20-metį mininčios mokyklos kelyje – daug išbandymųV. Guščiuvienė dėkojo daugeliui. K. Putelio nuotr.

20-metį mininčios mokyklos kelyje – daug išbandymų

Į lapkričio pabaigoje vykusį Jonavos „Neries“ pagrindinės mokyklos 20-metį, surengtą Kultūros centro Didžiojoje salėje, susirinko pedagogai, moksleiviai, jų tėveliai, buvę ugdytiniai, daug svečių. Nuo pirmos dienos įstaigai vadovaujanti Virginija Guščiuvienė pripažino, kad teko išgyventi ne vieną iššūkį, tačiau pavyko pasiekti ir džiugių rezultatų.

Renginyje – nuoširdžios padėkos
E. Dimšos labdaros vakare emocijų lietus
Jonava nusilenkė „Achemos“ veteranams

Spalvų dėlionė

Žvelgdami iš šalies į nueitą laikotarpį, šiandien matome tik gražiausias spalvas. Bet jos neatsirado iš niekur. Kasdien dėliojome po kruopelytę su meile ir pasiaukojimu, amžinu siekimu padaryti tai, ko dar nepadarei – ėjome ir klupome, kėlėmės ir vėl ėjome. Tie 20 metų liks nuostabiausiais metais, kurie nuskaidrinti bendradarbiavimo ir abipusio pasitikėjimo, turtingi prasmingų darbų ir išmintingų pasiekimų. Mokykla – nuostabus spalvotas pasaulis, kur vyksta nepakartojamas gyvenimas, kur per 45 minutes išgyvename daugybę jausmų, džiaugsmo ir liūdesio akimirkų, kur ateina gyvenimo suvokimas ir branda“, – pradėdama šventę kalbėjo V. Guščiuvienė.

Anot direktorės, padėkų nusipelnė mokytojai, įrodinėjantys mokiniams, kad gyvenime yra ne tik juoda ir balta, bet ir daug kitų spalvų.

Geru žodžiu ji atsiliepė apie moksleivius, mokykloje patiriančius vaikystės ir ankstyvosios jaunystės laikotarpį.

Įstaigos vadovė padėkojo tėveliams, dalyvaujantiems ben­­­­druomenės gyvenime ir įnešantiems ryškių ir sodrių spalvų. Nepamirštas ir ūkinis personalas, mielai bendradarbiaujantis, nuoširdžiai dirbantis šviesinant, švarinant, remontuojant visus mokyklos kampelius ir taip rodantis mokiniams darbo vertybę. Direktorė padėkojo Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus specialistams, įstaigos kuratorei Danguolei Deikienei, mokyklos steigėjai rajono Savivaldybės administracijai už rūpinimąsi, indėlį į mokyklos išorę bei jos prieigas, padėkos išsakytos ir kolegoms – miesto ir rajono ugdymo įstaigų vadovams už ištiestą pagalbos ranką ir teisingus patarimus.

Mamos ir dukters duetas: S. Maslauskaitė ir Saulė Imbrasaitė

Nuomininko teisės

Per dvi dešimtis veiklos metų „Neries“ pagrindinė mokykla patyrė tiek įvairių permainų, kad joms neprilygtų nė viena kita rajono mokymo įstaiga. Jos atsiradimas siejamas su Senamiesčio gimnazijos įsteigimu. Tuometėje 4-ojoje vidurinėje mokykloje mokėsi ir pradinių klasių mokiniai. Tad, norint įgyti gimnazijos statusą, reikėjo iškelti pradinukus į kitą mokymo įstaigą. Taip 1–4 klasių mokiniai atsidūrė „Achemos“ įmonei priklausančiame vaikų lopšelyje-darželyje „Pasaka“, kurio pastate šiuo metu įsikūrusi Panerio pradinė mokykla. 1998 metais, 4-ajai vidurinei įgijus gimnazijos statusą, į jos sudėtį nepateko 5–8 klasės. Tuo metu ir nuspręsta įsteigti Jonavos pagrindinę mokyklą. V. Guščiuvienė prisimena, kad 213 gimnazistų ir 500 naujo darinio mokymo įstaigos mokinių dvejus metus gyveno po vienu stogu.

2000-aisiais nemažai patalpų tapo laisvos tuometėje „Santarvės“ vidurinėje mokykloje, tad iš gimnazijos pastato pagrindinės mokyklos klasės buvo perkeltos į šią rusakalbių mokymo įstaigą nuomininko teisėmis.

„Tuo metu „Santarvę“ lankė apie 400 mokinių, o mūsų pagrindinę – apie 700. Tačiau pradinių klasių dar neturėjome. Mokėsi 5–10 klasių mokiniai. Kartu naudojomės valgykla, sporto sale. Vėliau, panaikinus pradinį mokymą „Pakalnutės“ vaikų lopšelyje-darželyje, mažieji mokinukai buvo nukreipti į Jonavos pagrindinę mokyklą. Taigi nuo 2003-iųjų mūsų įstaigą lankė 1–10 klasių moksleiviai. O po poros metų jai suteiktas „Neries“ vardas“, – prisiminė V. Guščiuvienė.

Šventiniam vakarui „Neries“ pagrindinės mokyklos mokiniai parengė smagią meninę programą

Naujas darinys

2008-aisiais, atsižvelgiant į tai, kad vieni rusakalbiai mokiniai pasirinko Senamiesčio gimnaziją, kiti mokslus tęsė Aleksandro Puškino mokykloje Kaune, „Santarvė“, kaip savarankiška mokykla, uždaroma – ji tapo „Neries“ pagrindinės mokyklos skyriumi. 2014-aisiais, išėjus paskutiniesiems aštuntokams, „Santarvės“ pastatas perduotas „Neries“ mokymo įstaigai.

Pasak direktorės, prasidėjo kita epocha, pareikalavusi pertvarkyti klases, suremontuoti kabinetus ir t. t. Finansavimas nebyrėjo iš dangaus – teko dalyvauti įvairiuose projektuose. Taip į mokyklą atkeliavo baldai, multimedijos, projektoriai, o laimėjus J. Kazicko fondų paramą, įstaigą pasiekė pirmieji kompiuteriai, kitos technologinės priemonės.

Atrodo, procesas nusistovėjo, galima ramiai dirbti. Tačiau šiemet, reorganizuojant Jaunimo mokyklą, „Neries“ mokykla vėl sulaukė dėmesio – į jos sudėtį įjungtos panaikintosios įstaigos specialiojo ugdymo klasės, kuriose yra 40 moksleivių. Tai tarsi naujas iššūkis pagrindinei mokyklai, tačiau, direktorės nuomone, viską galima suderinti ir sėkmingai dirbti drauge.

Ne veltui rajono Savivaldybės meras Eugenijus Sabutis, sveikindamas 20-metį švenčiančią mokyklą, pavadino ją unikalia.  „Linkiu, kad mokykla ir toliau išlaikytų unikalumą, nebūtų „eilinė“, turėtų savo „cinkelį“, kokį ji turi dabar. Norėtųsi, kad galėtume švęsti šios įstaigos 30-metį, 40-metį ir dar daugiau. Mokykla be mokinių – tik tuščia vieta. Jeigu šiandienos moksleiviai nori, kad jų įstaiga išliktų, turėtų savo širdyse įsipareigoti, jog ateityje savo vaikus leis  būtent į šią mokyklą. Tada ji tikrai klestės ir savo gimtadienius skaičiuos dar ne vieną dešimtmetį“, – linkėjo E. Sabutis.

Scenoje išsirikiavo didelis sveikintojų būrys

Šiandien ir rytoj

V. Guščiuvienės teigimu, sunkiausia buvo tada, kai į mokyklą atėjo pradinių klasių mokiniai, nes reikėjo savo jėgomis suremontuoti apie šešis kabinetus – pedagogų bendruomenė dirbo įvairius statybininkų darbus, ieškojo šios srities žinovų. Problemų buvo ir „Santarvės“ mokyklai tapus pagrindinės skyriumi. Bet abiejų mokymo įstaigų bendruomenės susibičiuliavo, dalyvaudavo ben­­druose renginiuose ir t. t.

Pasak V. Guščiuvienės, įsteigus „Neries“ pagrindinę mokyklą, mokytojų amžiaus vidurkis siekė apie 37 metus. Daugelis jų dirba ir šiandien. Tiesa, pedagogų metai nesustojo vietoje, tačiau yra ir jaunų specialistų. Maždaug dešimt­metį moksleivių skaičius siekia apie 400. „Mūsų mokyklos bendruomenė jaučia labai didelę atsakomybę, kadangi daugelis mūsų auklėtinių nueina mokytis į Senamiesčio ar Jeronimo Ralio gimnazijas. Todėl mokytojai stengiasi tinkamai paruošti ir silpnai besimokančiuosius. Tai labai sudėtinga“, – sakė direktorė.

Ji teigė neįsivaizduojanti mokyklos po kelių dešimtmečių, nes gyvenimo pokyčiai vyksta kasmet. Norėtųsi, kad mokiniai būtų atsakingesni, kultūringesni, smalsesni, labiau motyvuoti, skaitytų knygas, mažiau laiko praleistų bendraudami tik su kompiuteriais.

Sveikinimai ir muzika

Šventinio vakaro metu nuskambėjo mokyklos himnas, kurį sukūrė bibliotekininkė Laimutė Guogienė ir Solveiga Maslauskaitė, skambėjo moksleivių parengta meninė programa, dainų dovanojo moterų choras „Guoba“ (vadovė Neringa Kukarinienė) ir mišrus choras „Žemyna“, vadovaujamas Violetos Michelkevičienės, muzikinė grupė „Aisva“ (vad. Raimondas Mykolaitis).

Mokyklą sveikino Savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Vytautas Žebrauskas, kolegos iš kitų mokyklų, buvę moksleiviai, kiti svečiai.

KOMENTARAI