12-oje ugdymo įstaigų – narkotinių medžiagų pėdsakaiAsociatyvi nuotr.

12-oje ugdymo įstaigų – narkotinių medžiagų pėdsakai

2015-2016 metais buvo atlikti tyrimai, skirti įvertinti narkotinių medžiagų paplitimą ugdymo įstaigose. Paviešinti rezultatai nedžiugina: iš 18 tyrime dalyvavusių Jonavos ugdymo įstaigų (9 kaimo ir 9 miesto ugdymo įstaigos), 12-oje buvo aptikta narkotinių medžiagų pėdsakų.

VMI Jonavos rajono gyventojams jau grąžino 1,8 mln. eurų
Jonavoje daugėja sergančiųjų gripu
Dėl mokyklų ir darželių darbo bei laisvų vietų

Jonavos pirminės sveikatos priežiūros centro duomenimis, tyrimai daryti didžiausiose mokinių susibūrimo vietose: ant durų rankenų, tualetuose, sporto salių persirengimo kambariuose, ant laiptų turėklų, elektros jungiklių, mokinių asmeninių spintelių durelių ir pan. Nepaisant to, kad šio testo rezultatai neretai būna teigiami, specialistai teigia, kad konkretūs narkotinių medžiagų vartojimo atvejai yra užfiksuojami itin sunkiai ir retai.

Medikai, ypač dirbantys priėmimo-skubios pagalbos skyriuose, dažnai susiduria su problema, kai įtaria apsinuodijimus narkotinėmis medžiagomis, tačiau iškyla sunkumų tai įrodyti. Specialistai teigia, kad asmenys, besikreipiantys į gydymo įstaigas dėl sveikatos problemų, susijusių su narkotinių medžiagų vartojimu, paprastai vengia pripažinti svaiginęsi, apie tai neinformuoja.

Psichoaktyvių medžiagų vartojimas gali pasireikšti skirtingais simptomais ir gali priminti įvairias ligas. Besisvaiginatys asmenys skundžiasi dažnu peršalimu, nuovargiu, skausmu krūtinėje, ilgalaikiu kosuliu, galvos skausmu, sutrikusiu mąstymu, regėjimo sutrikimais ir t.t.

Greitai ir lengvai nustatyti, ar žmogus neseniai vartojo psichoaktyvias medžiagas, galima naudojant testus, kuriuose tiriamas šlapimas. Vaistinėse parduodami testai leidžia aptikti narkotikų pėdsakų net po kelių dienų vartojimo.

Įgyvendinant Jonavos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos priemonę, gydymo įstaigoms skirti testai, kurie padės patikrinti narkotinių medžiagų vartojimą.

Jonavos pirminės sveikatos priežiūros centras informuoja, kad tėvai turėtų būti dėmesingi savo vaikų būklei, atsirandantiems neaiškiems fiziniams negalavimams bei esant emociniams,  nuotaikos, elgesio sutrikimams. Tėvai norintys atlikti narkotinių medžiagų vartojimo testus savo vaikams, turėtų kreiptis į šeimos gydytoją.

 

Parengta pagal VšĮ Jonavos pirminės sveikatos priežiūros centro inf.

KOMENTARAI