Ar atgims futbolas Jonavoje?

Ar atgims futbolas Jonavoje?

Sausio 4 d. „Naujienose“ (Nr. 1) išspausdinome Sigito ­Osausko, Všį „Fajetonas-Lietava-2“ dalininko, asociacijos „Už Jonavos futbolo ateitį“ steigėjo, straipsnį „Ar atgims futbolas Jonavoje?“. Gavome klubo „Jonava“ atsakymą.

Pagerbė poledinės žūklės nugalėtojus
Sekmadienį – su kauniečiais
„Vikingai“ užsitikrino vietą kitame taurės etape

Jonavoje futbolas labai mėgstamas, bet ši sporto šaka pasigavo virusą, kuris vadinasi „investuotojas“. Nei aš, nei daugelis futbolo bendruomenės narių nebegalime ramiai žiūrėti į šiandienos situaciją. Tam, kad būtų aiškiau, grįžkime į praeitį.

Puikiai prisimenu pirmąjį tuo metu dar kitokį vardą turėjusio futbolo klubo („Lietava“) atgimimą, nes toje veikloje ir pats dalyvavau. Vaikų treneris Vytautas Stanevičius pasiguodė, kad turi puikią jaunųjų žaidėjų (gim. 1994 m.) komandą, tačiau tuometis Sporto centras negali skirti  tiek lėšų, kad galima būtų dalyvauti  užsienyje rengiamuose turnyruose, o be tokių išvykų sunku įgyti tarptautinės patirties, negali matyti, kaip žaidžia bendraamžiai iš kitų šalių.

Pabandėme pralaužti ledus. Prie mūsų komandos prisijungus Džeraldui Rociui ir Aironui Morkūnui, jau galėjome komandai padėti finansiškai. Jonaviečiai rungtyniavo Skandinavijoje, Lenkijoje, o ir Lietuvos pirmenybėse pasirodė pirmieji darbo vaisiai – tapome pirmenybių nugalėtojais. Stebėtina – ne Vilnius, ne Kaunas ar Marijampolė, o kur kas mažesnė Jonava. Pergalės atėjo tada, kai visi dirbome lyg vienas kumštis: treneris, vaikai ir mes, administracija, pasidalijusi veiklos sritis.  D. Rocys, buvęs profesionalus futbolininkas, atliko techninius reikalus, A. Morkūnas – administracinius-teisinius, o man buvo patikėta bendrauti su rajono valdžia.

Buvo šaunu darbuotis. Sutvarkėme sporto aikštyną už Neries, parengėme planą dengtam maniežui, suremontavome buvusios antrosios vidurinės mokyklos sporto salę, centriniame stadione pakeitėme veją, sumontavome laistymo įrangą.

Veiklos rezultatų įvertinti atvyko tuometis Lietuvos futbolo federacijos prezidentas Liutauras Varanavičius. Sulaukėme nemažai pagyrų. Svečias tada sakė tikįs, kad taip organizuotai dirbdami greitai žaisime aukščiausiojoje lygoje. Sutarėme, kad maniežui lėšų skirs ir Futbolo federacija (100 tūkst. litų).

Visi darbai judėjo į priekį, o mūsų futbolininkai ir treneris rinko medalius. Bet štai atėjo laikas, kai komandos žaidėjai baigė 11 klasių. Ir čia didžiausias paradoksas – Futbolo federacija dvyliktokams nebeorganizuoja varžybų. Keista, esame tikriausiai vieninteliai pasaulyje, turintys tokias taisykles – žaidi dešimt metų, o paskui būk laisvas. Jei nepatenki į vyrų komandą, esi priverstas baigti sportinę karjerą.

Nutarėme, kad mes būsime pirmieji, kurie Lietuvoje suburs komandą abiturientams. Tiksliau pasakius, dirbome Lietuvos futbolo federacijos darbą. Sukūrėme VšĮ „Fajetonas-Lietava“ (2010 11 18). Jos komanda startavo antroje Lietuvos futbolo lygoje. Tada į varžybas susirinkdavo apie 500 ir daugiau žiūrovų.

Paskui dar vieną šunybę iškrėtė Futbolo federacija kartu su įkurta Nacionaline futbolo akademija (NFA). Kaip žinote, Lietuva organizavo Europos U-19 futbolo čempionatą. Mūsų šalies rinktinę sudarė NFA auklėtiniai, o čempionais tapusių jonaviečių (gim. 1994 m. komandos narių) net nepakvietė, išskyrus Julių Aleksandravičių, mat jis lankė NFA. Geriausi šalies futbolininkai Marius Ganusauskas, Benas Spietinis, Artūras Rocys, Lukas Miščiukas, Almantas Vancevičius, Arnas Gabulas, Paulius Osauskas liko už borto. Nugalėjo federacijos darbuotojų Antano Vingilio, Stasio Stankaus ir L. Varanavičiaus ambicijos – atseit geriau silpnesni žaidėjai, bet tik iš NFA.

Tokios „atrankos“ vaisius matome pastaruosius dešimt metų: tiek jaunimo, tiek vyrų komandos pralaimi visas varžybas ir ritasi į reitingo bedugnę.

Nesulaukdami iš federacijos palaikymo, patys nusprendėme padėti jaunimo komandai kopti į vyrų futbolą, pakeisdami visą „Lietavos“ klubo valdymo administraciją. Tam, kad nepadarytume klaidų formuodami profesionalų klubą, sėmėmės patirties iš Gargždų „Bangos“. Pradėjome ruoštis pirmosios lygos čempionatui su mūsų užaugintais jaunimo čempionais. Dar pakvietėme patyrusių žaidėjų – atvyko Marius Bezykornovas, Darius Regelskis, Tadas Papečkys, Modestas Stonys. Prie komandos vairo stojo treneris V. Stanevičius.

Ilgai laukti neprireikė. Tapome pirmenybių nugalėtojais, stadionas lūždavo nuo tūkstantinės minios – to mūsų mieste dar nebuvo. Patekome į aukščiausiąją lygą, bet debiutas neįvyko. Daugelis nutarė, kad jaunimui dar reikia subręsti ir keletą sezonų pažaisti pirmojoje lygoje.

Pagaliau jonaviečiai debiutavo A lygoje. Per 10 metų Jonavoje buvo sukurta tikra futbolo imperija – puikus stadionas, treniruočių aikštės, stipri administracija, gerai funkcionuojantis Kūno kultūros ir sporto centras. Tačiau būtent tada ir prasidėjo visos „Lietavos“ klubo bėdos. Atsirado „investuotojai“ – Zigmas Petrauskas ir jo kompanija sudarė trejų metų sutartį ir perėmė visą valdymą. Buvo pakeistas komandos pavadinimas („Jonava“), atleistas vienas geriausių vadybininkų A. Morkūnas, atsisakyta ir direktoriaus D. Rocio, neliko vietinių žaidėjų, prisikviesta legionierių.

Nuolat keitėsi treneriai, žaidėjai, administracijos darbuotojai. Viskam vadovauti pradėjo krepšinio agentai, o ne futbolo specialistai. Visos šios veiklos rezultatas – stadione rungtynes stebi apie šimtas žiūrovų, žaidžiame vėl pirmojoje lygoje, jonaviečių komandoje nebeliko. Futbolo bendruomenė, aistruoliai, dešimtmetį gėrėjęsi savųjų žaidimu, nebeina į rungtynes.

Todėl norime paklausti ir Jonavos mero, kodėl, matant tokį „investuotojo“ darbą, nenutraukiama sutartis ir nepareikalaujama atleisti klubo administracijos? O gal yra kokie kiti susitarimai, apie kuriuos futbolo bendruomenė nežino? Kodėl reikia tobulinti žaidėjus iš Azerbaidžano, tam naudojant rajono biudžeto lėšas? Būtina kuo skubiau atleisti visą „Jonavos“ futbolo klubo administraciją, kuri visą dešimtmetį kurtą įdirbį sugebėjo išdraskyti per porą metų. Norėtume susigrąžinti ir senąjį klubo vardą – „Lietava“.

Beje, „Jonavos“ klubo administracijai (Virginijui Bulotui, Daliai Venckevičienei, Tautvydui  Duliebai, Tadui Simaičiui) pravartu būtų ateiti pažiūrėti, kaip A. Morkūnas ir kompanija organizuoja salės futbolo A lygos varžybas. „Vikingų“ komandoje žaidžia jonaviečiai, jų palaikyti Sporto arenoje susirenka pilnos tribūnos žiūrovų.

2019-ieji – Kiaulės metai, laukia nauji įspūdžiai, linkiu visiems nerti į permainas. Tam, kad gyvenimas susidėliotų, kartais reikia viską paleisti iš rankų.

Sigitas OSAUSKAS, VšĮ „Fajetonas-Lietava-2“ dalininkas, asociacijos „Už Jonavos futbolo ateitį“ steigėjas

 

Labai dėkojame p. Sigitui Osauskui, kuris priminė Jonavos futbolo istoriją laikraščio „Naujienos“ skaitytojams.

Kaip žinia, šis sezonas futbolo klubui „Jonava“, žaidusiam A lygos pirmenybėse, buvo labai nenusisekęs. Ir Jonavos rajono savivaldybė, ir asociacija „Už Jonavos futbolo ateitį“, ir pagrindinis klubo dalininkas Zigmas Petrauskas yra nusivylę pagrindinės komandos rezultatais. Po 2017 m. sezono, kai mūsų miesto reprezentacinė komanda užėmė čempionate ketvirtąją vietą, o stadione rinkosi tos pačios tūkstantinės minios, mes (sirgaliai, dalininkai) savo vilties ir lūkesčių kartelę 2018 m. sezonui buvome pakėlę dar aukščiau: tikėjome, kad galime užimti trečią ar ketvirtą vietą ir atverti duris į Europą.  Vis dėlto reikia nepamiršti, kad kamuolys – apvalus, tad vieni laimi, o kiti pralaimi.

Bendradarbiavimo sutartis tarp VšĮ „Jonavos futbolas“ dalininkų, Jonavos rajono savivaldybės, Zigmo Petrausko, asociacijos „Už Jonavos futbolo ateitį“ galios dar vienus metus. Planuojama, jog mūsų miesto komanda 2019 m. sezone žais Lietuvos futbolo federacijos I lygoje ir vėl sieks sportiniu principu patekti į A lygą. Bus pakviesti jauni, perspektyvūs Jonavos ir talentingi aplinkinių miestų  futbolininkai. Klubo administracijos pagrindą taip pat sudarys jonaviečiai.

Futbolas visada buvo vienas iš mūsų miesto variklių, todėl galime drąsiai teigti, jog ši sporto šaka Jonavoje gyvuos. Manome, jog per ateinančius dvejus metus sutvarkysime „Lietavos“ stadiono tribūnas. Kaip ir pats minėjote, turime puikią sporto bazę už Neries upės, tikimės, kad ateityje ten iškils ir dengtas maniežas, kuriuo galės naudotis visi futbolą mėgstantys Jonavos gyventojai.

Iki pasimatymo stadione 2019 m. futbolo sezone, p. Sigitai. 

Klubo vardu – Dalia VENCKEVIČIENĖ, VšĮ „Jonavos futbolas“ Jaunimo ugdymo programos vadovė

KOMENTARAI