje. Didelio dėmesio sulaukia neformaliojo švietimo grupė, kurios lankytojus ugdo buvusi lietuvių kalbos mokytoja Vera Valentaitė. „Tai geriausia dovana Batėgalos vaikams – nereikia jokių autobusų, ateina pėstute, gali pažaisti, pasidalyti savo sugebėjimais ar paruošti pamokas. Viskas vietoje. Jiems čia ir laisvė, nes mažyliams leidžiama piešti net ant kabineto sienų, ir užimtumas. Abipusiai mainai – ir tėveliams ramu, ir mes turime darbą“, – sakė ji.

Po tuo pačiu stogu įsikūręs ir medicinos punktas.

Taigi veikla iš tiesų yra daugiaplanė. Pasak L. Bradauskienės, visa atsakomybė tenka vadovui. „Reikia išmanyti įvairias sritis. Darbų niekada nepristinga. Labai džiaugiuosi  darželio auklėtoja Gitana Ambrazevičiene, kuri vaikučius moko ne tik pažinti raides ir spalvas, bet ir drauge su jais gamina žaislus, žaidžia įvairius žaidimus, dalijasi savo sugebėjimais“, – pasakojo direktorė.

Vaikų darželio koridoriuje – ryškios spalvos, ženklai, simboliai

Iniciatyvi darbuotoja

Nemažai naujovių į centro gyvenimą atnešė „visų galų meistrė“, kultūrinių renginių organizatorė Ingrida Tunkevičienė, įstaigoje dirbanti nuo praėjusių metų spalio pradžios. Anot L. Bradauskienės, įvyko keistas virsmas – į renginius susirenka tiek žmonių, kad vos telpa salėje.

„Tokio susidomėjimo niekada nebuvo. Per mėnesį Ingrida suorganizuoja po du tris renginius. Bendruomenės moterys kartu su neformaliojo švietimo lankytojais pynė vainikus, margino kiaušinius Velykoms. Į renginius įjungia darželio lankytojus, kurie koncertuoja Batėgalos visuomenei, ne tik tėveliams. Labai norėtųsi, kad žmonės būtų drąsesni ir aktyvesni – mūsų įstaigos durys atsidaro nuo 8 valandos, tad kiekvienas gali ateiti jam patogiu laiku iki vėlyvo vakaro“, – sakė UDC direktorė.

Treniruoklių salėje lankytojų niekada netrūksta

Nauji sumanymai

I. Tunkevičienė neslepia pasitenkinimo, kai į vieną ar kitą šventę susirenka daug žmonių. Ieškodama naujų formų, moteris subūrė meninės raiškos kolektyvą. „Mėginame kitaip surežisuoti renginius. Labai norisi pritraukti kuo daugiau jaunų žmonių, todėl nutarėme pradėti organizuoti diskotekas, ko mūsų rajone lyg ir nebėra. Jau kalbėjomės su seniūnaičiu, pasitelksime prižiūrėtojų. Neabejoju, kad diskotekų vakarai sulauks teigiamo įvertinimo. Batėgala man – tai tarsi iššūkis, nes šiame krašte anksčiau nebuvau, nieko nepažįstu. Tad pamažu ieškau kelio į batėgaliečių širdis“, – dalijosi mintimis Ingrida.

Kultūrinių renginių organizatorė, norėdama įgyvendinti savo idėjas, nutarė Motinos dienos proga pasveikinti visas Batėgalos mamas ir įteikti joms po dovanėlę, kurią savo rankomis pagamino UDC lankytojai – darželinukai, bibliotekos ir neformalaus ugdymo grupės lankytojai.

„Gegužės 6-osios rytą su kaimo vaikais ir jaunimo atstovais eisime į kiekvieną kiemą, mamoms padovanosime po mūsų sukurtą ryškiaspalvę šakelę. Manau, kad toks dėmesys suteiks joms džiaugsmo“, – pasakojo ji.

Sporto mylėtojams

Batėgalos universalus daugiafunkcis centras sulaukia nemažai sporto gerbėjų.  Kaip sakė sporto organizatorė Violeta Dapkuvienė,  atvyksta norinčiųjų pasportuoti iš Kulvos, Čičinų, Jonavos, Kauno. Ypač gausiai jų susirenka penktadieniais. Yra visi patogumai  – persirengimo kambariai, dušai, didžiulė salė.

Du kartus per savaitę čia treniruojasi krepšininkai iš Jonavos, o trečiadieniais rengiamos draugiškos jonaviečių ir Lapių (Kauno r.) krepšinio komandų varžybos.

Treniruoklių salėje taip pat niekada netrūksta lankytojų. Centre puikios galimybės pažaisti  ir biliardą, tenisą, stalo futbolą.

Dažniausiai sporto gerbėjai į centrą ateina po pietų.  „Mums čia patinka, turime kur praleisti laiką, pabendrauti, pasportuoti, tiesiog laikas bėga ne tuščiai“, – sakė pakalbinti  vaikinai.

Kelios problemos

Be pozityvių dalykų, yra keletas ir problemų. Štai I. Tunkevičienė pripažino, kad būtinai reikia meno vadovo. „Nedaug yra universalių žmonių, galinčių tuo pačiu metu ir organizuoti, ir groti. Neturiu muzikinio išsilavinimo. Galiu išmokyti, sakykime, dainuoti vietos koncertui, bet  norėtume išvykti pasirodyti ir į kitas seniūnijas. Laimei, sporto organizatorė baigusi muzikos mokyklą, pagroja darželio vaikams akordeonu ar pianinu. Norisi suburti ansamblį ar kokią muzikos grupę – be meno vadovo neįmanoma to padaryti“, – guodėsi I. Tunkevičienė.

UDC direktorė L. Bradauskienė pridūrė, kad kvietė ateiti žmones, norinčius šokti, dainuoti ar užsiimti kitokia veikla. „Nė vienas neatėjo. Arba gyventojai nedrąsūs, arba jiems pakanka tik pasižiūrėti, o ne patiems dalyvauti. Jeigu susidarytų grupė meno mėgėjų, ieškotume lėšų ir meno vadovui“, – dalijosi planais direktorė.

Anot jos, įstaigai reikia sporto trenerio. „Mūsų centrui jis tiesiog būtinas – juk turime tokį gerą inventorių, netrūksta ir lankytojų“, – sakė L. Bradauskienė.

KOMENTARAI