Amerika iš arti: mero kelionės įspūdžiaiSan Francisko panorama

Amerika iš arti: mero kelionės įspūdžiai

Jonavos rajono savivaldybės meras Eugenijus Sabutis neseniai sugrįžo iš Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV), kur Lietuvai atstovavo JAV Valstybės departamento kvietimu. Delegaciją sudarė 16 įvairių šalių atstovų. Rajono vadovą paprašėme pasidalyti iš už Atlanto parsivežtais įspūdžiais.

Pažadai išgaravo kaip kamparo kvapas
Šauktinių sąrašai bus paskelbti jau kitą savaitę
Kaziukas svečiavosi ir Globos namuose

Atostogų sąskaita

JAV Valstybės departamentas, kurį būtų galima palyginti su Lietuvos užsienio reikalų ministerija, vykdydamas įvairias programas, stengiasi kitų šalių piliečius, einančius įvairias valstybines pareigas, taip pat ir žurnalistus, politikus, visuomenės veikėjus, supažindinti su savo šalimi. Vienas geriausių būdų tai padaryti, matyt, yra pakviesti į svečius ir pagal iš anksto sudarytą planą pristatyti jiems įvairiapusį Amerikos pasaulį.

Pasak E. Sabučio, kokiais kriterijais vadovavosi ši JAV institucija, pasiūlydama jam įsilieti į delegacijos sudėtį, nėra žinoma. Bet, mero manymu, galbūt įtakos turėjo tai, kad Lietuva yra NATO narė, Rukloje dislokuotos NATO karinės pajėgos. Svarbus ir imigrantų klausimas, o būtent mūsų rajone veikia Pabėgėlių priėmimo centras.

Kelionę apmokėjo JAV Valstybės departamentas. E. Sabutis komandiruotės neformino, panaudojo savo eilines atostogas. Pažintinė-darbinė išvyka truko tris savaites.

Delegacijoje buvo politikų, žurnalistų, nevyriausybinių organizacijų atstovų, politikos patarėjų.

Kapitolijus

Programos turinys

Delegacijos dalyviai buvo supažindinti su programa „Amerikos užsienio politika – globalūs iššūkiai“. Pasak mero, užsiėmimus galima suskirstyti į tris dalis. Pirmąją dalį reikėtų vadinti ne pažintine, bet darbine, nes vyko dešimtys susitikimų su labai skirtingais žmonėmis, atstovaujančiais politinėms, nevyriausybinėms organizacijoms, taip pat su mokslo institucijų atstovais, teko pabendrauti net su JAV darbuotojais Jungtinėse Tautose.

Antroji viešnagės dalis buvo skirta susitikimams, pokalbiams ir diskusijoms su paprastais žmonėmis. Tai tarsi delegacijos narių priėmimas amerikiečių šeimose, norint parodyti, kaip jie sutinka ir sudomina svečius, surengia vakarėlius. Ši programa apėmė ir susitikimus mokyklose, su moksleiviais diskutuojant apie užsienio politiką.

„Tam, kad nebūtume užimti vien tik susitikimais, kitaip tariant, teorine medžiaga, amerikiečiai mums pristatė ir kultūrinę programą – parodė kiekvieno miesto, kuriame teko lankytis, žymiausias vietas. Man papildomai nusišypsojo laimė pamatyti net tris tradicinės kantri muzikos koncertus ir vieną miuziklą“, – pasidžiaugė meras.

Delegacijos nariai penkias dienas praleido Vašingtone, paskui sekė pažintis su San Francisku. „Vėliau mus, 16 asmenų, išskaidė į tris grupes po skirtingas vietas. Man labai pasisekė – vykome į Ostiną, Teksaso sostinę. Ši vietovė paliko labai didelį įspūdį, nes susipažinau su valstybe valstybėje. Ten atsiveria kitokia Amerika. Baigiantis mūsų viešnagės laikui, vėl visi susitikome Niujorke, kur po dar kelių susitikimų, baigiamojo kelionės aptarimo, atsisveikinome ir išskridome į savas šalis“, – pasakojo pašnekovas.

Skirtingos nuomonės

Galbūt atsiras skeptikų, kuriuos nustebins mažo Jonavos miesto mero pakvietimas į kelionę užsienio politikos tema. Tačiau, anot E. Sabučio, jeigu užsidarysi savame kampelyje ir nesidomėsi toli nuo Lietuvos esančių valstybių gyvenimu, jų požiūriu į vieną ar kitą klausimą, tas pasaulis niekur nepradings – jis vis tiek anksčiau ar vėliau pasibels tau į duris.

„Lietuva priklauso Europos Sąjungai ir NATO aljansui. JAV yra svarbiausia mūsų partnerė ir palaikytoja. Juolab kad Rukla – tai beveik karinis miestelis, svarbi NATO pajėgų dalis. Iš kitos pusės pabėgėliai – pasaulio tarptautinės politikos klausimas. Mums jis labai aktualus, apie tai kalbėjau ir pabrėžiau ne vieno susitikimo metu. Taigi mūsų rajono centras turi daug sąsajų su didelėmis ir tolimomis valstybėmis. Į visa tai reikia žiūrėti plačiau ir atviriau“, – įsitikinęs E. Sabutis.

Ted R. Bromund atstovauja lobistus The Heritage foundation

Mero teigimu, amerikiečiai stengiasi parodyti savo šalį tokią, kokia ji yra. Tai pašnekovas įvardijo „sveikintinu dalyku“. „Tam, kad negyventum informaciniame burbule, nemąstytum stereotipiškai, labai svarbu Ameriką pamatyti savo akimis ir įsitikinti, kokia ji įvairi ir įdomi šalis. Man labai patiko, kad susitikimus rengusi valdančioji dauguma – respublikonų atstovai – maždaug į pusę jų pakviesdavo ir oponentus, opozicijai (demokratams) priklausančius politikos, verslo ar mokslo veikėjus. Nuo mūsų neslėpė prieštaringų vienos ar kitos srities vertinimų ar problemų. Taigi mes galėjome matyti visas politikos puses – ir tuos, kurie už, ir tuos, kurie prieš. Mums nerodė tik fasadinės pusės, bet atskleidė tai, kaip iš tikrųjų yra. Taip ir mums reikėtų pradėti elgtis – pripažinti oponentus ir juos išklausyti. Lietuvai labai vertėtų pasimokyti iš amerikiečių politinės kultūros“, – išsakė nuomonę pašnekovas.

Įdomūs susitikimai

Rajono meras pagyrė JAV organizatorius už nuoseklų planą, prasidėjusį nuo sostinės Vašingtono, pastatyto specialiai sutelkti valdžios institucijas vienoje vietoje. Jame verda didžiausias politinis gyvenimas – valdžios ir lobistinės struktūros, įvairios politinės ir tarptautinės organizacijos. Todėl sostinėje mažiau to „paprastojo“ gyvenimo, centrinė dalis vakare „užmiega“.

„Mumis rūpinosi nevyriausybinė organizacija, kurios pa­­slaugas buvo užsakęs Valstybės departamentas. Vizitas po šią šalį prasidėjo nuo pažinties su Amerika, iš dalies nuo jos istorijos, politinės sistemos susidarymo: kodėl ji yra tokia, o ne kitokia. Tai mums aiškino politikos ir istorijos profesoriai, žvelgdami į JAV istorinę raidą. Buvo labai įdomu, nes vieni profesoriai teigė, kad Amerika, prieš kelis šimtmečius pasirinkusi teisingą kryptį, puikiai įvaldė vadinamąją svertų ir balastų sistemą, tad jos ateitis esanti gana optimistiška. O priešininkai sakė kitaip – politikoje daug ką reikėtų keisti. Kaip ir minėjau, skirtingos nuomonės nuo mūsų nebuvo slepiamos“, – sakė jis.

Teksasas. Ponas Bill Hyman, Nepriklausomų Teksaso Galvijų Augintojų Asociacijos Prezidentas

Daug patirties davė susitikimai su lobistinių organizacijų atstovais, ypač su žydų bendruomenės lobistais, laikomais įtakingiausiais ir turtingiausiais. „Mums buvo surengti keli susitikimai su Izraeliui ir Amerikai atstovaujančiomis žydų organizacijomis. Supratome, kad žydų balsas ir jų pasiūlymai ar sprendimai yra labai svarbūs ne tik klausimuose, susijusiuose su Izraelio, bet ir su viso pasaulio saugumu. Prisimindami holokaustą, antisemitizmą, jie mano, kad atviros visuomenės ir demokratijos sklaidą JAV turi propaguoti visame pasaulyje. Todėl Amerikos užsienio politika glaudžiai susaistyta su šios tautos bendruomene. Žydai turi didelę įtaką tiek JAV verslui, tiek politiniams sprendimams, nes daugelis jų patys yra verslininkai arba kurios nors srities rėmėjai“, – pasakojo E. Sabutis.

Merui gilų įspūdį paliko susitikimų dalyvių kompetencija ir žinių gausa, nes buvo labai daug diskutuojama apie JAV, Europos santykius su Rusija, Kinija, Artimųjų Rytų problemas, terorizmo pavojus, netgi kibernetinį saugumą.

Teksasas. Susitikimas su David Burger, nacionalinės gvardijos karininku

Stiprios bendruomenės

Tris savaites gyvendamas  Amerikoje, E. Sabutis pastebėjo, kad ten daug blizgesio, bet nestokojama ir skurdo. Matydamas gatvėse benamius, jis stebisi, kad amerikiečiai, priešingai nei lietuviai, nereikalauja valdžios pagalbos, dažniausiai patys padeda sau: savanoriauja, buriasi į įvairias asociacijas, bendruomenes.

„Jeigu Lietuvos ir Europos piliečiai savo problemas mėgina spręsti „per valdžią“, t. y. valdžiai stengiasi adresuoti savo rūpesčius, tai Amerikoje žmogus nusiteikęs priešingai: nesikiškite į mano reikalus, leiskite gyventi savarankiškai. Toks požiūris lemia lietuviams neįprastą verslininkiškumo dvasią, iniciatyvumą“, – dalijosi nuomone rajono vadovas.

Pabendravęs su Teksaso valstijos gyventojais, apsilankęs jų rančose, pasikalbėjęs su moksleiviais, meras atkreipė dėmesį, kad tai esą tokie pat žmonės, kaip ir lietuviai. Visi nori gyventi pagal savo papročius ir tradicijas – dirba žemę, didžiulėse fermose augina naminius paukščius ir galvijus, sekmadieniais eina į bažnyčią. Juokaudami sako savęs nelaikantys Amerikos dalimi, nes yra Teksaso valstybės piliečiai. Įdomu tai, kad kiekvieną rytą mokykloje vaikai prisiekia ir JAV, ir Teksasui. Kasmet kovo 2-ąją Teksasas švenčia savo Nepriklausomybės dieną. Anot pašnekovo, „net respublikonų ir demokratų partijos vadinamos Teksaso, o ne JAV.“

„Žmonės labai konservatyvūs, religingi. Bendruomenės itin stiprios. Jos nereikalauja valstybės paramos ar išlaikymo – viską padaro pačios. Tokiu pavyzdžiu pas mus galėtų būti Bukonių bendruomenė, kurios entuziastė Elena Tuzovienė sugebėjo suburti parapijiečius bendram tikslui – suremontuoti bažnyčią“, – pagyrė bukoniškius rajono vadovas.

E. Sabučio žodžiais tariant, „išvyka į JAV – tai susipažinimo ir suvokimo kelionė.“

KOMENTARAI