Ar iš garsaus forumo „Aidas“ beliks tik aidas?Mažiesiems žiūrovams itin patiko Utenos lėlių teatro „Zuikis Puikis“ spektaklis „Pasakų vežėčios“.

Ar iš garsaus forumo „Aidas“ beliks tik aidas?

Dar netyla praėjusią savaitę nuskambėjusio XIII tarptautinio mėgėjų teatrų forumo „Aidas“ atgarsiai. Pagrindiniai jo tikslai liko tie patys – tai vienintelis festivalis Lietuvoje, skirtas mūsų kraštiečiui dramaturgui Raimundui Samulevičiui atminti, kartu – lietuviškajai dramaturgijai propaguoti. Tačiau, kaip ir kiekvienas „Aidas“, šiemetis pasižymėjo savitais akcentais. Pasidalyti mintimis apie juos paprašėme forumo organizatoriaus – Jonavos rajono savivaldybės teatro direktorės Reginos Kestenienės.

Brandos atestatai – Senamiesčio gimnazijos abiturientų rankose
Pagrindinis oro taršos šaltinis miestuose – kietojo kuro deginimas
Dirbtuvių tikslas – sukurti šiuolaikinį Jonavos krašto kultūrinį paveldą

Plati forumo geografija

Direktorė priminė, kad šįkart „Aide“ dalyvavo keturių šalių – Lietuvos, Latvijos, Lenkijos ir Ukrainos teatralai. Be jonaviečių, mūsų šaliai atstovavo Birštono Vienkiemio, Kelmės mažasis, Mažeikių Juozo Vaičkaus „Skrajojamasis“ teatrai ir Utenos kultūros centro lėlių teatras „Zuikis Puikis“.

Iš užsieniečių pirmą kartą į forumą atvyko Charkovo teatras „Publicistas“ (Ukraina). Punsko teatras „Aurora“ (Lenkija) ir Rezeknės teatras (Latvija) Jonavoje jau yra buvę. „Labai šaunu, kad Rezeknės teatro režisierė Mara Zalaiskalns stato spektaklius pagal lietuvių autorių kūrybą. Prieš tai latviai rodė Eugenijaus Ignatavičiaus „Sidabrines skyrybas“,  o dabar – Daivos Čepauskaitės „Pupas“, kurios yra ir mūsų rajono Savivaldybės teatro repertuare. Spektaklį svečiai vaidino latgalių tarme“, – pasidžiaugė R. Kestenienė.

Žiūrovai galėjo pamatyti devynis spektaklius.

Šių metų forumas ypač išsiskyrė geografine padėtimi. Kadangi Jonavos kultūros centro (KC) Didžiojoje salėje vyksta renovacija, spektakliai buvo rodomi įvairiose erdvėse: KC Mažojoje salėje, Janinos Miščiukaitės meno mokykloje, Sporto arenoje, Jonavos Šv. apaštalo Jokūbo bažnyčioje, Juškonių (Žeimių sen.) ir Ukmergės kultūros centruose. Pastarajame scena yra renovuota, gera jos įranga. Kadangi Charkovo „Publicisto“ teatro spektaklio buvo sudėtinga dekoracija, jo nebuvo galima parodyti Jonavoje, teko tartis su kaimynais.

Dėl plačios renginio geografijos organizatoriams buvo nelengva, reikėjo vežioti dalyvius, bet su šiuo iššūkiu jie sėkmingai susitvarkė.

Anot pašnekovės, ypač nustebino Juškonių bendruomenė. Žmonės gausiai susirinko į spektaklius, kurių ten parodyti net trys: Keturakio „Amerika pirtyje“ (Kelmės mažasis teatras), Vytauto V. Landsbergio „Vilis“ (Punsko teatras „Aurora“) ir minėtas Rezeknės teatro spektaklis.  „Nudžiugino Pauliukų žemės ūkio bendrovės vadovo Andrejaus Štombergo ir visos bendruomenės geranoriškumas. Mus, teatralus, labai gražiai priėmė, likome abipusiškai patenkinti – ir mes su svečiais, ir jie“, – maloniais įspūdžiais dalijosi R. Kestenienė.

Rezeknės teatras iš Latvijos pastatė lietuvių autorės D. Čepauskaitės „Pupas“, kurios yra ir Jonavos teatro repertuare.
Savivaldybės teatro archyvo nuotr.

Kiekvienam – pagal skonį

Šiais metais parodyta įvairių žanrų spektaklių – dramų, komedijų, spektaklių, skirtų vaikams. Kiekvienas galėjo pasirinkti pagal savo skonį. „Visur buvo nemažai žiūrovų, nesiskundėme“, – patikino Savivaldybės teatro direktorė.

Ekspertų nuomone, savo „svoriu“ dominavo net trys spektakliai – netradicinėje erdvėje, bažnyčios požemyje, Jonavos r. savivaldybės teatro suvaidintas Jono Andriulevičiaus „Eik!“ (rež. J. Andriulevičius); Mažeikių Juozo Vaičkaus „Skrajojamojo“ teatro bažnyčioje parodyta Karolio Voitylos Senojo Testamento drama  „Jobas“ (rež. Airida Lementauskienė)  ir  minėtas Punsko lietuvių teatro Aurora“ spektaklis „Vilis“ (rež. Jolanta Malinauskaitė-Vektorienė), kurį pamatė juškoniečiai. Šie spektakliai aukšto meninio lygio, dvasingi – apie gėrį, meilę ir kitus aukštuosius jausmus.

Edukacinė programa

Forumo dalyviams ir teatro mokytojams bei režisieriams iš visos Lietuvos vyko gana plati edukacinė programa (dėl edukacijos festivalis „Aidas“ ir imtas vadinti forumu).

Tai seminarai-praktikumai „Teatro mokytojo kompetencijų nūdiena ir aktualijos“, taip pat – apskritojo rato diskusija, dalijimasis patirtimi, problemomis bei teatro mokytojo Andriaus Kurieniaus parodomoji pamoka.

Kūrybinę laboratoriją „Kolektyvo formavimas. Kaip būti kolektyvo nariu“ vedė Klaipėdos universiteto Teatro katedros lektorė, aktorė Justina Jukonytė.

Pagal forumo „Aidas“ programą, Viešojoje bibliotekoje surengtas susitikimas su rašytoja Gintare Adomaityte ir kultūros svetainės „Meno bangos“ redaktoriumi Mariumi Kraptavičiumi.

Šie edukaciniai užsiėmimai buvo įskaityti kaip tobulinimosi kursai, jų lankytojai gavo pažymėjimus.

Dar vyko spektaklių aptarimai. Spektaklius vertino ekspertai – Vytauto Didžiojo universiteto Teatro katedros dėstytoja Vitalija Truskauskaitė,  Lietuvos nacionalinio kultūros centro Teatro poskyrio vadovė Irena Maciulevičienė, G. Adomaitytė ir M. Kraptavičius.

„Aido“ metu dirbo ir keturios Vytauto Didžiojo universiteto studentės teatrologės. Jos išleis elektroninį forumo laikraštuką, kuris bus išsiuntinėtas dalyviams.

Svečių įspūdžiai

„Dalyviams taip pat surengėme ekskursiją po Jonavą, ją vedė Krašto muziejaus darbuotoja, paskui – valandos trukmės pasivaikščiojimą po miestą. Dar vežėme į Praulius, į Samulevičių sodybą (kadangi forumai skiriami R. Samulevičiui atminti)“, – pasakojo forumo organizatorių atstovė.

Pasak jos, visi svečiai, ypač ukrainiečiai, po ekskursijos ir patys pasivaikščioję po Jonavą,  žavėjosi miestu, sakė, kad jis yra gražus, tvarkingas.

„Esame labai dėkingi rėmėjams, teatro aktoriams, kurie dirbo, lydėjo kolektyvus nuo ryto iki vakaro, neskaičiuodami laiko, aišku, ir savo darbuotojams – visiems, padėjusiems organizuoti įspūdingą renginį“, – sakė R. Kestenienė.

Vis dėlto, besidžiaugiant tryliktuoju forumu „Aidas“, tačiau žinant, kad virš mūsų rajono Savivaldybės teatro pakibęs valdžios Damoklo kardas, nepalieka nerimas. Ar organizatoriams pavyks peržengti magiškąjį skaičių, ar po poros metų dar besusitiksime kitame „Aide“, ar Jonava tebebus vadinama Lietuvos mėgėjų teatrų centru?

Skaitytojams primename, kad Jonavos rajono savivaldybės teatras praranda savarankiškumą po 2017-07-27 vykusio Jonavos rajono savivaldybės tarybos posėdžio, kuriame sprendimu Nr. ITS-183 nutarta reorganizuoti biudžetines įstaigas, Jonavos rajono savivaldybės teatrą ir Jonavos krašto muziejų prijungiant prie Jonavos rajono savivaldybės kultūros centro.

KOMENTARAI