Arktinis šaltis jonaviečiams bėdų nepridarėĮ mūsų šalį įsiveržusį speigą pajuto ir jonaviečiai, tačiau nebuvo labai nuskriausti. Kęstučio Putelio nuotr.

Arktinis šaltis jonaviečiams bėdų nepridarė

Pastarąją savaitę Lietuvoje fiksuoti didžiausi šią žiemą šalčiai. Kai kur temperatūra nukrito iki minus 25–27 laipsnių. Medikų pagalbos prireikė ir pirmiesiems nušalusiems pacientams, buvo ir speigo aukų. Apie situaciją mūsų rajone teiravomės įvairiose institucijose.

Ūkininkų susitikime skambėjo ir optimizmo gaidelės
Kitaip galintieji žmonės sugeba ir kitus įkvėpti
Jonavos vaikai pasipuoš atšvaitais

Traumų išvengta

Kaip teigė Greitosios medicinos pagalbos stoties direktorius Gintautas Kaiša, kvietimų, susijusių su nušalimais, nebuvo – „greitukės“ pagalbos prireikdavo dėl kitų priežasčių.

„Girdėjome, kad kai kuriose Lietuvos vietose pasitaikė asmenų, nušalusių kojas ar rankas. Mūsų rajone tokių atvejų nebuvo. Tai džiugina, matyt, jonaviečiai yra atsargūs, jau moka elgtis šaltomis dienomis, todėl ir bėdų išvengta. Jei ir buvo  kokių nusiskundimų, bet gal kreipėsi tiesiai į gydymo įstaigą, be mūsų greitosios pagalbos“, – sakė G. Kaiša.

Situaciją panašiai aiškino ir Pirminės sveikatos priežiūros centro laikinai einanti direktorės pareigas gydytoja Ramutė Ambrazienė. Pasak jos, apšalę gyventojai į gydymo įstaigas patys nesikreipia –  juos paprastai atveža greitosios pagalbos medikai.

„Tokie asmenys dažniausiai neturi savo pastogės ir į mūsų įstaigą savo noru neateina. Nesikreipia ir dėl to, kad tikriausiai rimtai ir nenukenčia. Žinoma, būna atvejų, kai apšalusieji piliečiai gydomi stacionare. Ir tik tada, kai jiems amputuojamos galūnės, priversti ateiti į mūsų polikliniką. Tačiau šiuo metu tokių pacientų pas mus nėra. Norisi tikėti, kad jie nepateko į šalčių gniaužtus ir tikriausiai užuovėją rado Nakvynės namuose“, – komentavo situaciją medikė.

Pasak gydytojos, gripas taip pat iš Jonavos pamažu traukiasi. „Džiugu kalbėti apie tai, kad mūsų rajono gyventojai sugebėjo išsaugoti sveikatą šalčių metu“, – teigė R. Ambrazienė.

Atsakingas požiūris

Jonavos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vyriausiasis specialistas Artūras Aldonis atkreipė dėmesį, kad, atšalus orams, gaisrų nepadaugėjo, tačiau jų pasekmės gyventojams atnešė didesnių nuostolių.

„Tai reiškia, kad būstų savininkai,  atvėsus orams, pradėjo daugiau ir ilgiau kūrenti krosnis, o kartais taisyklių nesilaikymas ar kitokie pažeidimai ir sukeldavo gaisrus. Štai šios savaitės pirmadienio popietę užsiliepsnojo gyvenamasis namas Jonavoje, Prezidento gatvėje. Nelaimės metu sudegė stogas, liepsna suniokojo mansardą. O gaisro priežastis gana paprasta. Tiesiog per daug įkaito į kaminą įmontuotas metalinis vamzdis, o prie jo kabėjo medinė spintelė“, – komentavo A. Aldonis.

Jis akcentavo, kad  pastarųjų metų gaisrų statistika rodo, jog daugiau nelaimių būna kaimo vietovėse. Ir tai suprantama, nes daugiabučiai šildomi kitaip, tad čia tokio pobūdžio nelaimių pasitaiko rečiau.

„Laimei, nebuvo tragiškų įvykių. Nors oro temperatūra smarkiai krito, neteko skubėti ir kitur, pavyzdžiui, gelbėti į ledą įšalusių gyvūnų ar paukščių“, – sakė  A. Aldonis.

Nakvynės namuose

Visai kitokią nuomonę išsakė Nakvynės namų direktorė Rita Eimutienė. Ji pabrėžė, kad, turėdama ilgametę darbo patirtį, seniai nematė tokio žmonių antplūdžio. Paskutinis žiemos „pasispardymas“ privertė benamius ieškoti pastogės.

„Prasidėjus šalčiams, kas naktį pas mus atveža po du tris žmones. Ateina ir savo noru. Visos vietos užpildytos, naktimis net vietos „po tiltu“ (patalpoje po laiptais – I. N.), kaip mes sakome, būna užimtos. Pasitaiko ir neblaivių asmenų, bet nepriimti negalime – juk visi gyvi žmonės. Todėl darbuotojams krūviai šiuo laikotarpiu itin padidėję“, – sakė R. Eimutienė.

Nakvynės namų vadovės teigimu, daugelis naktį praleidusiųjų įstaigoje rytą skuba atsisveikinti – mat susipažinę su vidaus taisyklėmis, jie nelinkę joms paklusti. Retas žmogus, gyvenantis gatvėje, pageidauja praustis, tikrintis sveikatą ar pasidaryti plaučių nuotrauką.

„Mūsų pareiga – kiekvienam prašančiajam ar atvežtajam suteikti pagalbą. Duodame karštos arbatos, pasiūlome  pasilikti. Prisimenu prieš kelerius metus pasitaikiusį atvejį, kai, išmaudę vieną vyrą, pamatėme jo nušalusias kojas. Iš karto išvežėme į gydymo įstaigą. Šio vaizdo niekada nepamiršiu. Todėl dabar kaskart visų pirmiausia prašome parodyti kojas“, – pasakojo Nakvynės namų direktorė.

Jonavos rajono savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas Andrius Venckus taip pat patvirtino, kad šiuo metu negavo jokios informacijos apie kažkur gatvėse gulinčius asmenis ar leduose įstrigusias gulbes.

„Jokių pranešimų dėl piliečių ar bėdon patekusių gyvūnų negavome. Mūsų skyriaus duomenimis, tik padaugėjo benamių, šilumos ieškančių ligoninės požeminiuose koridoriuose ar Priėmimo skyriuje. Daugelis jau drįsta užsukti į Nakvynės namus. Bet mums dar nepasitaikė atvejo, kad tektų kokį nelaimėlį gabenti į šią įstaigą. Taigi  arktiniai speigai didesnių bėdų nepridarė“, – sakė A. Venckus.

Pagalba gyvūnams

Didelis šaltis pavojingas ir gyvūnams. Rajono Savivaldybės Civilinės mobilizacijos tarnybos vedėjas, medžiotojų būrelio „Lokys“ narys  Vytautas Kaminskas atkreipė dėmesį, kad užklupus speigui miško gyventojais pasirūpinti privalu.

„Kiekvieną savaitę į gyvūnams skirtas aikšteles nugabenu natūralių produktų – grūdų maišą, kito jiems reikalingo maisto. Ir jau po kelių dienų aikštelė būna tuščia“, – pastebėjo V. Kaminskas.

Anot jo, visiems miško gyventojams tinka ir obuoliai, raudonieji burokėliai, morkos – žvėrys patys atsirinks.

Didžiulę patirtį turinčio medžiotojo teigimu, nepaisant užklupusių šios savaitės šalčių, pastaroji žiema žvėrims ir paukščiams nėra labai atšiauri.

„Sniegas ganėtinai purus, tad visi gyvūnai gali jį atkasti ir pasiekti samanas. Blogiau būna, kai po atlydžio staiga užšąla, tada susidaro kieta danga ir maistą susirasti gerokai sunkiau. Vis dėlto ir dabartinėmis sąlygomis pagalba laukinei faunai reikalinga“, – dalijosi mintimis V. Kaminskas.

Šalčio malonumai 

Pastebima, kad klimatas keičiasi – žiemos nebe tokios žvarbios ir speiguotos, kaip būdavo prieš kelis dešimtmečius. Todėl termometro stulpeliui nukritus žemiau -20 laipsnių, sinoptikai ragina žmones nekišti nosies į lauką, kadangi jutiminė temperatūra būna dar keliais laipsniais žemesnė.

Įdomiausia, kad šįkart šaltis Lietuvą užklupo tada, kai, atrodo, turėtų jau kvepėti pavasariu. Daugelis šmaikštauja, kad šiemetės Užgavėnės, matyt, pasirodė per silpnos – užuot išvariusios žiemą, prišaukė nemenką šaltį. Pranašaujama, kad ir Kaziuko mugės visoje šalyje bus neįprastai šaltos.

Užtat šerkšnu aplipę medžiai, purus sniegas ir saulėtos dienos leido pasidžiaugti žiemos sporto mėgėjams, o vaikams – iškeisti kompiuterius į slides, rogutes ar čiuožynes.

KOMENTARAI